Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Mayıs 2019, Cumartesi 15:40
banner

İŞAD: "Doğal kaynaklarda her iki taraf da eşit söz sahibidir"

İŞAD: Doğal kaynaklarda her iki taraf da eşit söz sahibidirKıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), Doğu Akdeniz’deki doğal kaynaklarla ilgili Türkiye ve KKTC’nin her zaman tutarsız davranışlara ve işbirliğini reddeden yaklaşımlara karşı çıktığına işaret ederek, doğal kaynaklarla ilgili her iki tarafın da eşit söz hakkı olduğunu vurguladı.
Paylaş  
5
4
3
0

İŞAD Dış İlişkiler ve Lobicilik Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edilmesine karşı çıkmaya devam edileceği bildirildi. Doğal kaynaklar gibi her iki halkın da eşit hakkı olan ve gerek işbirliği gerek paylaşım konusunda hiçbir tartışma olmaksızın beraber ilerlenmesi gereken bir mevzuda hakların “istila” ve benzeri yaklaşımlara maruz kalmasına karşı çıkılacağı ifade edildi.

Rum tarafının hak istilası girişimleriyle ilgili İngiltere gibi Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve Amerika’dan da açıklama gelmesi için çağrı yapılan açıklamada, Türk tarafının rızası olmaksızın Münhasır Ekonomik Bölge ilan edilmesinin Türk tarafını bağlamadığı belirtildi. Kıta sahanlığı BM’de kayıtlı olan Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında sondajını yasaklayacak bir yaklaşımın yasal olmadığı kaydedildi.

Türkiye’nin, KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda çalışmalarını sürdüreceği kaydedilen açıklamada, bu durum karşısında tüm eşitlikçi çağrı ve uyarılarına rağmen, Rum hükümetinin Kıbrıslı Türklerin haklarına saygı göstermeden tek taraflı hareket etmesi halinde, Türkiye’nin sondaj çalışmalarını devam ettirmesinin doğal olacağı belirtildi.

BM Genel Sekreteri’nin yaptığı açıklamaya da atıfta bulunulan açıklamada, gerginliğin azaltılması için çaba harcanması gerektiği, KKTC ve Türkiye’nin doğal kaynaklar konusunda ne kadar tutarlı ve doğru bir çizgide olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, yapılması gerekenin eşit hakka sahip olan her iki tarafın da kazanç elde edeceği kalıcı çözümü bularak yola devam etmek ve Türkiye üzerinden de bu rezervlerin dünyaya aktarılmasını sağlamak olduğu kaydedildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

KIBTES'ten eğitimdeki eksiklikler ve yanlışlar için ilgililere çağrı
image Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES), eğitimde var olan eksiklik ve yanlışlar için tüm ilgilileri göreve davet etti.
Burcu: Kıbrıs sorunu azınlık çoğunluk ilişkisiyle değil, eşit iki varlık iliş...
image Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yaptığı açıklamada Anastasiadis'in Kıbrıs sorununu bir azınlık - çoğunluk ilişkisi içerisinde tanımlamaya kalkışarak yanlışını sürdürdüğünü belirtti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Belediyelerin Başkanları ile görüştü
image Cumhurbaşkanı Akıncı, Belediyeler Birliği Başkanı Özçınar ve Kuzey Kıbrıs Cittaslow Ağı'nda olan Belediyelerin Başkanları ile ayrı ayrı görüştü.