Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Nisan 2019, Cuma 17:18
banner

Tatar: "Erken seçime de varız"

Tatar: Erken seçime de varızUlusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, "Ulusal Birlik Partisi'nin ülkenin, halkın yararını önemsediğini, hükümet çökerse Kıbrıs ve ekonomi konularında uzlaşılabileceklerle yeni hükümet konusunu görüşebileceklerini" söyledi.
Paylaş  
41
39
40
8

Tatar, “bizim hükümet bozulsun da biz hükümete girelim diye bir çabamız yok, Erken seçime de varız. Ama hükümet ortakları en önemli konularda farklı farklı konuşuyor, Bunu halk da biliyor, okuyor, dinliyor. Sonra da hükümet devam ediyor diyorlar. Halka rağmen edeceklerse buyursunlar etsinler” dedi.

“BURADAKİ HÜKÜMETİN GELECEĞİNİ TARTIŞMAK DEVLET GELENEĞİNE AYKIRIDIR”

UBP Genel Başkanı Tatar bu sabah Genç TV’de katıldığı programda Türkiye’de son yaptığı temaslarla ilgili bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

“Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri, Guterres’in son raporunu değerlendirdik. Sayın Çavuşoğlu ile aynı görüşleri paylaşıyoruz. Sayın Albayrak’la da KKTC’ye kablo ile elektriğin getirilmesini, yaşanan ekonomik sorunları konuştuk. Böylesi toplantılarda KKTC hükümetinin geleceğini tartışmak devlet geleneğine aykırıdır. Böyle bir şey olmaz. Maliye Bakanı Serdar Denktaş, imzalanamayan protokolle ilgili olarak ‘gidin Ankara’ya sorun anlamında bir şeyler söyledi ama ben sormadım.”

“PROTOKOL MUTLAKA İMZALANMALIDIR”

UBP Genel Başkanı Tatar, “hükümetin Türkiye ile mali ve ekonomik protokolü imzalamamakla büyük bir hata yaptığını ve ülkeyi zora soktuğunu da belirtti ve şunları kaydetti:

“ KKTC gerçeği ortadadır. Birçok ülke ekonomileri için Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’na başvurur. Bizim ekonomimiz için temel çıpa Türkiye ile imzalanan Mali ve Ekonomik İşbirliği Protokolü’dür. Bundan kaçınamazsınız. Bir şekilde oturup Türkiye ile anlaşmak durumundasınız. Türkiye asla Kıbrıs Türkü’nün kötülüğünü istemez.”

“PAHALILIK GELECEK”

Hükümetin vergileri artacağını bu yönde hazırlıklar yapıldığını da ifade eden  Ersin Tatar sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hükümet denk bütçeye ulaşılması noktasında görevi devraldı ve 850 milyon açık öngören bir bütçe noktasına ülkeyi getirdi. Türkiye ile protokol imzalanmazsa bu açık 2 milyarı bulacak.  Şimdi ek bütçe meclise getiriliyor. Kaynak nerede diye sorduğumuzda “vergi gelirleri” diyorlar. Vergileri arttıracaklar. Pahalılık gelecektir demektir “ şeklinde konuştu.

“BEN OLSAM ŞEFFAF OLURDUM”

UBP Genel Başkanı Tatar, “siz olsanız ülkeyi nasıl yönetirdiniz şeklindeki bir soru üzerine ise şöyle dedi:

“Başbakan olsam şeffaf olurdum. Her şeyi ilgili kesimlerle, halkımla paylaşırdım. Bilimsel olarak tartışılmasını sağlar, bundan yararlanırdım. Alınması gereken tedbirleri almak için halka açık açık nedenlerini anlatırdım. Gerçekçi olmak şarttır.

“HÜKÜMET GİDEBİLDİĞİ KADAR GİTSİN”

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, “ hükümet kurma çalışmaları oldu mu” şeklindeki bir başka soru üzerine ise “resmi bir temas yok. Ama bu hükümetin bitmesi gerektiğini düşünenlerin bazı çabaları, konuşmaları var. Bunlar bana da geliyor. Benim söylediğim ise nettir. Hükümet devam ederken kapalı kapılar arkasında bir şeyler yapmanın bir anlamı yoktur. Kendiler hükümet devam ediyor diyorlarsa devam etsinler. Biten bir şey ne kadar devam eder göreceğiz.”

