Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 23 Nisan 2019, Salı 15:12
banner

Vatandaş vekillerine dokunulsun istiyor

Vatandaş vekillerine dokunulsun istiyorKıbrıs Postası TV'de yayınlanan Sokağın Nabzı'na konuşan vatandaş, son günlerde tartışma yaratan milletvekili dokunulmazlığı konusunda görüşlerini paylaştı...
Paylaş  
4
5
3
0

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Sokağın Nabzı’na konuşan vatandaş, son günlerde tartışma yaratan; milletvekili dokunulmazlığı konusunda görüşlerini paylaştı. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının tamamen kaldırılması gerektiğinin altını çizen halk, kürsü dokunulmazlığının dahi olmaması gerektiğini belirtti.

Vekillerin de yurttaş gibi yargılanması gerektiğini, adaletin herkes için lazım olduğunu vurgulayan vatandaş, milletvekillerinin de halk ile aynı haklara sahip olması gerektiğini dile getirdi. Milletvekillerinin de çıkardıkları yasalara, sade vatandaş gibi uyması gerektiğini düşünen yurttaş, bazı milletvekillerinin ve hatta tanıdıklarının dokunulmazlığın arkadasına sığınarak yanlış şeyler yaptığını iddia etti.

 

Hakan Soykan: “Milletvekillerinin dokunulmazlığı olmamalı, yaptıkları yasaya milletvekillerinin de uyması lazım”

“1975 yılından bu yana şoförüm. Milletvekillerinin dokunulmazlıkları ile ilgili düşüncem; benim oy verdiğim veya vermediğim kişilerin dokunulmazlıklarının olmaması gerekir. Bizim gibi sıradan insan olması lazım. Salt bir vatandaş olması gerek. Yasaları onlar hazırlayabilir, yaptıkları yasaya milletvekillerinin de uyması lazım. Biz vatandaş olarak yasalara uyuyorsak, onlar da uymak zorunda. Üstünlük sadece Cumhurbaşkanlığı olabilir, hatta onun da bir yerde sınırlandırılması lazım. Milletvekillerinin bir anda maddi yönden yükselişe geçmelerine yönelik nereden buldun yasası çıkartmaları gerekir ki; kamuoyunun aydınlanması gerekir. Milletvekilleri de normal halk gibi yaşabilir. Bizi asgari ücrete mahkum edip, kendileri sefa sürer ise, olmaz. Bir an önce halkı refah düzeyine getirsinler ki; aramızda çok basamak olmasın”

 

Ersin Kanal: “Milletvekillerinin dokunulmazlığı tamamen kaldırılmalı, bazı milletvekilleri dokunulmazlığı kullanarak her türlü işe karışıyor”

“Otobüs şoförüyüm. Milletvekillerinin dokunulmazlığı tamamen kalkmalıdır. Onlar da bizler gibi, sade bir vatandaş gibi dokunulmazlığının olmaması gerek. Çünkü bazı milletvekilleri, dokunulmazlığı kullanarak her türlü işe karışıyorlar. Dokunulmazlık gerçekten kalkmalı, çünkü bazı vatandaşlar, milletvekillerine sarılıp, kullanıyorlar. Bazı işleri terse çevirebiliyorlar. Milletvekilleri, milletin işini, sokakta değil, Meclis’te yapacak. Sokakta bireysel iş yaparlarsa, memleket bozulur. Bence dokunulmazlıklar kötüye kullanılıyor. Milletvekilleri de normal bir vatandaş gibi yargılanmalı. Onların görevi Meclis’te”

 

Ömür Ağırman: “Dokunulmazlıkların hepsi kalksın, vatandaş ile aynı olsun, adalet herkes için lazım”

“Adı üstünde, milletvekili, yani onları, memlekete birtakım görevler yapsın diye millet seçiyor. Eğer vatandaş, her şeyini ödüyor ise, milletvekili de ödemek zorunda. Özellikle son zamanlarda görüyoruz, milletvekili diye polisin önünü kesmeye çalışıyor. Ben bir vatandaş olarak enayi miyim? Ben her gün yollardayım, ceza kesildiği zaman, hepsini ödüyorum. Kürsünün de adabı var, birbirlerine karşı konuşurken daha adaplı olmalı. Dokunulmazlıkların hepsi kalksın, vatandaş ile aynı olsun. Adalet herkes için lazım. Adalet temeldir, adalet olmazsa hiçbir yere gidemeyiz, geri geri gideriz. Milletvekilleri bu memleketi daha iyiye götürmek için uğraşsınlar, kavga etmeyelim. Biz Türk’üz, Türk’ü Türk’e kırdırmaya çalışmasınlar”  

 

 

Hasan Felek: “Dokunulmazlık, düşünsel anlamda olmalı, başka alanlarda kullanılmamalı”

“Anayasa’mıza göre, her yurttaşlar yasalar önünde eşittir. Milletvekili, belediye başkanı veya seçilmiş bakan da olsa ayrıcalıklı bir kesim olmaması gerekir. Dokunulmazlık, düşünsel anlamda olmalı, düşünce özgürlüğü konusunda dokunulmazlık olmalı. Milletvekillerine de belediye başkanlarına da bakanlara da özel bir ayrıcalık tanınmamalıdır. Vatandaş arasında eşitsizliği ve adaletsizliği getiren bir uygulama olur, dolayısıyla düşünsel anlamda dokunulmazlık olmalıdır, dokunulmazlık başka alanlarda kullanılmamalıdır. Vatandaşlar da düşünce özgürlüğü konusunda dokunulmaz olmalı. Ülkemizde tam anlamıyla özgürlük tartışılabilir”

