Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Haziran 2019, Salı 11:48
banner

Şahali: "Süt fiyatları zorunlu olarak artırılıyor"

Şahali: Süt fiyatları zorunlu olarak artırılıyorCTP Milletvekili Şahali, Meclis'te yaptığı konuşmada, 900 milyonluk bir bütçe açığı öngörüsünün söz konusu olduğuna işaret ederek "süt fiyatlarının zaruri olarak arttırıldığını" ifade etti.
Paylaş  
2
1
1
0

Şahali, 2019 yılı bütçesinin 850-900 milyonluk TL’lik açık öngörülerek hazırlandığını anımsatarak, ilave açık yaratılmaması gerektiğini kaydetti, çiğ süte yapılan zammı eleştirdi.

Şahali, “Hali hazırda açık olan tarımsal bütçeye 10 milyon TL’lik ilave gider yaratıldı. Bu konu, Maliye Bakanı ve Başbakan tarafından izah edilmeli. Bütçe disiplininden bahsediyorsak, protokol çalışmaları sırasında böylesi bir açık verirsek ortaya çıkacak ürün Kıbrıs Türk tarafından zor hazmedilecek” dedi.

Doğrudan Gelir Desteği’nin 160 milyon TL olduğunu ve bunun yetersiz kaldığını söyleyen Şahali, “Bu 160 milyonun gideceği yer bellidir. 10 milyon açık için başka başka yerlerden mi tasarrufa gidilecek? ” diye sordu.

Şahali, “Hükümetin küçük ortağı HP, ülkeyi sarsan hayvancı eyleminde hükümetimizin diyalog adına yaptığı girişimi bonkör bulmuş, eleştirmişti. Bu hükümet döneminde henüz bir gerilim yokken ilave 10 milyon TL açık yaratan karara neden sessiz kaldı?” sorusunu da yöneltti.

Bakanlıkların ve dairelerin dağılımıyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan karara da işaret eden ve Su İşleri Dairesi’nin Su İşleri Enstitüsü olarak yazıldığını söyleyen Şahali, bunu eleştirdi.

Akaryakıt konusunda da değinen Şahali, “Fiyatlandırma ertelemesinde göstergeler artışını mı azalmayı mı işaret ediyordu? Fiyatlandırma ne düzeyde olmalıydı? Bu, 1 Temmuz’da girilecek 2 dönemde hayat pahalılığı ödemesinin 6 ay sonraya ertelenmesine yönelik bir manevra mı?” dedi.

İstanbul seçiminin, Türkiye’nin uluslararası savunma stratejisinin Türk ekonomisini ve TL’yi etkileme potansiyeline işaret eden Şahali, “800 milyonluk açık katlanabilir. Ekonomi ve maliye ilgili kararları geniş vizyonla mı alıyor?” şeklinde konuştu.

AMCAOĞLU

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Sayın Şahali’nin bütçe hassasiyetine hayranım. Protokol hayata geçirilse açık böyle olmazdı. Bütçe bütünlüklü çerçevede değerlendirmeli. Reel bütçe açığı 851 milyon 500 bin TL değil, 2 milyar 121 milyon 500 bin TL’dir. Ekonomik protokollerin çabucak hayata geçmesi, finansal kaynakların kullanılması gerek” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar'dan Türkiye'nin eski Lefkoşa Büyükelçisi Yavuzalp'in ölümü nedeniyle ta...
image Başbakan Ersin Tatar, Türkiye'nin eski Lefkoşa Büyükelçilerinden Ercüment Yavuzalp'ın ölümü nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi, açıklama yok
image Bakanlar Kurulu toplantısı tamamlandı.
Turkcell Yıldızlı Geceler'de Mustafa Sandal konseri
image Kuzey Kıbrıs Turkcell'liler "Yıldızlı Geceler" kapsamında Mustafa Sandal'ın muhteşem performansına tanıklık edecek