Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Temmuz 2019, Perşembe 14:37
banner

Ada, mobil olarak birleşti: Ücretlendirme nasıl olacak?

Ada, mobil olarak birleşti: Ücretlendirme nasıl olacak?Ada mobil açıdan birleşti. Halkın kafasındaki soru, 'ücretlendirme nasıl olacak'a döndü. KTTO eski Başkanı Çerkez, fiyatlandırmadaki detayları aktardı, KKTCELL ise iletişim ücretlerini açıkladı.
Paylaş  
4
6
3
1

banner

Ertuğrul Senova – Kıbrıs Postası

Uzun süredir çalışmalarına devam edilen ve adanın her iki tarafındaki mobil operatörlerin birleştirilmesini ve cep telefonlarının ada genelinde çekmesini öngören çalışmalar sonlandı. Bugün Kıbrıslı Türk ve Rum liderler saat 12.45’te birbirilerini arayarak, ilk ALO’yu dedi, en kısa sürede görüşme kararı yinelendi.

Uygulamanın hayat bulması, “ne kadara konuşacağız” ve “internet de çekecek mi” gibi soruları da beraberinde getirdi.

“DAKİKA ÜCRETİ 4 İLE 4 BUÇUK TL ARASINDA OLACAK”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) eski Başkanı Günay Çerkez, fiyatların olabildiğince yakın olması için çaba harcandığını kaydetti. Çerkez, “Tam net olmamakla beraber, görüşme ücretleri dakikada 4 ile 4 buçuk TL arasında oldu” dedi.

KKTC’deki operatörlerin ciddi dezavantajları olduğuna dikkat çeken Çerkez, “Bizim tarafta, KDV dahil yüzde 60 vergi var. Bunların yüzde 15’ini hazine payı, yüzde 35’ini de özel iletişim vergileri kapsıyor. Güney’de bunlar yok. Orada bir tek yüzde 10’luk KDV var. Bizdeki KDV oranı ise yüzde 20” şeklinde konuştu.  

Bu durumun KKTC’nin kaderi olduğunu söyleyen Çerkez, “Tüm altyapı hizmetleri ana gelir kaynağı olarak kullanılıyor” dedi.

“İNTERNET ŞİMDİLİK YOK, ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Her iki taraftaki operatörlerin ilk etapta bazı denemeler yapacağını, ne derece trafik olacağını belirleyeceğini ardından da paket çalışmalarına başlayacağını belirten Çerkez, “Data konusunda bir gelişme yok. İnternet şimdilik yok.  O konuda çalışmalar devam ediyor. Birkaç hafta sonra açılması bekleniyor. Zaten denendi ve çalıştığı tespit edildi. İnternet konusunda bir veya iki haftaya ihtiyaç var” ifadelerinde bulundu.

KKTCELL FİYATLARI AÇIKLADI

Öte yandan KKTCELL, Kuzey ile Güney arasındaki dakikalık iletişim fiyatlandırmasını, resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Temmuz 2019, Perşembe
Hasan         - Girne
Bir halkın doğrudan kartel bir yapıda iki operatör tarafından fahişçe "soyulmasına " ve cari açığımızı daha da artıran, ekonomik kalkınmamızda ayak bağlarından biri olan bir ücretlendirme modelini bizlere "Peace Project " diye anlatan vekillerimize katılmıyorum .Halkın bu düzeyde "soyulmasına " Barış fonksiyonu yükleme yanlış ve anlamsızdır.
Kıbrıslı Rumlar Kuzeyde konuşurken :1.89 TL /dk
Kıbrıslı Türkler Güneyde konuşurken : 4:00 TL/dk.
Tuhaf olan ise bu ücretleri gerek bizleri yönetenlerin gerekse düzenleyenlerin normalleştirmesi dir . Benzer uygulama Avrupa'da olsa emin olun Halk sadece Sarı yelek degil her türlü renkte yeleklerini giyerlerdi !

banner
banner
banner
banner

TBMM Dışişleri Komisyonu, Dışişleri Bakanı Özersay'ı ağırladı
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır başkanlığında toplanan Dışişleri Komisyonu'nda ağırlandı.
Anketörlere eğitim verilecek
image Hanehalkı İşgücü Anketi'nin alan uygulamasına yönelik hazırlık çalışmaları kapsamında eğitimler verilecek.
Av ve avla ilgili yaban hayatını düzenleme yasa tasarısı komitede görüşüldü
image Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında, bugün saat 10.00'da toplandı.