Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Haziran 2019, Çarşamba 07:37
banner

"Rumlar arkasına AB'yi alıp tantanayı büyütebilir"

Rumlar arkasına AB'yi alıp tantanayı büyütebilirGüney Kıbrıs'ın Fatih sondaj gemisinin çalışanları hakkında tutuklama talepleri hakkında konuşan Ortadoğu Uzmanı Gazeteci Yazar Prof. Dr. Hüsnü Mahalli, bu yaz Doğu Akdeniz'de ortamın gerilebileceğini ama bu durumun KKTC'yi direk etkilemeyeceğini ifade ederek "fakat Rumlar arkasına AB'yi alıp tantanayı büyütebilir" diye konuştu.
Paylaş  
3
4
3
0

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Gazeteci Yazar ve Ortadoğu Uzmanı Hüsnü Mahalli, son günlerde dünya gündeminde geniş yankı uyandıran Doğu Akdeniz konusu ve Türkiye’nin almayı planladığı S-400 hava savunma sistemlerinin Kıbrıs için öneminden bahsetti. Kıbrıs Postası’na konuşan Mahalli, Türkiye’nin almayı planladığı S-400 bataryalarından birisinin Mersin-Adana tarafına konuşlandırılacağını ve dolayısıyla Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’in güvenliğinin sağlanacağını öne sürdü.

“İSRAİL TÜRKİYE’NİN S-400 ALMASINDAN ENDİŞELİ”

İsrail’in bu konudan tedirgin olduğunu dile getiren Hüsnü Mahalli, İsrail’in son dönemde Doğu Akdeniz’de 4 tatbikat yaptığını hatırlattı. Yapılan tatbikatlarda İsrail’in F-35 savaş uçaklarının uçtuğunu, S-400’lerin ise, F-35’leri düşürmek için tasarlandığını belirten Mahalli, İsrail’in bu sebepten dolayı endişeli olduğunu vurguladı.

PALMER’İN SÖZLERİNİ YORUMLADI: “DOĞU AKDENİZ ABD İÇİN DEĞİL, İSRAİL İÇİN ÖNEMLİ”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’in Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın ABD için stratejik önemde olduğu yönündeki sözlerini yorumlayan Hüsnü Mahalli, “ABD için değil, İsrail için önemli, atılan her adım, yapılan her konuşma İsrail’in güvenliği” için dedi.

“DOĞU AKDENİZ BU YAZ KARIŞABİLİR, AMA KKTC’Yİ DİREK ETKİLEMEZ”

Birçok ülkenin savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’de olduğunu, dolayısıyla bu yaz Doğu Akdeniz’de ortamın gerilebileceğini savunan Mahalli, “Doğu Akdeniz bu yaz karışabilir, ama KKTC’yi bu durum direk etkilemez, ama Rumlar arkasına AB’yi alıp tantana çıkarabilir” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Üstel, KITOB heyetini kabul etti: "Sektörün sorunlarını birlikte çözeceğiz"
image Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, Otelciler Birliği heyetini kabul etti. Kabulde konuşan Üstel, sektördeki sorunların çözümünde birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Oğuz: "Sivil toplum örgütlerinin toplumsal barışa katkı koyması önemli"
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, sivil toplum örgütlerinin toplumsal barışa, uzlaşıya ve birlikteliğe katkı koymalarının önemli olduğunu söyledi.
Arıklı: "Bakanlar Kurulu'nun Maraş'la ilgili kararını ayakta alkışlıyoruz"
image Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Bakanlar Kurulu'nun Maraş'la ilgili kararını ayakta alkışladıklarını ve bu kararın ciddiyetle hayata geçmesinin takipçisi olacaklarını kaydetti.