Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Haziran 2019, Çarşamba 11:19
banner

Spehar: "Crans-Montana'daki hayal kırıklığına rağmen umut var"

Spehar: Crans-Montana'daki hayal kırıklığına rağmen umut varBM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, "Crans-Montana'da yaşanan hayal kırıklığına rağmen hala umut olduğunu" ifade ederek yapılan araştırmalarda Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüm bulunmasının "Kıbrıs'taki iki toplum için en kabul edilebilir çözüm" olduğunu belirtti.
Paylaş  
3
3
3
0

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın da etkinliğe katıldığını ve burada bir konuşma yaptığını yazan Fileleftheros gazetesi, Spehar’ın panele katılan Kıbrıslı Türk ve Rum partilere bir soru yönelttiğini ve kendilerini, Kıbrıs sorununun çözülmesini isteyip istemediklerine yanıt vermeye çağırdığını yazdı.

Spehar’ın, siyasi partilerin sahip olduğu güce işaret ederek, buna paralel olarak sorumluluklara da sahip olduklarına vurgu yaptığını kaydeden gazete, Spehar’ın, Kıbrıs’taki siyasi partilerin Kıbrıs sorununun çözümünün mü, yoksa Kıbrıs sorununun sürdürülmesinin mi bir parçası olacakları sorusunu sorduğunu iletti.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa ve müzakerelerin iki yıldır başlamamasına da değinen Spehar, BM’nin, BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute tarafından yürütülen istişareler aracılığıyla, sürdürülebilir görüşmelere dönmeleri için, tarafların desteklenmesine yönelik çalışmakta olduğunu ifade etti.

Spehar “BM Genel Sekreterinin, aciliyet duygusuyla tarafları bu fırsata yakalamaya çağırdığını, çünkü herkesin bildiği gibi, zamanın bunca yıldan sonra çözüm lehine işlemediğini” sözlerine ekledi.

Alithia gazetesinin haberine göre ise, Spehar, etkinlikte yaptığı konuşmada, Crans Montana’daki olayların ardından yaşanan hayal kırıklığına rağmen, umudun hala canlı olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmaların iki kesimli iki toplumlu federasyonun şu an Kıbrıs’taki toplumlar arasında en kabule edilebilir çözüm olduğuna işaret ettiğini de ifade eden Spehar, “Kıbrıslıları” asla pes etmemeye çağırdı.

Spehar, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasıyla birlikte, Kıbrıslı Türk ve Rum partileri yakınlaştıran forumun her zamankinden daha önemli olduğuna da işaret etti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özyiğit'ten Özersay'a tepki: "Ne devlet geleneğine, ne toplum iradesine sığar...
image Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, "Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın, uluslararası düzeyde toplum lideri vasfı taşıyan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'dan farklı bir vi...
Üstel, KITOB heyetini kabul etti: "Sektörün sorunlarını birlikte çözeceğiz"
image Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, Otelciler Birliği heyetini kabul etti. Kabulde konuşan Üstel, sektördeki sorunların çözümünde birlik ve beraberlik mesajı verdi.
Oğuz: "Sivil toplum örgütlerinin toplumsal barışa katkı koyması önemli"
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, sivil toplum örgütlerinin toplumsal barışa, uzlaşıya ve birlikteliğe katkı koymalarının önemli olduğunu söyledi.