Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Temmuz 2019, Cumartesi 11:09
banner

Cumhurbaşkanı Akıncı: "Anastasiadis bulanıklık yaratmıştır, artık karar vermelidir"

Cumhurbaşkanı Akıncı: Anastasiadis bulanıklık yaratmıştır, artık karar vermelidirCumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Rum liderin; kapalı ortamlarda bazen iki devlet, sırasında konfederasyon, bazen açıktan gevşek federasyon, bir başka gün desentrlizasyon, dönüşümlü başkanlık yerine dönüşümlü başbakanlık söylemleriyle bulanıklık yarattığını ifade ederek, "Rum tarafı artık karar vermelidir" şeklinde konuştu.
Paylaş  
5
6
5
0

Kıbrıs Postası

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum liderin; kapalı ortamlarda bazen iki devlet, sırasında konfederasyon, bazen açıktan gevşek federasyon, bir başka gün desentrlizasyon, dönüşümlü başkanlık yerine dönüşümlü başbakanlık söylemleriyle bulanıklık yarattığını ifade ederek, “Rum tarafı artık karar vermelidir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklaması şöyle:

“20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45’inci yılında hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu önemli günümüzde bizimle olmak için başta TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, onunla birlikte TBMM’yi, TSK’yı, siyasi parti ile kurum ve kuruluşları temsilen buraya gelen, ayrıca; farklı ülkelerden aramızda bulunan değerli konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. 20 Temmuz 1974 gününün üzerinden 45 yıl geçmiş bulunuyor. Neredeyse yarım yüzyıla yaklaştık. O dönemde doğanlar, artık 45 yaşında. Bu yaşta ve daha genç olan insanlarımızı toplumun 3’te 2’sini oluşturuyor. Toplumumuzun önemli bir bölümüne yaşamadıkları bir dönemi anlatışmış oluyoruz. Yaşamış olanlara da o dönemleri yeniden yaşatıyoruz.

Kıbrıs’ta 15 Temmuz darbesi eğer amacına ulaşabilseydi, adanın Yunanistan’a bağlanacağı çok açık bir gerçekti. 20 Temmuz günü TSK’nın Kıbrıslı mücahitlerle gerçekleştirdikleri harekât enosisi engellemiş, yeni bir altyapı oluşturmuştur. Yıllardır var olan bu altyapı üzerinde bir gelecek inşası için uğraş vermekteyiz. Sonuca ulaşmak açısından yakınlaştığımız dönemler oldu. 2004 referandumu ve 2017 Crans Montana konferansı bunun örnekleridir. Ne var ki her iki durumda da sonuca varılamamıştır. Rum liderliğinin olumsuz tavrı buna olanak vermemiştir.

Bugün içinde bulunduğumuz durum özellikle Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yatakları nedeniyle gergin bir hal almıştır. İşbirliği yoluyla çözüme giden yolu kısaltmak amacıyla Rum liderliğine bir öneride bulundum. Rum tarafını ortaklaşmaya davet eden öneriler 2011’de de yapılmıştı. 9 maddelik bir öneri sundum. Önerimiz birlikte davranmayı öngörmekteydi. Bu önerimiz olumlu yanıt almadı. BM ve AB bu önerilerden haberdardır.

Öneri öncesi BM Genel Sekreteri’ne son durum hakkındaki görüşlerimizi içeren bir mektup da ayrıca gönderilmiştir. Diplomatik kaynakları sonuna kadar kullanacağız. Rum lider Anastasiadis ile geçirdiği talihsiz kaza sonrası iyileşir iyileşmez görüşeceğiz.  BM Genel Sekreteri’ne yazdığım mktubumda da 5 ‘li bir gayrı resmi toplantı için girişim üstlenmesini talep etmiş bulunuyorum. Türkiye’nin beklentisi de böylesi bir buluşmanın en erken zamanda geçekleşmesidir. Hepimizin Sayın Rum liderden açıklık bekliyoruz. Sayın Rum lider ne istiyor? Amacı ne? Kıbrıs’ta nasıl bir gelecek ön görüyor? Farklı ortamlarda farklı söylemler dönemi artık bitmelidir. Kapalı ortamlarda bazen iki devlet, sırasında konfederasyon, bazen açıktan gevşek federasyon, bir başka gün desentrlizasyon, dönüşümlü başkanlık yerine dönüşümlü başbakanlık söylemleriyle bulanıklık yaratmıştır. Rum tarafı artık karar vermelidir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Maliye Bakanı Amcaoğlu, Telsim heyetini kabul etti
image Maliye Bakanı Amcaoğlu, KKTC Telsim Genel Müdürü Alper ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Türk-Sen Başkan Yardımcısı Özinal: "Siyasiler ellerini üzerimizden çeksin"
image Türk-Sen Başkan Yardımcısı Özinal, siyasilerin Kıb-Tek'in işleyişine müdahalede bulunduğunu savunarak siyasilere "ellerini üzerimizden çekmeleri konusunda uyarmayı bir borç bilirim” dedi.
Akıncı'dan Anastasiadis'e çağrı: "Siyasi eşitlik, Kıbrıs Türk halkının talebi...
image Cumhurbaşkanı Akıncı, New York'taki temasları önceki Ercan'da açıklamalarda bulundu. Akıncı, Kıbrıs Türk halkının taleplerinin net olduğunu söyleyerek Anastasiadis’e çağrıda bulundu. Akıncı “Siyasi eşitlik ve etkin ka...