Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 28 Nisan 2019, Pazar 10:30
banner

AK Hataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği: "Yurttaşlık yasasının mecliste kabul görmemesini temenni ediyoruz"

AK Hataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği: Yurttaşlık yasasının mecliste kabul görmemesini temenni ediyoruzAK Hataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet İpek, değiştirilmiş haliyle Meclise sevk edilmesi beklenen Yurttaşlık Yasasının, “milletvekilleri tarafından kabul görmemesini temenni ettiklerini” bildirdi.
Paylaş  
36
36
35
5

İpek yazılı açıklamasında, derneğin sorumluluğunun; “KKTC’de yaşayan ve TC vatandaşı olanların ülkede yaşadıkları sıkıntıları gözlemlemek, tespitlerde bulunmak, haklarını korumak/kollamak ve zor durumda olanlara yardım etmek” olduğunu kaydetti.

İpek, bu çerçevede “Yabancılar ve Muhaceret Tüzüğünün” değiştirmek istendiği Yurttaşlık Yasasının, “5 ardışık çalışma izni ile çalışanların yurttaşlığa başvurabilir” maddesini hiçe sayarak, yaşamını burada idame ettiren, vergi, sigorta yükümlülüğünü yerine getiren insanların “yasa değiştirme” adı altında, adeta “burada istenmediğinin göstergesi” olduğunu savundu.

Bu konuda İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın; “çalışma izniyle vatandaşlığa başvuru alınmamasının öngörüldüğünü, vatandaşlığın doğum, evlilik ve yatırım gibi kalemlerle elde edileceğini” söylediğini, yasanın bu kapsamında Meclise gideceğini basın yoluyla öğrendiklerini ifade eden İpek, Baybars’ın “yurttaşlık bir hak değil bir lütuftur... Aidiyet bağı gelişmiş olmalı” şeklindeki açıklamalarını da manidar bulduklarını ifade etti ve “Bu yasa meclise sevk edildiğinde milletvekilleri tarafından kabul görmemesini temenni ediyoruz” dedi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
14
 
1
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Mayıs 2019, Cuma
Ozer         - Lefkosa
Vay Mehmet,sen daha buralardamisin.Biz seni geri vatanina donmus bilirdik.Vatandaslik vermek artik tarihe karisiyor.Aman,aman eldeki vatandasliklarda gume gitmesin bu arada,dikkatli olun.

2 Mayıs 2019, Perşembe
Hasmagusali         - Magusa
Yasa hataylilar baskani. Sen kimsin be! Hataydan gelip da hak savunan. Unutma, bu ulke bizim. Bizim olmasina ragmen, tasvip etmedigim bir gazeteye linc girisiminde bulundunuz. Koltugunuzun altindaki sakli tuttugunuz virusu ortaya cikardiniz. Yok boyle birsey. Tribunlere oynama sn. Baskannnnn. Bu ulke bizim. Bu ulkenin sen ve senin gibilere ( sovmen hemserin sn. Zaroglu gibi) lere ki? Sn diyorum o zata, secilmisligindendir saygim. Hic ihtiyacimiz yok. Bilin.

29 Nisan 2019, Pazartesi
Emine         - Lefkosa
Bu ülkeye niçin gelindiğinin bilinmesinde fayda var. Karnını doyurmaya geldiyse olanak sunup doyurmasına yardım etmeli, ama vereceği hizmetleri de iyi değerlendirmeli.
Okumaya geldiyse okutmalı.
Ama 10 sene yirmi sene hiç farketmez. Beni yönetmesine izin vermemeli. Seçme seçilme hakkı dışında bütün haklarını ver... beyaz kimlik mi verirsin pembe mi. Beni ilgilendirmez. Polise kafa tutan, kadın milletvekile kâğıt savuran ve kıbrıslının dilinde sigara söndürmek isteyeni meclise sokma. Sokarsan da başına gelecekleri bil de sok.

28 Nisan 2019, Pazar
Hasan         - Girne
AB'de vatandaşlık alabilmek için gerekli kalış süreleri ülkeden ülkeye değişiyor!! Minimum 10 yıl kalış şartı sadece 4 ülke uygulanıyor... Yeni yasa KKTC'de 10 yıldan sonra da vatandaşlık hakkı getirmeyip sadece beyaz kimlik kazandıracak.Zamanında adada bir iki sene geçiren talebelere bile istisnai vatandaşlık verilmesi, bir süre sonra vatandaşlar arasında demografik bir korku yaratmıştı.Ozellikle Zartoglu'na verilen vatandaslik zaman kaybedilmeden iptal edilmelidir. Zamanında bonkör bir şekilde vatandaşlık verilmesi, bugün adada 10 yıldan fazla ter döken kişilerin bile vatandaşlık haklarının budanmasına neden olacak gibi görünüyor ama baska care, secenek kalmadi artik.Herhangi bir kritere bakılmadan verilen vatandaşlıklar tek tek ele alınıp incelenmelidir. Siyasi çıkar için dağıtılan vatandaşlıkların iptalinde zaman aşımı olmamalı, yapılan kanunsuzluk kimsenin yanına kalmamalıdır.Tüm vatandışlıklar yeniden değerlendirilmeli .Nüfusu küçük ülkelerin bu konuda hassas ve dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum.

28 Nisan 2019, Pazar
Hasan         - Girne
Yok Memedim,cok konusma,yeteri kadar vatandaslik verildi hatta bir kisminin geri alinmasinda fayda var.Ilk olarak senin sonra saibeli dogustan asker Zartoglunun.Sen ve senin gibiler sadece insanlari,demokrasiyi ve KKTC Meclisi'ni taslamayi bilirsiniz.Zaten senin gibilerin bu adada olmasi hicde etik degildir.

banner
banner
banner
banner
banner

PGM ve Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında eğitim işbirliği anla...
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ile Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında "Eğitim İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
Elcil: "Kıbrıs Cumhuriyeti temelinde bir çözüme ulaşma mücadelesi vermek yeri...
image KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası siyasi statü kazandığı "Kıbrıs Cumhuriyeti" temelinde bir mücadele vererek, Kıbrıs'ta çözüme ulaşma yerine "maceralar" peşinde koşulduğunu savundu.
'Şafağın askerleri' 45 yıl sonra KKTC'de buluşuyor
image Barış Harekatı'nın kritik çarpışmalarından olan "Doğruyol-Ataktepe" muharebelerinin kahramanları 20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geliyor.