Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Mayıs 2019, Çarşamba 21:15
banner

Son dakika! Halkın Partisi, 55 kabul 4 ret oyla hükümetten çekilme kararı aldı!

Son dakika! Halkın Partisi, 55 kabul 4 ret oyla hükümetten çekilme kararı aldı!HP Genel Başkanı Kudret Özersay, HP PM toplantısı sonucunu açıkladı.
Paylaş  
9
11
9
4

Kıbrıs Postası

Özersay şunları söyledi:

"Bir karar aldı. Yaklaşık 15 aydır şartları zorlayarak her defasında ülke menfaatine olduğuna inandığımız için elimizden geldiğince çaba koyarak hükümeti yaşatmaya ve koalisyon protokolünün sözlerinin arkasında durmaya gayret ettik. Kolaya kaçmadık, doğru gördüklerimiz gibi görmediklerimizi de kamuoyuyla paylaştık. Ama koalisyonu yaşatmak için çaba gösterdiğimiz de açıktır. İcraat konusunda sıkıntı çekiyor olmayı dahi göze alarak hükümeti yaşatmak için çaba  koyduk. Gelinen noktada durum bizim açımızdan, HP’nin siyasete başlarken koyduğu değerler açısından son derece rahatsız edici bir hal almıştır. Derin bir güven bunalımı yaşanıyor. Hükümet içinde bir süredir ve son yaşananlarla birlikte bir güven bunalımıyla karşı karşıya kaldık. Bu sadece bizim tespitimiz değildir. Koalisyon üyelerinden bazı bakanlarının da güven problemi tespiti vardır.

Dün akşam aldığımız dosyaya da baktığımızda geçen süre zarfında özellikle HP’nin karşı çıktığı, Bakanlar Kurulu’ndan geçmesine müsaade etmediği ama geçmesi için defaten getirilen birtakım kararlar, rızamız hilafına bizden gizli bir şekilde başka şekilde yapıldığını aldığımız dosya ile teyit etmiş olduk. İkincisi, karşı olduğumuzu söylediğimiz kiralamaların dışında başka yerlerin de kiralandığını bizzat tespit ettik. Daha önce koalisyon kurulduktan sonra 2018’de bize kiralamaktan vazgeçti denilen yerlerin de bizim bilgimiz dışında tekrar kiralandığının tespitini saptadık.

İhale yasasına rağmen çok farklı kategorilerde malların ihalesiz bir şekilde Maliye Bakanlığı üzerinden kiralanmaya devam ettiğini ve bilgisinin Başbakan’da da olmadığını Bakanlar Kurulu’nda tespit ettik.

Biz HP olarak ne olursa olsun hükümette kalalım, olalım görüşünde olmadık. Bu yapılanları ve genel anlamda başka bazı geçen süre içinde güveni sarsan tutum ve davranışları öncelikler bağlamında uyuşmayan hususları gittiği yere kadar götürmeye çalıştık ama gelinen nokta sineye çekilebilecek bir nokta değildir. Sn. Maliye Bakanının bu koalisyonun normal bir bakanı olmadığını, 4’lü koalisyonun 4 ortağından birinin temsilcisi olduğunu da tekrar hatırlatmak isterim.

HP bundan sonra muhalefette mi kalacak yoksa bir hükümet kurmak için görüşme mi yapacak, bunun kararını yine HP PM daha sonraki toplantılarında oturup tartışacak ve değerlendirecek. Bu değerlendirme yapılırken de HP olarak biz bu geçen 15 aylık dönem içinde ilk kez girmiş olduğumuz bir hükümette yaşadığımız tecrübeler ışığında bir karar üretmek kararlılığındayız. Ama HP PM’nin alacağı kararın halkın menfaatine olacağı yönünde kimsenin şüphesi olmasın. Bugün itibariyle 55’e 4 şeklinde 4’lü koalisyonun devam etmemesi yönünde karar alındı. 

Bugün itibariyle 4’lü koalisyon ruhu ortadan kalkmıştır. Kendiliğinden çökmüştür. Kimse böyle bir hamleyi ‘Bir bakan değişti, her şey değişti’ şeklinde sunmaya da çalışmamalıdır".

YENİ HÜKÜMETTE YER ALIP ALMAMAK VEYA KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ DİĞER PM TOPLANTISINDA DEĞERLENDİRİLECEK

Öte yandan HP’nin yeni oluşacak bir hükümette yer alıp almama ya da koalisyon görüşmelerine dahil olup olmama konusunda başka bir Parti Meclisi toplantısında karar alacağı ifade edildi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
2
 
10
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Mayıs 2019, Perşembe
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Eeee Sn. Ozersay simdi daha cok elestirdigin, sucladigin ve yolsuzluklari ayyuka cikmis Ozgorgun'un partisi ile koalisyon mu kuracan? Yoksa Ingiltere'de hala temiz cikamamis, "temiz" kagidi olamayan Tatar'la mi hukumet kuracan? Iyiniz de kotunuz de bu toplumu yok ettiniz, bunu bilesin!

8 Mayıs 2019, Çarşamba
Hasan         - Girne
Her tavuk osurdugunda Turkiye'ye gitmen simdi belli oldu abim ama en fazla sizin elestirdiginiz ubp ile hukumet kurmanizi bu halk asla affetmez.

8 Mayıs 2019, Çarşamba
Hasan         - Girne
Tamda TC'den para akisinin baslayacagi zamanda hukumetten cekildi.Yakinda pis kokular cikar.

8 Mayıs 2019, Çarşamba
        -

banner
banner
banner
banner
banner

PGM ve Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında eğitim işbirliği anla...
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ile Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında "Eğitim İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
Elcil: "Kıbrıs Cumhuriyeti temelinde bir çözüme ulaşma mücadelesi vermek yeri...
image KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası siyasi statü kazandığı "Kıbrıs Cumhuriyeti" temelinde bir mücadele vererek, Kıbrıs'ta çözüme ulaşma yerine "maceralar" peşinde koşulduğunu savundu.
'Şafağın askerleri' 45 yıl sonra KKTC'de buluşuyor
image Barış Harekatı'nın kritik çarpışmalarından olan "Doğruyol-Ataktepe" muharebelerinin kahramanları 20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geliyor.