Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 19 Mayıs 2019, Pazar 09:00
banner

Çiftçiler müstakbel hükümeti şimdiden uyardı: "Cicim aylarınız biter gene kavga ederiz"

Çiftçiler müstakbel hükümeti şimdiden uyardı: Cicim aylarınız biter gene kavga ederizKurulacak yeni hükümetin "cicim aylarından" endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de "kavgaya" hazır.
Paylaş  
2
3
2
0

• Kurulacak yeni hükümetin “cicim aylarından” endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de “kavgaya” hazır.

• Yeni kurulacak hükümetin günü birlik tarım politikalarını bırakması gerektiğini söyleyen Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, “eğer bu politikalar ile tarımı yöneteceklerse bunu üreticiye, çiftçiye şimdiden söylemeleri gerekir. Çünkü ne hayvancının, ne de çiftçinin dayanacak gücü kalmadı” diye konuştu.

• Kıbrıs Postası’na konuşan Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle, “dikkate alınmadığı takdirde, iki ay sonra hükümetin cicim ayları biter üretici ile hükümet kavga yoluna girer” şeklinde yeni kurulacak hükümeti şimdiden sert bir dille uyardı.

• Kelle, dövizin de artması ile birlikte tüm tarım sektörünü destekleme modelinin çöktüğünü, mevcut girdi maliyetleri ile bu destelerin artık sürdürülebilir olmadığını ve komik rakamlarda kaldığını belirterek geçmiş hükümetin bunu bilmelerine rağmen bütçeyi artırmak istemediğini söyledi.

•“Bütçe görüşmelerinde Meclis’te yaptığımız uyarıların tümü doğru çıktı” diyen Kelle, bu bütçe ile tarımın sürdürülemeyeceğini ifade ederek kaos yaşanacağı konusunda öngörüde bulundu.
• Başkan Kelle, “Kurulacak hükümet ciddi icraat yapacak bir hükümet ise sürdürülebilir bir tarım politikası ve vizyonu ortaya koyması gerekir” diyerek bunun yapmaması halinde tarım sektöründe kaosun başlayacağını söyledi.

Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Kurulacak yeni hükümetin “cicim aylarından” endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de “kavgaya” hazır.

Yeni kurulacak hükümetin günü birlik tarım politikalarını bırakması gerektiğini söyleyen Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, “eğer bu politikalar ile tarımı yöneteceklerse bunu üreticiye, çiftçiye şimdiden söylemeleri gerekir. Çünkü ne hayvancının, ne de çiftçinin dayanacak gücü kalmadı” diye konuştu.
         
Kıbrıs Postası’na konuşan Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle, “dikkate alınmadığı takdirde, iki ay sonra hükümetin cicim ayları biter üretici ile hükümet kavga yoluna girer” şeklinde yeni kurulacak hükümeti şimdiden sert bir dille uyardı.
             
Yıllardır kuraklık nedeni ile üretimi durma noktasına gelen çiftçi yağışlı geçen kışın ardından verimi bol bir hasat dönemi geçiriyor. Arazi yangınları ise üreticinin korkulu rüyası oldu. Havaların ısınması ile adeta barut fıçısı haline gelen ekili tarlaların alev alması için tek bir kıvılcım yeterli olurken, aylardır beklenen hasat bir anda küle dönüyor. Polis kayıtlarına göre Mayıs ayının ilk yarısında yaklaşık 250 dönümlük ekili arazide yangın meydana geldi. Bu yangınların kiminde ekinler, kimilerinde ise balyalar kimilerinde ise kuru ot ve çöp alanları yanarak küle döndü. Konu ile ilgili Kıbrıs Postası’na açıklamalarda bulunan Hüseyin Çavuş Kelle, meşakkatli bir dönemin ardından üreticinin dört gözle hasat dönemini beklediğini, yoldan geçen bir aracın camından atılan tek bir sigaranın ayların emeğini 5 dakikada küle çevirebileceğine dikkat çekerek hem üreticiyi hem de vatandaşları dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı. Çiftçinin sorunlarına dikkat çeken Kelle, “hükümetle ilgili yaşanan ani gelişme ve değişim üretici açısından sıkıntı yarattı. Yaşanan sıkıntıların büyümemesi için bir an önce hükümetin kurulması ve hızlı şekilde adımlar atılması gerekiyor. Çiftçi en fazla akaryakıt tüketimi olan hasat dönemine girdi ama akaryakıt desteğini hala alamadı. Arpa fiyatlarında da bir anlaşmaya varamadan hükümet düştü” şeklinde konuştu. 
         