“İTİBAR ZEDELENDİ”

Hükümet ortaklarının her birinin farklı konuştuğunu kaydeden Tatar şöyle devam etti; “Hükümet kendi içinde dengeleri kurabilsin. Hepsi farklı konuşuyor. Taş yapıdan borçlandılar, ben olsam yapmazdım. İşi hafife aldılar. İtibar zedelenmesi oldu. Bu ay yaptıklarında görülüyor ki başka imkanlar da olabiliyor. Şu an hükümet kendine çeki düzen vermeli. Ekonomik olarak piyasaya borçların nasıl ödeneceğinin planını yapmaları gerekiyor. Nakit yaratılırken vergiyi arttıracaklarsa o zaman burası ekonomik olarak çökme noktasına gelir. Büyük sektörler çok şey kaybeder. Bu plan yapılırken protokol önemlidir. Projeler vardır, yollar da dahil bu projeler çalışılacak mı, ihaleler açılacak mı, sorunun cevabı hükümette.”

UBP SÜREKLİ OYUNU ARTIRIYOR

“Programda UBP’nin oyunun artması ivme kazanması ile ilgili bir soruya da yanıt veren Tatar, “partide Genel Başkan değişiminden sonra heyecanın arttığını bir kaynaşma yaşandığını, Hükümetin başarısızlığının da kendilerine puan getirdiğini” kaydetti.

“ÖNEMLİ PROJELERİN MİMARI UBP’DİR”

Projelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Tatar su projesini referans göstererek, projenin Milyar liralık proje olduğunu, UBP’nin girişimi ile bu projenin ülkeye kazandırıldığını dile getirdi. Bu projenin mimarı UBP” diyen Tatar, havalimanı projesi ile ilgili de konuşarak, “Havalimanına gidiyorlar, çok güzel diyorlar. Biz hükümette olsaydık bitmiş olacaktı. Şimdi de kabloyla elektriğin gelmesi için çalışıyoruz “ dedi.

“ELEKTRİĞE ZAM GELECEK”

Tatar, “ hesapsız gidişat nedeniyle yakında elektriğe yeni bir zam daha geleceğini” de söyledi ve halkın, sektörlerin bu denli yüksek elektrik fiyatını kaldıramayacağını vurguladı.

Türkiye’den gelecek elektrikle sorunun ortadan kalkacağına vurgu yapan Tatar, “4 santral alınacak. Bu yöntemle bir yere varılamaz. Kirlilik yaratıyor. Yol bu değil, kabloyla elektriğin gelmesiyle yenilenebilir elektriğin önü açılıyor” dedi.

“KIBRIS KONUSUNDA YAKIN ÇİZGİDE OLANLA OTURUR KONUŞURUZ”

“Hükümet bozulursa hükümet kurmanın içinde olur musunuz?” sorusu üzerine Tatar sözlerini şöyle tamamladı: 

“Kıbrıs konusunda bizimle yakın çizgide, aynı çizgide olan birileriyle oturup konuşuruz.  UBP olarak hükümet çökerse konuyu bizim de parti meclisinde tartışmamız lazım. Ana eksen hem Kıbrıs sorunu hem ekonomi. Yatırımlara ihtiyaç var, projelere ihtiyaç var. Bunlara karşı olacak biriyle hükümet kurmamız mümkün değil.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
7
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
8
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Nisan 2019, Cumartesi
OZER         - LEFKOSA
CANINIZI YEMEYIN BE ARKADASLAR TATAR BASBAKAN OLMA SEVDASINDAN VAZGECTI SIMDILIK CUNKU PARANIN(HIBE) TC'DEN GELMESI ICIN SAYIN ERDOGAN VE HUKUMETI COK AGIR SARTLAR KOYDU KI BUNU HICBIR HUKUMET HATTA TC KOKENLI PARTI YDP BILE UYGULAYAMAZ,YAPAMAZ ARTI TC EKONOMIK OLARAK COK ZOR GUNLERDEN GECMEKTEDIR HERSEY GORULDUGU GIBI GULLUK GULISTANLIK TOZ PEMBE DEGILDIR.HASAN-GIRNE ARKADASIN YORUMU ACI GERCEKLERI ORTAYA KOYDU.UNUTMAYALIM AKP YEREL SECIMLERDE BUYUK YERLESIM YERLERINDE,KENTLERDE TAM BIR HAZIMETE UGRADI,MORALLER SIFIR KKTC UMURLARINDA DEGIL BU ARALIK.

