Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 25 Mayıs 2019, Cumartesi 12:05
banner

GSM operatörleri ile BTHK, Akıncı başkanlığında toplanıyor: "İlk 'net' ALO, Haziran sonu"

GSM operatörleri ile BTHK, Akıncı başkanlığında toplanıyor: İlk 'net' ALO, Haziran sonuKıbrıs Postası'na konuşan İki Toplumlu Komiteler Genel Koordinatörü Dr. Meltem Onurkan Samani, Güney'deki GSM operatörlerinin önündeki hukuki engelin aşıldığını,  Kuzey'deki GSM operatörleri ile BTHK'nın pazartesi günü Akıncı başkanlığında toplanacağını ve ilk ‘net’ ALO’nun Haziran ayı sonunda telaffuz edilebileceğini ifade etti.
Paylaş  
3
5
3
0

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Kıbrıs’ın güneyinde yayımlanan Politis gazetesi, cep telefonlarının Haziran ayı sonu itibarıyla iki tarafta da çalışabileceğini yazdı.

Konuyla ilgili İki Toplumlu Komiteler Genel Koordinatörü Dr. Meltem Onurkan Samani’ye ulaşan Kıbrıs Postası, bilginin teyidini yaptı.

“HUKUKİ ENGEL AŞILDI”

Samani, haberin doğru olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türk tarafının başından beri güven arttırıcı önlemler konusunda üzerine düşeni yaptığını, günün sonunda da Güney’deki GSM operatörlerinin önündeki hukuki engelin aşıldığını kaydetti.

“GSM OPERATÖRLERİ İLE BTHK, PAZARTESİ AKINCI BAŞKANLIĞINDA TOPLANACAK”

Sürecin 1 ay içerisinde sonuçlanmasını planladıklarını belirten Samani, Pazartesi günü, Kuzey’deki GSM operatörleri ile BTHK’nın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında toplanacağını, taraflara gerekli bilgilerin verileceğini ve ilk ‘net’ ALO’nun Haziran ayı sonunda telaffuz edilebileceğini söyledi.

Bilindiği üzere, iki taraf arasındaki cep telefonu görüşmeleri, yalnızca sınır kapılarının birkaç kilometre ötesine kadar gerçekleşebiliyor, bir noktadan sonra sinyal çekmemeye başlıyordu. Bu durum, insanlarda bir ‘güvensizlik’ hissi uyandırıyordu.

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in son görüşmesinde, güven yaratıcı önlemler kapsamında, cep telefonlarının iki tarafta da kullanılabilir hale getirilmesi konusunda mutabakata varılmış fakat Güney’deki GSM operatörleri bazı hukuki engellere takılmıştı.

“GİZLİ TOPLANTI…”

Politis gazetesi, bu engelin, Rum Başkanlık Sarayı’nda yapılan gizli toplantı sonrasında aşıldığını ve roamingin Haziran sonu itibarıyla işleyebileceğini yazdı.

Habere göre, Cyta ve MTN isimli Rum servis sağlayıcı şirketler, Rum Hukuk Dairesi’nin 2015 tarihli görüşüne atıf yaparak, KKTC’deki şirketlerle işbirliği yapmaları durumunda haklarında cezai işlem başlatılmayacağına dair Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’ten teyit istemişlerdi. Yaklaşık bir ay önce Rum Başkanlık Sarayı’nda çok gizli bir toplantı yapıldığı ve şirketlerin son endişe ve korkularının da giderildiği kaydedildi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar: "KKTC devleti şaka için kurulmadı"
image Başbakan Ersin Tatar, KKTC'yi güçlendirmek ve kalkındırmak, Kıbrıs Türk halkına refah sağlamak, bu topraklardaki hak ve çıkarları korumak için mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti. Tatar, "KKTC devleti şaka için kurul...
Gürcafer: "Kavga çıkarmayı meziyet sayanlar süreci havaya uçurdu"
image Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgeleri için yürütülen imar planı çalışmalarının, kavga çıkarmayı meziyet sayan bazı kesimlerin davranışları nedeniyle ...
Yüksek İdare Mahkemesi, Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Emirnamesi ile ilgili ...
image Yüksek İdare Mahkemesi, Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaiçi Bölgesi Geçiş Süreci Emirnamesi'nde, vize işlemlerinin tamamlanması süreleri ile alakalı yapılan bir değişiklik hakkında ara emri aldı.