15 günde 250 dönüm arazi alev alev yandı

Edinilen bilgiye göre 1-17 Mayıs tarihleri arasında 7 kez ekin ekili tarla, 2 kez balya yangını meydana geldi. Çıkan yangınlarda yaklaşık 250 dönüm arpa ve buğday ekili arazi alev alev yanarken, onlarca balyanın da yanarak küle döndüğü öğrenildi. Polis kayıtlarına göre, Beyarmudu’nda Mayıs ayının başında meydana gelen yangında 200 dönüm arazi içinde ekili 100 dönüm buğday, 50 dönüm arpa çöplükte başlayıp rüzgarın etkisi ile yayılan yangın sonucu küle döndü. Söz konusu yangına 50 dönüm içindeki kuru otlar ve anız da yandı. Akabinde Boğaziçi köyünde 14 dönüm biçilmemiş arpa tarlasında yangın çıkarak ekinler zarar görürken, yapılan incelemede yangının elektrik tellerinin birbirine temas etmesinden kaynaklandığı tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde Mormenekşe köyünde çıkan yakının birinde 6 dönüm biçilmemiş buğday, Atlılar köyünde ise 7 adet rulo buğday sano balyası yanarak kül oldu. Çayönü köyünde ise elektrik trafosundan kıvılcım atıldığı tahmin edilen yangında 3 dönüm biçilmemiş arpa, Şahinler’de çıkan yangında ise 2 dönüm arpa yanarak kül oldu. 15 gün içerisinde kuru ot bulunan arazilerde çıkan yangın sayısı ise 12.
         
Kelle: Yol kenarları biçilip, sürülmeli

Kıbrıs Postası’na konuşan Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, hasat zamanına girerken üreticiye ve vatandaşlara çağrıda bulunduklarını belirterek hasat zamanına girilirken özellikle yol boylarının öncelikli olarak biçilmesini ve arazi kenarlarının yola paralel şekilde sürülmesi gerektiği anımsattı. “Yol kenarlarına atılan cam şişeler, pet şişeler özellikle vatandaşların sigaralarını içtikten sonra camı açıp dışarı atmaları sonucu yangın olayları artmıştır” diyen Kelle, uzun süre yaşanan kuraklığın ardından üreticinin iyi bir dönem yakaladığını ancak hasat döneminde yaşanan bu tür olumsuzlukların kaygı verici olduğunu kaydetti.

Bazı çiftçiler ise yangınlara neden olan bir başka sebebin üreticinin zor durumda olduğunu ve üretim için iş araçlarının hiçbirine yatırım yapacak durumda olmadıklarını kaydederek eskiyen iş araçlarının yangına sebep olduğunu kaydetti. Çiftçiler Birliği Başkanı Kelle de üreticinin kullandığı iş makinalarının demir olduğu için ısındığı zaman ateş çıkarabilecek makineler olduğunu bu nedenle biçme ve bağlama işlemlerinin gece yapılması gerektiğini kaydetti. Yangınların daha çok dikkatsizlik sonucu yol kenarlarına atılan sigaralar nedeni ile çıktığını belirten Kelle, “Ülke olarak tüm vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesi gerekir” dedi.  “Yollarda seyahat eden tüm vatandaşlarımızı aynı zamanda trafikte de dikkatli olması yönünde de uyarırız” diyen Kelle, tarlalardaki araçların büyük iş araçları olduğunu ve arazi değiştirilirken bu araçların yollara çıkabildiğini kaydetti. “Gece saatlerinde vatandaşlarımızın çok dikkatli olmasını istiyoruz” diyen Kelle, “büyük ve ağır iş makineleri gece saatlerinde de bazen yola çıkmak zorunda kalabiliyor. Bu süreçte hem üreticilerimizin hem vatandaşlarımızın özverili ve dikkatli davranması gerekir. Önlemlerle birlikte yaşanacak olumsuzlukları minimize edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.
          
