Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Temmuz 2019, Pazartesi 14:00
banner

Kamu-İş: "Hayat pahalılığı kararnamesi için hukuki ve yasal eylemlere başvuracağız"

Kamu-İş: Hayat pahalılığı kararnamesi için hukuki ve yasal eylemlere başvuracağızKamu-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, yazılı bir açıklama yaparak hükümetin "hayat pahalılığı kararnamesini" eleştrdi. Serdaroğlu, yapılan %2'lik kesintinin kabul edilemez olduğunu, kararın uygulanması halinde hukuki ve yasal eylemlere başvuracaklarını belirtti.
Paylaş  
1
1
1
0

Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu, Temmuz – Aralık 2018 dönemi hayat pahalılığı tahsisatlarının, Devlet Planlama Örgütünün (DPÖ) açıkladığı rakamlardan daha fazla ödendiği gerekçesiyle, Ocak – Haziran 2019 dönemi açıklanan hayat pahalılığı indeksinden % 2 düşürülmesini ve bu konudaki Bakanlar Kurulu kararnamesini eleştirdi.

Serdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada şunları savundu:

“2018 yılında çıkarılan yasa gücünde kararname, Ekim, Kasım, Aralık ayında açıklanan hayat pahalılığı tahsisat miktarlarını iptal etmiştir, uygulamaya konulmamıştır. Eylül 2018 tarihinde kadar uygulanan miktarda zaten bir yanlışlık yoktur. Dolayısı ile açıklanan indeksten % 2 düşürülmesi söz konusu olmaması gerekmektedir.

Atıfta bulunulan Anayasamızın 66’ncı maddesi gereği Devletimizin Anayasada belirtilen, ekonomik ve sosyal amaçlara ulaşma ödevlerini, ekonomik gelişme ile mali kaynaklarının yeterliliği ölçüsünde yerine getiremediği söz konusu ise sivil toplum örgütleri, sendikalarla ve direk olarak taraf olan tüm paydaşlarla istişare ederek bir formül bulunulabilirdi. 

Sessiz sedasız, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve diğer paydaşlarla hiçbir istişare yapılmadan böyle bir uygulamaya gitmek, kabul edilir bir uygulama olamaz.

Konuyu değerlendiren Sendikamızın yetkili organları, %2 hayat pahalılığı indeksinin açıklanacak olan hayat pahalılığı indeksinden düşürülmesi halinde, Sendikamız hukuki ve yasal eylemlere başvuracağını kamuoyu ve yetkililere duyurur.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Taçoy: "Davul benim sırtımdaysa nasıl çalınacağını ben bilirim"
image Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Elektrik kurumu ile ilgili herkesin strateji belirlemeye çalıştığını kaydederek, “Yasalara göre davul Bakanın sırtında, tokmağı herkes eline alamaz. O davul benim sırtımdaysa nası...
Devlet Piyangosu'nda büyük ikramiye devretti
image Devlet Piyangosu'nun 18 Eylül 2019 tarihli çekilişi dün akşam gerçekleşti ve büyük ikramiye 28 Eylül'e devretti.
Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof Dr. Sözen: "Türkiye donanmasını gönderir"
image Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Sözen, Türkiye'nin daha önce KKTC'nin hak sahibi olduğu 3’üncü parselde ENİ şirketini durdurduğunu hatırlatarak, “Bu 7. parselin bir kısmı doğrudan Türkiye'nin hak gördüğü bir p...