Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Haziran 2019, Çarşamba 15:46
banner

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: "Kıbrıs'ta anlaşma olmamasından üzgünüm"

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker: Kıbrıs'ta anlaşma olmamasından üzgünümAvrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk toplumu arasında bir anlaşmayı tamamlamamaktan üzüntü duyduğunu ifade etti.
Paylaş  
4
3
3
0

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Kıbrıs sorununda çözüm olmamasını, AB’nin yürütme organı liderliği makamıyla ilgili ‘üzüntülerinden biri’ olarak niteledi.

Juncker, daha açık şekilde Politico Brussel televizyonuna verdiği mülakatta, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk toplumu arasında bir anlaşmayı tamamlamamaktan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Başkan Juncker aynı mülakatta, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çekilmesi anlaşmasının tekrar açılmayacağını, geçen aylar içerisinde Britanya halkını ilgilendiren tek şeyin Avrupa Birliği’yle nasıl anlaşabileceklerini bulmak değil Theresa Mey’i değiştirmek olduğu izlenimi edindiğini söyledi.

Juncker, “Her neyse anlaşma vardır. Biz May ile bir çekilme anlaşması imzaladık. Ki bu Theresa May ve Juncker arasında bir anlaşma değil Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği arasında imzalanan bir anlaşmadır ve bir sonraki Britanya Başbakanı buna saygı göstermelidir. Açıkça söylüyorum, WA’nın içeriği üzerinde yeniden bir görüşme olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Trump’la ilgili olarak da Juncker, ABD Başkanı ile iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu, ülkenin başkanı olarak saygı görmeyi hak ettiğini, Avrupa tarafından istenmeyen yorumlar yapılmasına katılmamak gerektiğini belirtti.

“Spitzenkandidaten” süresi konusunda da, sürecin lehinde olduğunu, liderlerin başkanı Komisyon’un karanlık bir odasında seçtikleri çağa geri dönmek istemediğini kaydeden Juncker, Avrupa Komisyonu Başkanı seçimlerinde, EPP adayı Manfred Weber yerine geçmesini istediğini kaydetti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
4
 
0
 
1
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Savaşan: "Hükümet hayal peşindeyse, Cumhurbaşkanı kabus peşinde"
image Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, Türk tarafının 50 yıldır federasyon peşinde koşmaya zorlandığına dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “ben hayal peşinde değilim” açıklama...
Tatar: "Kıbrıs'a ilişkin olarak alınan karar mantıksız, tamamen Rum yanlısı"
image Başbakan Ersin Tatar, Güney Avrupa Ülkeleri Zirve Bildirisi’nde, Kıbrıs’a ilişkin olarak alınan kararın mantıksız, tamamen Rum yanlısı olduğuna işaret etti ve bunu yapanların, Kıbrıs’ta bir uzlaşma istemediklerinin ne...
Ziraat Mühendisleri Odası, toprak koruma tekniklerinin zorunlu kılınması çağr...
image Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), çölleşmeyi engellemek amacıyla toprak koruma tekniklerinin zorunlu kılınması gerektiğini belirtti.