“Üreticiye çağrımdır; düşük rakamlara alım yapanlara ürün vermeyin”

Çiftçilerin sorunlarına da değinen birlik başkanı Kelle, geçmiş hükümet döneminde Bakan Erkut Şahali ile yaptıkları birçok görüşmede, Ocak ayı itibari ile yağışların iyi olduğunu ve bu yılın arpa fiyatının erken belirlenmesi gerektiğini, çünkü üreticinin 4 yıl yaşadığı kuraklıkta belinin büküldüğünü ve tüccarların eline düşmemesi gerektiğini ifade ettiklerini kaydetti. Bu görüşlerde mutabık kalınmasına rağmen, yılın bugününe kadar henüz bir fiyat belirlenemediğini kaydeden Kelle,” hükümetin aniden düşmesi üreticiyi perişan etti” dedi. “Üreticiye çağrımdır; düşük rakamlara alım yapanlara, tüccara, özel sektörde alım yapanlara ürün vermeyin” diyen Kelle, verilen rakamların olması gereken rakamların çok altında olduğunu ifade etti. “Son hükümetle yaptığımız görüşmede Şahali arpa fiyatının 1.32 civarlarında olabileceğini açıklamış biz ise 1.40 civarında olması yönünde talepte bulunuyoruz” diyen Kelle, üreticinin bu rakamlar üzerinden ürünlerini teslim etmeleri gerektiğini, düşük rakamlarla teslim etmeleri halinde zarar edeceklerini bildirdi. “Son Bakanlar Kurulu Kararı ile özel sektörün arpa alımlarının yasaklandığını belirten Kelle, hala daha özel sektöre alım yapma kararının çıkmadığını söyledi. Toprak Ürünleri Kurumu’nun, istikrarlı fiyat çalışması yürüttüğünü söyleyen Kelle, taleplerinin yeni kurulacak hükümetin de bu çalışmaları devam ettirmesi yönünde olduğunu ifade etti.

Kelle: Günü birlik tarım politikaları bırakılmalı

Yeni kurulacak hükümet günü birlik tarım politikalarını bırakması gerektiğini söyleyen Başkan Kelle, “eğer günü birlik politikalar ile tarımı yöneteceklerse de bunu üreticiye, çiftçiye söylemeleri gerekir. Çünkü ne hayvancının, ne de çiftçinin dayanacak gücü kaldı” dedi. “Hükümet edecek olanlar talepler doğrultusunda ortaya iyi bir politika koyamazsa, iyi bir fiyatlandırma yapamazsa ve iyi bir destekleme modelini ortaya koyamazsa burada büyük sıkıntı yaşanacak” diyen Kelle, dövizin de artması ile birlikte tüm tarım sektörünün destekleme modeli çökmüş olduğunu ifade etti. Mevcut girdi maliyetleri ile bu destelerin artık sürdürülebilir olmadığını ve komik rakamlarda kaldığını belirten Kelle, geçmiş hükümetin bunu bilmelerine rağmen bütçeyi artırmak istemediğini söyledi. “Bütçe görüşmelerinde Meclis’te yaptığımız uyarıların tümü doğru çıktı” diyen Kelle, bu bütçe ile tarımın sürdürülemeyeceğini ifade ederek kaos yaşanacağı konusunda öngörüde bulundu. Girdi maliyetleri ve destek konusu ile ilgili Güney Kıbrıs’ın izlediği politikayı örnek gösteren Kelle, aynı sorunun süt üretimi için de geçerli olduğunu ifade etti. Kelle, “kurulacak hükümet ciddi icraat yapacak hükümeti ise sürdürülebilir bir tarım politikası ve vizyonu ortaya koyması gerekir” diyerek bunun yapmaması halinde tarım sektöründe kaosun başlayacağını söyledi. Kelle, “dikkate alınmadığı takdirde, 2 ay sonra hükümetin cicim ayları biter üretici ile hükümet kavga yoluna girer” şeklinde yeni kurulacak hükümeti şimdiden sert bir dille uyardı.

           

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sahte mahkeme kararıyla 'erişim engeli' talebi
image Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi adı kullanılarak İstanbul Barosu’ndan Avukat Uğur Yılmaz ismiyle gönderilen 'erişim engeli' kararlı mailin sahte olduğu ortaya çıktı.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi denetimlerine devam ediyor
image Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi içme ve kullanma suyu ile gıda güvenliği denetimlerine devam ediyor.
Çalışma Bakanlığı'ndan Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili duyuru
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin borç yapılandırmasında olduğu bankanın kredi faizinde indirime gitmesi için gerekli girişimin yapıldığını duyurdu.