27 Nisan 2019, Cumartesi
Aytac         - Lefkoşa
Sayin yakar 14 ay önceki ubp hükümeti bir kez elektrige zam yapmadi bir kez benzine zam yapmadi .yollar yapildi su geldi bu basiretsizler bir metre k su hattini öteye yürütmedi siz galiba ayda yaşarsiniz .turizimcileri bitirdiler dünya kadar devlete iş yapip ödenmeyen var siz ne dersiniz yahu allah aşkina savunmayi bu basiretsizleri iş yapamaz bunlar kapasite yok

27 Nisan 2019, Cumartesi
Aytac         - Magosa
14 ay firsat verildi goncoloz bey gelinen noktada her yeri batirdilar .para bitti icraat yok turizimcilerin teşvikler ödenmedi batiyorlar,yol yok .fonlarda maaşlara gitti .gelecek ay napacaklar acaba gene halka saldir zam yap ucundan hayat pahalliligni da vermeyin hükümet aferin hükümet var .aha firsat verdik gençlere goncoloz bey bumudur yani

27 Nisan 2019, Cumartesi
Ahmet         - Lefkoşa
Hala daha bu basiretsiz hükümeti savunanlara tek bir cümlem var.gün gelecek en önde siz yuhlaycaksiniz bu basiretsiz hükümeti niye bilirmisiniz çünkü artik halkin cebine saldirmaya başladilar sira size de gelecek sayin goncolozla sayin yakar

27 Nisan 2019, Cumartesi
Ahmet         - Lefkoşa
Hala daha bu basiretsiz hükümeti savunanlara tek bir cümlem var.gün gelecek en önde siz yuhlaycaksiniz bu basiretsiz hükümeti niye bilirmisiniz çünkü artik halkin cebine saldirmaya başladilar sira size de gelecek sayin goncolozla sayin yakar

27 Nisan 2019, Cumartesi
Dogu ileri         - Lefkoşa
Sayin tatar bu 4 kisi hic secime girermi allah aşkina bindikleri dali kesermi bunlar hepsi sandiga gömülecegni bile bile hic seçime girerlermi.hükümete de girmeyin birakin ne halleri varsa görsünler.kudrete iyoilik yaparsiniz girerseniz.ubp nin yaninda silinmekten kurtulur olamyin ortak

27 Nisan 2019, Cumartesi
Hasan         - Girne
Tatar onemli olan ne istediğini bilmek...
Az önce Fox TV nin haberlerinde beyaz et e bir ay içerisinde üçüncü kez zam yapıldığı haberlerini izledim. Şimdi, TC, bugünlerde ekonomik acıdan buyük sorun yaşayan insanlarından topladığı vergileri niye protokol mrotokol ayağına KKTC ye göndersin. Üstelik TC de bugünlerde işsizlik oranı % 26 lara vurmuşken. Bu hiç adil değil. Zaten biz de kendi ayaklarımız üzerinde durmak istemiyor muyuz? Durmamız da gerekmez mi? Hade bakalım hükümeti devirme senaryolarını bırakalım da mevcut hükümeti biraz cesaretlendirelim artık. Karşılıklı iyi ilişkiler için mantıklı protokoller imzalanabilir ancak öncelikle eski dönemlere ait borçları kapatma ve cari harcamaları karşılamak için ne yapabileceğimize bakalım.

26 Nisan 2019, Cuma
Goncoloz         - Sorma gir hani
Yedin canini erken secim yaptircan da bozasin bu hukumeti. Nedir be sen ve senin gibi dinozorlarin yapacagi? Birakin be bu gencler biraz is yapsin, firsat verin artik!

banner
banner
banner
banner
banner

PGM ve Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında eğitim işbirliği anla...
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ile Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında "Eğitim İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
Elcil: "Kıbrıs Cumhuriyeti temelinde bir çözüme ulaşma mücadelesi vermek yeri...
image KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası siyasi statü kazandığı "Kıbrıs Cumhuriyeti" temelinde bir mücadele vererek, Kıbrıs'ta çözüme ulaşma yerine "maceralar" peşinde koşulduğunu savundu.
'Şafağın askerleri' 45 yıl sonra KKTC'de buluşuyor
image Barış Harekatı'nın kritik çarpışmalarından olan "Doğruyol-Ataktepe" muharebelerinin kahramanları 20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geliyor.