Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 24 Mayıs 2019, Cuma 15:50
banner

UBP - HP hükümetinin programı Pazartesi Meclis'te okunacak

UBP - HP hükümetinin programı Pazartesi Meclis'te okunacakYeni hükümetin güvenoyu süreci, hükümet programının 27 Mayıs Pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi'nde okunmasıyla başlıyor
Paylaş  
3
3
2
3

Ulusal Birlik Partisi (UBP) – Halkın Partisi (HP) koalisyonunun görev süresi boyunca yapmayı hedeflediklerinden oluşan hükümet programının okunmasının ardından iki tam gün sonra program üzerinde görüşmeler yapılacak. Görüşmelerin bitmesinden bir tam gün sonra da güven oylamasına gidilecek.

Meclis Genel Kurulu, 27 Mayıs Pazartesi saat 10.00’da UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar’ın başbakanlığında 22 Mayıs Çarşamba günü kurulan UBP-HP koalisyonunun programının okunması gündemiyle toplanacak.

Toplantının gündeminde ayrıca “Kredi Kartı ve Banka Kartı İle Yapılan Perakende Mal ve Hizmet Alımlarına İade Yapılması Yasa Tasarısı” da bulunuyor.

Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü uyarınca hükümet programı Başbakan veya bir bakan tarafından okunacak.

Hükümet programı görüşmeleri ise bu toplantıdan iki tam gün sonra yani perşembe günü yapılacak. Meclis İç Tüzüğü’ne göre, programla ilgili söz almak isteyen milletvekillerine birer saat söz hakkı verilecek. İkinci kez konuşmak isteyen milletvekillerinin süresi ise yarım saat olacak.

Görüşmelerin bitmesinden bir tam gün sonra da güven oylamasına gidilecek. Hükümet programı görüşmelerinin aynı gün, yani perşembe günü tamamlanması halinde Meclis, bu kez cumartesi günü güven oylaması gündemiyle toplanacak.

Açık oyla yapılacak oylamada, hükümetin güvenoyu alabilmesi için, toplantıya katılanlardan güvenoyu verenlerin sayısının ret oyu verenlerden fazla olması gerekiyor.

Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor. Hükümetin güvenoyu alamaması halinde Başbakan’ın istifasını Cumhurbaşkanı’na sunması gerekiyor.

UBP-HP KOALİSYON HÜKÜMETİ MECLİS’TE 30 KOLTUĞA SAHİP…

7 Ocak 2018 erken genel seçiminden sonra CTP Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman’ın başkanlığında 2 Şubat 2018’de kurulan ve ülkenin ilk dörtlü koalisyon hükümeti olan CTP-HP-TDP-DP hükümeti, Rauf R. Denktaş Üniversitesi’ne arazi kiralanması tartışmalarının ardından Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın bakanlık görevinden istifası ve HP’nin hükümetten çekilme kararı üzerine 9 Mayıs’ta istifa etmişti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 14 Mayıs’ta UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ı yeni hükümeti kurmakla görevlendirmiş, Tatar da tüm partilerle yaptığı görüşmelerin ardından HP ile kurduğu kabinenin listesini 22 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı’na sunmuştu.

Cumhuriyet Meclisi’nde halen UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er, YDP ise 2 milletvekiliyle temsil ediliyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
24 Mayıs 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Önce Dışişleri Bakanı Başbakan ayar çekme lafını kullanmadı dedi, görüntüler ve Başbakan'ın izahatı kendisini yalanladı.Sonra Başbakan hükümeti kurmadan önce elçiliğe gitmedim dedi, Büyükelçi Başbakanı yalanladı.Daha sonra Maliye Bakanı güvenoyu alınır alınmaz para gelecek dedi, Dışişleri Bakanı öyle bir şey yok dedi.Bu hükümet sanırım birbirinin dediğini düzeltmek ya da yalanlamaktan başka bir şey yapmayacak...Tam bir keşmekeş kime inanalim artik,daha bir hafta olmadi ya bir ay sonrasi ne olacak.Aman unutmusuz,UBP'de bakanlik sozu alan ama olmayanlar bicaklarini bilemey baslamislar bile,Huseyin'den bahsetmeyelim simdilik yoksa kalp dayanmaz.

24 Mayıs 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Rezalet,Yeni hükümet açıklanmadan ve protokol imzalanmadan bir gece önce Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ziyaret edilmiş ve Büyükelçi'de bu ziyareti bugun dogruladi.Ada yarısının neredeyse tamamı, bu yeni hükümetin “Türkiye projesi” olduğunu konuşurken.Ersin Tatar, böylesi bir ortamda elçiliğe gitmez, kaldırımından dahi yürümez, diye düşünduk ama yanilmisiz.Birde ALTYONETIMSINIZ deyenlere utanmadan kizarlar.Boyle kelleye boyle tras.Basimiza ne geldiyse mustahakimizdir.

24 Mayıs 2019, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Meğer bu kadar zamandır ülkeyi düzene sokacak bir program ve bu programı uygulayacak birileri varmış 🤣🤣 Fasulya-yahni-ayni.....

banner
banner
banner
banner
banner

Sahte mahkeme kararıyla 'erişim engeli' talebi
image Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi adı kullanılarak İstanbul Barosu’ndan Avukat Uğur Yılmaz ismiyle gönderilen 'erişim engeli' kararlı mailin sahte olduğu ortaya çıktı.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi denetimlerine devam ediyor
image Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi içme ve kullanma suyu ile gıda güvenliği denetimlerine devam ediyor.
Çalışma Bakanlığı'ndan Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili duyuru
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin borç yapılandırmasında olduğu bankanın kredi faizinde indirime gitmesi için gerekli girişimin yapıldığını duyurdu.