Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 22 Nisan 2019, Pazartesi 08:10
banner

Başel: "Suçlu çocuk yoktur, suça itilen çocuk vardır"

Başel: Suçlu çocuk yoktur, suça itilen çocuk vardırDevletin koruması altında olan gençlerin suça karışma oranlarının daha yüksek olduğunu ve devletin bu konuda çok büyük eksikliği bulunduğunu belirten Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel önemli açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
4
3
5
0

Kıbrıs Postası - Emel Doğan

Kıbrıs Postası’nın, ‘ailesinin sahip çıkmadığı 4 genç cezaevine gönderildi’ başlığı ile yer verdiği haber ardından Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, devletin kendi eli ile çok fazla mağdur yarattığını söyledi.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, geçtiğimiz hafta çok fazla sirkat, ev ve bina açma gibi ciddi suçlardan defalarca tutuklanan, yargıçlar tarafından şans tanınmasına rağmen suçlarını tekrarlayan devlet korumasındaki çocukların cezaevine girmesinin gündeme gelmesine yönelik fikirlerini paylaştı vekoruyucu ailelerin evlat edinmesi konusunda da büyük eksiklikler olduğunudile getirdi.

Başel, “Çocuğu kötü durumda iken bırakan aileler durumlarını düzelttikleri zaman çocuğunu geri almaya geldiği zaman koruyucu aile tarafından da ebeveynler tarafından da çocuğun travma yaşaması açısından da büyük sorunlar oluşuyor. Çünkü devlet çocuğu koruyucu aileye verirken, ‘bu çocuk sizin çocuğunuz değil, bir gün sizden ayrılacaktır’ mesajını vermeyi unutuyor. Evlat edindirme yeniden yapılandırılması ve en hızlı düzenleme getirilmesi gereken bir konu. Bu, çocuklarla ilgili haksorunudur.  Terk bebekler, doğup öldürülmek istenen bebekler ve kısırlık sorunu ülkemizde yaşanabilir. Bu durumlarda evlat edinme alanında gelişme kaydedilmelidir. Bu, hem çocuklar hem de çocuğu olmayan ve kısırlık yaşayan kişilerin yararına olacaktır” dedi.

“SUÇLU ÇOCUK YOKTUR, SUÇA İTİLEN ÇOCUK VARDIR”

“Suçlu çocuk yoktur, suça itilen çocuk vardır” diyen Başel, “Ben kanunlarla ihtilafa düşmüş çocuklar tabirini kullanmayı tercih ediyorum. Suç işlemiş çocuklarrehabilite ettiğimiz sürece topluma yararlı bireyler olarak aramızda yaşamaya devam edecektir. Ama biz sistem olarak etiketlemeyi seçiyoruz. Yeniden yaşama dönüş merkezi ve çocukların aile yapısının güçlendirilmesi gerekebilir. Bu riskli durumların ortaya çıkma sebebinin en büyük nedeni sevgi eksikliğidir. Çocukların sevilmeye ve kabul görmeye ihtiyaçları vardır” diye konuştu.

‘ABİ İŞE İHTİYACIMIZ VAR’ DİYORLAR… GECE KULÜPLERİNDE GÜVENLİK OLARAK ÇALIŞAN ÇOCUKLAR VAR

Cezaevinden çıkmış olan çocukların kendisine gelip ‘abi bizim işe ihtiyacımız var’ dediğini, gece kulüplerinde güvenlik olarak çalışan çocuklar olduğunu ve sabıkalarından dolayı işe alınmayan çocukların kötü alanlarda çalışmaya mecbur kaldığını dile getiren Başel,bu çocukların eğitim kurumlarında da dışlandığını ve eğitim kurumlarından bağı koparılan çocukların suça karışma oranının daha yüksek olacağını söyledi.

Öte yandan okulları da haklı bulduğunu belirten Başel, “Bu çocuklarla çalışmak çok zordur. Bu konu ile ilgili okul sosyal hizmeti, yani psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi ile birlikte ailelerinde dâhil olacağı ve sorunlara hemen müdahale edebilecek sistemlerimizin olması şarttır. Çocuklara duyarlı olan yargıç ve savcılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Onların bu konuda çok duyarlı olduklarını düşünüyorum. Fakat bu sorunlar, yargıç huzuruna gelmeden önce çözülmesi gereken sorunlardır” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Memur - Sen Başkanı Manga: "Hiçbir sendika ile birleşme kararı almadık"
image Memur - Sen Başkanı Akın Manga, hiçbir sendika ile birleşme yönünde karar almadıklarını açıkladı.
Sütlüce ve Kumyalı hız tespit kameraları devreye giriyor
image Sütlüce ve Kumyalı'da hız tespit kameraları yarından itibaren devrede olacak.
Erdoğan - Tatar görüştü
image TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüştü.