Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Mayıs 2019, Çarşamba 17:51
banner

KTEZO: "Son 10 yılda  hükümet kurup bozma işi oyuncak haline getirildi, yönetim zafiyeti yaşanıyor"

KTEZO: Son 10 yılda  hükümet kurup bozma işi oyuncak haline getirildi, yönetim zafiyeti yaşanıyorKıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, 45 yılda 40 hükümetin kurulduğu ve bozulduğu, özellikle de son 10 yılda hükümet kurup bozma işinin hızlandığına işaret ederek, "Bunun oyun değil, sanki oyuncuk haline getirildiği, iplerin elde tutulamadığı ve yönetim zafiyeti yaşandığı" görüşünü savundu.
Paylaş  
3
3
1
0

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’ndan, hükümetin bozulması ve yeni hükümet arayışlarıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, ”tüm bunlara rağmen hükümet kurma heveslerinin de hiç eksilmediği, KKTC’nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla, turizm, eğitim, sağlık politikaları ile daha da içinden çıkılamaz noktalara doğru sürüklendiği bir ortamda bu heveslenme durumunun ise dikkate değer olduğu” belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

“Bu durum koltuk hevesi, istikrar sağlama gayesi, sorunları çözme azmi gibi nedenlerle izah edilemez. En azından bu kadar sıklıkla hükümet değiştirmemizin nedeni bunlar olamaz. Olsa, olsa bu ölümcül dünyada hükümet üzerinden avantaj elde etmek, taraftarı memnun etmek, partiyi ayakta tutmak için yapılan oyunlar olarak değerlendirilmelidir.” 

“HÜKÜMETLERİN KURULUP BOZULMASIYLA İLGİLENEN İNSANLARIN SAYISI AZALDIKÇA AZALDI”

Yıllar içinde edinilen bu alışkanlık ve kültürden oluşan siyasal yaklaşımın kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, “bu şekildeki yaklaşımın umut, heyecan ve beklenti dahi yaratmadığı, nitekim hükümetlerin kurulup, bozulmasıyla ilgilenen insanların sayısının ise azaldıkça azaldığı” ifade edildi.

Hükümetten daha çok kimin bakan, kimin müsteşar, kurumlara müdür ve yönetici olacağının tartışıldığı bir ortamda politikaların ne olacağına ilişkin hiçbir tartışma yapılmadığı eleştirisinin de yer aldığı açıklamada,  istihdam artışı, yoksulluğa dur diyecek politikalar, eğitimde ve sağlıkta iyileşme sağlanması, katma değer artışı ve gelirin tabana yayılması gibi temel politikaların gündem dahi olamadığı; bunların sadece yazılı metin olarak hükümet programlarında olacağı ancak kimsenin dönüp bakmayacağının da bir gerçek olduğu savunuldu.

Açıklamada, “Tüm bu olumsuzlukların gerekçesi olarak ‘sebebi para puldur, tanınmamışlık, ambargodur, yaşadığımız topraklar Rum ve Yahudi toprağıdır’ dense bile, bu gerekçelerin hiçbir tutar yanı yoktur. Aslında sorun bizlerden ibarettir” ifadeleri kullanıldı.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Sorun biziz! Özgüven eksikliğidir. Söylediklerimizle yaptıklarımız arasındaki çelişkinin büyümesidir. Kişileri, tarafları, şirketleri büyütelim derken, toplumu yerden yere vurmamız, çevreyi, doğayı talan etmemizdir. Yana yana gelememek, omuz omuza verememektir. Aklı yüreği birleştirememektir sorun. Taleplerimiz belli, beklentiler açık, yapılması gerekenler aşikardır. Samimiyet ve irade testi bir kez daha başlıyor. Her gün yeni bir güne doğarız!”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı 10-13 Haziran'da
image Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2019 Arama Kurtarma Tatbikatı, 10-13 Haziran tarihleri arasında yapılacak.
LifecellDigital ve Ram Trading işbirliği protokolü imzaladı
image 'Ev interneti kesintisiz hızı ile uçuruyor' sloganıyla sabit geniş bant piyasasına yeni bir anlayış getiren LifecellDigital, müşterilerine Arçelik TV'ler ile kesintisiz ve kaliteli film izleme keyfini sunmak isteyen R...
KTÖS: "Çocuklarımızın yarışacağı değil, eşit şekilde ulaşabileceği bir kolej ...
image Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğrencilerin kolejlere girişi ve kolej müfredatına geçişi için çağdaş ve bilimsel düzenlemelerin hemen hayata geçirilmesini istedi.