Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 24 Mayıs 2019, Cuma 16:42
banner

BKP'den AP seçimlerinde oy kullanma çağrısı

BKP'den AP seçimlerinde oy kullanma çağrısıBKP, 26 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılım çağrısı yaptı.
Paylaş  
3
4
2
0

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) 26 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım çağrısı yaptı ve BKP Parti Meclisi’nin oy birliği ile, 26 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerde AKEL listesine ve AKEL’den aday olan Niyazi Kızılyüreğe destek olma kararı aldığını vurguladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  Avrupa Sol Partisi içerisinde birlikte yer aldıkları AKEL’i destekleme kararlarının hem ideolojik hem de ilkesel nedenleri olduğunu ifade ederek, “Avrupa Sol Partisi’ne üye olan tüm partiler ilkesel olarak, toplumsal ya da siyasal tüm olaylarda birlikte hareket ederler, birliğin birincil kuralı budur. Bizim kararımız da bu ilkeden bağımsız düşünülemez” dedi.

“Ankara’daki statükocu rejim ve buradaki yerli işbirlikçileri Kıbrıslı Türkleri Kıbrıs’ın kuzeyine hapsetmiş ve tutsak tutmaktadır. Rejim her ne kadar görmezden gelmeye çalışsa da Kıbrıslı Türkler Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı ve AB yurttaşıdır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortağı ve AB vatandaşı olarak haklarımız vardır. 26 Mayıs, dünyaya sesimizi duyurma, görünür olma ve haklarımıza sahip çıkma içine sürüklendiğimiz çaresizlikten kurtulma açısından önemlidir. Çaresizliğimiz kaderimiz değildir” diyerek AP seçimlerinde ilk kez AKEL’in ortak vatan ortak mücadele ilkesine uygun olarak listelerinde bir Kıbrıslı Türk’e yer verdiğini söyleyen İzcan, “Sn. Kızılyürek kazanma şansı yüksek bir adaydır. Bir Kıbrıslı Türk’ün Avrupa Parlamentosu’nda yer alması toplumsal haklarımızın korunması ve Federal Birleşik Kıbrıs’a ulaşılması açısından çok önemlidir” dedi.

Birlikte örgütlü mücadelenin ve dayanışmanın hem Kıbrıs’ın kuzeyinde hem de güneyinde çok önemli olduğuna vurgu yapan İzcan, “Bizim ortak mücadeleden anladığımız en geniş cephede bir araya gelerek yurdumuzun kuzeyinde bizi rehin tutan statükocu rejime karşı birlikte mücadele etmek, hem de Kıbrıs’ın güneyindeki federalist güçlerle birlikte ortan vatan için ortak mücadeleyi yükseltmektir.  Her iki alanda da başarı ancak, birlikten, dayanışmadan ve ortak mücadeleden geçer” dedi.

26 Mayıs Pazar günü Kıbrıslı Türklerin seçime yoğun olarak katılımının hem dünyaya hem Ankara’ya, hem de Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyindeki milliyetçi, şoven, ayrılıkçı, taksimci guruplara çok önemli bir mesaj vereceğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “26 Mayıs’ta oyumuzu kullanmak Rum sağına da, Ankara’nın içimizdeki yerli işbirlikçilerine de Kıbrıslı Türklerin kurucu ortağı oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ve ortaklıktan doğan haklarına da sahip çıktıklarını göstermek açısından şarttır” dedi.

26 Mayıs Pazar günkü seçime yoğun bir şekilde katılım çağrılarını yineleyen İzcan,  “Halkımıza çağrımız Pazar günü sandığa giderek haklarını kullanmaları ve ortak vatan mücadelesine destek olmalarıdır” dedi. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
7
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sahte mahkeme kararıyla 'erişim engeli' talebi
image Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi adı kullanılarak İstanbul Barosu’ndan Avukat Uğur Yılmaz ismiyle gönderilen 'erişim engeli' kararlı mailin sahte olduğu ortaya çıktı.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi denetimlerine devam ediyor
image Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi içme ve kullanma suyu ile gıda güvenliği denetimlerine devam ediyor.
Çalışma Bakanlığı'ndan Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili duyuru
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin borç yapılandırmasında olduğu bankanın kredi faizinde indirime gitmesi için gerekli girişimin yapıldığını duyurdu.