 

 

Serkan Özmenoğlu: “Dokunulmazlıklar tamamen kaldırılmalı, normal vatandaş gibi yaşasınlar, herkes yasalara uysun”

“Lefkoşalıyım. Milletvekillerinin dokunulmazlığı tamamen kaldırılmalı. Bunlar milletin vekili değil mi sonuçta. Bizim niye dokunulmazlığımız yok? Tamam ülkeyi yönetiyorlar, ama dokunulmazlıkları kaldırılsın, normal vatandaş gibi yaşasınlar. Milletvekilleri dokunulmazlığı var diye her şeyi yapabilir mi yani? Kimsenin dokunulmazlığı olmasın, herkes yasalara uysun. Normal vatandaş gibi olmalı. Adalet herkes için eşit olmalı. Sonuçta biz seçiyoruz, milletin vekililer, herkesin dokunulmazlığı kalsın salt bir vatandaş gibi yaşasınlar. Ülkemiz perişan, daha güzel bir yönetim olmalı. Şartlarımız çok kötü”

 

Özkan Çetinkaya: “Milletvekillerinin dokunulmazlığı kalkmalı, sade bir vatandaş gibi olmalı”

“Taksi şoförlüğü yapıyorum. Milletvekillerinin dokunulmazlığı kalkmalı. Sade bir vatandaş hangi haklara sahip ise, milletvekilleri de aynı haklara sahip olması lazım. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarından ziyade, bir de yakınlarında olan kişiler de milletvekillerinin isimlerini kullanarak insanlara gözdağı veriyor. Bu tür şeyler doğru değil. Milletvekillerinin de vatandaş gibi olması lazım. Sadece bunlar sorun değil, çok büyük sorunlar var. İnsanlara bir dokunan bin ah işitiyor. Maalesef toplumun psikolojisi bozuldu, yolumuz iyi değil, kötüye gidiyoruz”

 

Aydın Balat: “Dokunulmazlıklar tamamen kaldırılmalı, sade vatandaş gibi yargı yoluna gidebilmeli”

“Taksi şoförüyüm. Milletvekillerinin sıradan bir vatandaş gibi olması gerektiğini düşünüyorum. Hak hukuk ne ise, herkese eşit olması lazım. Milletvekillerinin dokunulmazlığı tamamen kaldırılmalı, milletvekilleri de sade bir vatandaş gibi yargı yoluna gidebilmeli”

 

Mehmet Yunus Özbey: “Dokunulmazlıklar kalkmalı, vatandaş gibi yargılanmalı, tolerans tanınmamalı, adalet herkese lazım”

“Benim görüşüm; milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmalı. Çünkü sonuçta milletin seçtiği insanlar. Milletvekilleri her yaptığı konuda, millete ve mahkemelere, normal vatandaş gibi hesap vermek zorunda. Milletvekilleri de vatandaş gibi yargılanması gerekir. Bu konuda görüşüm nettir. Milletvekili diye tolerans tanınmamalı, ahbaplarına da tolerans tanınmamalı. Milletvekili diye özel davranılmamalı. Adalet herkese lazım”

 

Gökhan Acar: “Milletvekillerini iş yapmaları için seçiyoruz, dokunulmazlıklar kaldırılmalı”

“Neden bir ülkede, bir insanın dokunulmazlık hakkı olsun? Baktığımız zaman, kendi seçtiğimiz kişilere neden dokunulmazlık veriyoruz? Sonuçta milletvekilleri, millete hizmet etmek için seçilmiş insanlar. Milletvekilleri, suç işliyor ise, kendi çıkarttığı yasaların arkasına neden saklanmak zorunda kalıyor? Dolayısıyla milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmalı, hatta geçmiş dönemlere bakarak, ölmüş dahi olsa, sembolik dahi olsa cezalar verilsin. Biz milletvekillerini iş yapmaları için seçiyoruz. Benim politikacılara hiç güvenim kalmadı”

 

Süleyman Bağırsakçıoğlu: “Milletvekillerinin, halktan bir ayrıcalığı olmamalı, kürsü dokunulmazlığı yapılmalı”

“Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması lazım. Özel hayatta kaldırılması lazım. Milletvekilleri Meclis içerisinde birbirleri ile kavga ediyorlar, birbirlerine hakaret ediyorlar, dolayısıyla milletvekillerinin dokunulmazlığı kürsü dokunulmazlığı ile sınırlı olması gerekir. Özel yaşantılarında, milletvekilleri suç işlerken yakalandığında soruşturma başlatılabilmesi lazım. Milletvekillerinin, halktan bir ayrıcalığı olmamalı. Kürsü dokunulmazlığı yapılması daha güzel olur. Herkes hata yapabilir, ama bu hatanın sonucunda herkesin eşit muamele görmesi gerek, ister milletvekili olsun, ister bakan olsun herkesin eşit muamele görmesi lazım. Adalet herkese lazım. Eğer bir suç işlendi ise, özür dilenmesi de gerek”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Devlet Tiyatroları Müdürü Pazartesi tiyatrocularla buluşuyor
image Devlet Tiyatroları Müdürü Erdinç Akgür Pazartesi günü saat 16’da tiyatrocular ve kurul üyeleriyle bir araya gelerek son yaşanan tartışmaları masaya yatıracak.
Hasipoğlu: 'Artık Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Kapalı maraş'ı aç...
image UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu Kapalı Maraş'ın açılmasında bir dönüm noktasında olunduğunu kaydetti ve “Artık Rum tarafının keyfini bekleyecek değiliz. Kapalı Maraş'ı açma niyetindeyiz" dedi.
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 17/08/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.