Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Haziran 2019, Perşembe 16:17
banner

TMT Mücahitler Derneği Başkanı Bora: "İki ayrı egemen idarenin kabulü herkes için faydalı olacak"

TMT Mücahitler Derneği Başkanı Bora: İki ayrı egemen idarenin kabulü herkes için faydalı olacakKıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, adada Rum saldırılarının sebep olduğu ayrılığın, Türkler ile Rumlardan oluşan iki ayrı bölgede barış ve huzur içinde varlığını sürdüren iki ayrı egemen idarenin kabulünün, hem iki anavatanın hem de yan yana yaşamakta olan her iki halkın da yararına olacağını kaydetti.
Paylaş  
5
4
4
0

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Bora yazılı açıklamasında, “Kıbrıs’ı bir Yunan işgalinden kurtaran ve 45 yıldır barışın koruyucusu olan Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk halkına karşı gerek Kıbrıs Rumlarının ve gerekse Yunanistan’ın sürdürdükleri düşmanca tavırları onlara bir yarar getirmeyecektir” dedi.

Gelinen bugünkü aşamanın, Kıbrıs’ta yaşanan gerçeklerin bir sonucu olduğunu kaydeden Bora, aradan geçen bunca yıldan sonra kökleşmiş bulunan bu olguyu değiştirmeye çalışmanın ilgili taraflar olan Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Türk halkı ile Kıbrıs Rum halkına bir yarar getirmeyeceğini ifade etti.

Özel mülkiyet, dört özgürlük ve serbest dolaşım hakkı ileri sürülerek ve nüfus oranı dört Rum’a karşı Bir Türk ile sabit tutularak, Kıbrıs’ın gerçekleri ile bağdaşmayan tezlerle kalıcı ve yaşayabilir bir çözüme ulaşılamayacağını belirten Bora, Rumlar aynı isteklerde ısrar ederse bir çözüme ulaşılamayacağının aşikar olduğunu kaydetti.

“Oysa toprak ve mülkiyetin toplu takas ve tazminatlarla halli öngörüldü” diyen Bora açıklamasında şunları kaydetti:

“Rumların kabule yanaşmadıkları toprak konusu ile ilgili uzmanların tespitlerine göre Kıbrıs’ın % 33’ü tapulu Türk olduğu ve Vakıf mallarının Rumlara nasıl geçtiği de artık herkes tarafından bilinmektedir. Şimdi de Doğu Akdeniz’de hak sahibi bulunan KKTC ile Anavatanımız Türkiye’nin tüm ikaz ve uyarılarını dikkate almayan Rumların arkalarına aldıkları suni destekle sürdürdükleri olumsuz tavırlarının sonunda kendilerine bir yararı olmayacağını anlayıp geçmiş olaylardan ders almaları gerekir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

KKTC bayrağı yakanların kimlikleri belirlendi
image KKTC bayrağını yakanların kimlikleri belirlendi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay konu ile ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.
Hukuk Dairesi bütçesi onaylandı
image Cumhuriyet Meclisi Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi'nde Hukuk Dairesi'nin bütçesi görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.
Hayvancılık Dairesi'nden aflatoksin konusunda uyarı
image Hayvancılık Dairesi, hayvan ve insanlarda ciddi rahatsızlıklara yok açabilen, bazı küfler tarafından üretilen aflatoksinle mücadelede, yem ve ham maddelerin depolama yöntemlerine dikkat edilmesi tavsiyesinde bulundu.