Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Nisan 2019, Cuma 14:35
banner

Refikoğlu: "Şehir Planlama Dairesi'ni kapatın, anahtarlarını müteahhitlere verin"

Refikoğlu: Şehir Planlama Dairesi'ni kapatın, anahtarlarını müteahhitlere verinŞehir Plancıları Odası, aralık ayında Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Geçiş Süreci Emirnamesi'nin yürürlüğe girmesinden sonra  Planlama İnşaat Dairesi'nin görüş veren kurum olmaktan çıkıp, planlama onayı veren makam haline geldiğini savundu.
Paylaş  
3
3
1
1

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu yaptığı yazılı açıklamada, planlama onayının planlama sürecinin bir parçası olup yürürlükteki emirname veya imar planına göre her gelişmenin ayrı ayrı nasıl yapılması gerektiği kriterlerini belirleyen bir aşama olduğuna dikkat çekti.

Refikoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Son gelinen noktada Müteahhitler Birliğinden bir çalışan Şehir Planlama Dairesi Gazimağusa şubesinde planlama onayı yazmak için görevlendirilmiştir. Yani planlama sürecinin son ayağı olan nokta Müteahhitler Birliğine devredilmiştir.

 Yürürlükteki emirnamenin bir maddesi ihtiyaç görülmesi halinde Şehir Planlama Dairesi parselin %30’una kadar kamuya devredilmesini isteyebilir diyor. Düşünün ki bir araziniz var ve bir gelişme yapacaksınız, bu durumda Şehir Planlama Dairesi size diyor ki Müteahhitler Birliği çalışanı sen buradan ister yol al ister alma, ister yeşil alan al ister alma, bu dosya yığınını istediğin gibi sonuçlandır”

Refikoğlu, kamu görevlisi olmayan birinin kamu kuruluşunda bu denli önemli bir noktada görevlendirilmesinin hem planlama açısından kabul edilemez hem de yasaya aykırı bir davranış olduğunu savunarak, İçişleri Bakanı’na “bir an önce bu yanlıştan dönülmesi” çağrısı yaptı.

Refikoğlu, “Aksi halde bu durum Şehir Planlama Dairesinin yetkilerinin Müteahhitler Birliğine devredilmesine eş değerdir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
26 Nisan 2019, Cuma
Karpazli         - Karpaz
Sana versinler o yetkiyi da sus ol.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akıncı'dan Özersay'a: "Sineye çekecek değiliz"
image Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Özersay'ı kastederek yaptığı açıklamada, "Farklı vizyonlar peşinde ve arkaları sıvazlanarak sahneye sürülmelerini sineye çekecek değiliz" ifadelerini kullandı.
İşte o fotoğraf!
image Son günlerde gündeme bomba gibi düşen Özersay-Anastasiadis görüşmesinin fotoğrafı basına yansıdı.
Tatar: "TC'nin bilgisiyle bu yola girildi... Maraş bizim topraklarımızın için...
image Başbakan Ersin Tatar, hükümetin Maraş'la ilgili açılımının Türkiye'nin bilgisiyle yapıldığını söyledi. Tatar, Kıbrıs'ta federal zeminli bir anlaşma zemini kalmadığı görüşünü ifade ederek "Müzakere masasına oturulacaks...