Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Haziran 2019, Perşembe 13:20
banner

Suçluların iadesi sürecinde "Türk ve Rum makamlar görüşmedi"

Suçluların iadesi sürecinde Türk ve Rum makamlar görüşmediKuzey ve Güney arasında bugün gerçekleşen suçlu iadesi sürecine ilişkin Kıbrıs Postası'na konuşan İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi Eş Başkanı Hakkı Önen, sürecin 'yarı-resmi' çalışmalarla sonuçlandığını, süreç içerisinde Türk ve Rum makamların görüşmediğini, süreci iki toplumun polis güçleri ile BM makamlarının yürüttüğünü kaydetti.
Paylaş  
4
3
3
0

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Kuzey ile Güney polisi arasında, Birleşmiş Milletler aracılığıyla yapılan ‘gayrı-resmi’ görüşmeler sonucu bugün ‘suçlu takası’ gerçekleşti.

Kıbrıslı Türk sanatçı Hasan Işık Özgöçmen cinayeti zanlısı Pakistan Uyruklu Muhammad Salman Kuzey’e; 2018 yılı Şubat ayı içerisinde işledikleri cinayetin ardından kuzeye kaçarak Tatlısu’da alınan ihbar üzerine yakalanan Gürcü asıllı 4 zanlı ise Güney’e iade edildi.

Adanın güneyi ile kuzeyinden polis ekiplerince Ledra Palace Sınır Kapısı’nda ara bölgeye getirilen katil zanlıları, karşılıklı iade edildi

ÖNEN: “YARI-RESMİ ÇALIŞMALAR SONUCU SÜREÇ SONLANDI”

İade işlemlerine ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan İki toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Komitesi Eş Başkanı Hakkı Önen, sürecin ‘yarı-resmi’ çalışmalarla sonuçlandığını kaydetti.

BİR ‘İLK’ DEĞİL…

Önen, iade sürecinin bir ilk olmadığını, daha önce de ‘yarı-resmi’ görüşmeler sonucu bazı suçluların iadelerinin de gerçekleştiğini belirtti.

“TÜRK VE RUM MAKAMLARI BİRARAYA GELMEDİ”

Önen, Türk ve Rum makamlarının süreç içerisinde bir araya gelmediğini, iki toplumun polis güçlerinin Birleşmiş Milletler Barış Gücü aracılığıyla yapılan ‘gayrı-resmi’ görüşmeler sonucu suçlu takasının gerçekleştiğini ifade etti.

Barış Gücü polis makamları ve KKTC polis makamları ile devamlı görüştüğünü belirten Önen, BM yetkililerinin de Rum polisiyle görüştüğünü ve sürecin sonuçlandığını kaydetti.

“TUTUKLANDIKTAN BİR GÜN SONRA İADE EDİLDİ”

Cinayet zanlısı Salman’ın, Rum polisi tarafınca tutuklandıktan bir gün sonra Türk tarafına haber verdiğini belirten Önen, “Bizim amacımız üzümü yemek, bağını sormak değil. Sonuçta suç işleyenler yarı karşına çıkartılabilecek” şeklinde konuştu.

NAİM CİNAYETİNE İLİŞKİN GELİŞME YOK

Öte yandan Gesfi Döviz Bürosu sahibi Gökhan Naim cinayetine ilişkin aranan zanlılarla ilgili herhangi bir gelişme olup olmadığına ilişkin soru üzerine konuşan Önen, “Zanlıların tutuklandıkları veya görüldüklerine ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmadı. Aranan kişilerle ilgili olumlu veya olumsuz herhangi bir bilgi verilmedi” ifadelerinde bulundu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sucuoğlu, KKTC Milli İradeye Saygı PLatformu heyetini kabul etti
image Çalışma Bakanı Sucuoğlu, KKTC Milli İradeye Saygı Platformu yetkililerini kabul etti.
SGK ile "Genel Sağlık Anlaşması" görüşmesi yapıldı
image KKTC ile SGK arasında "Genel Sağlık Anlaşması" için görüşme yapıldı.
Maliye Bakanı Amcaoğlu, Ticaret Odası heyeti ile görüştü
image Maliye Bakanı Amcaoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası heyetini kabul etti.