Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Temmuz 2019, Cumartesi 15:59
banner

Tatar – Oktay görüşmesinde KKTC için yeni terim: 'Serhat Vatan'

Tatar – Oktay görüşmesinde KKTC için yeni terim: 'Serhat Vatan'Başbakan Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile gerçekleştirdiği görüşme sırasında, geçtiğimiz günlerde adayı bir büyüğünün ziyaret ettiğini, KKTC'nin artık yavru olmadığını, Serhat Vatan olduğunu söylediğini, kendisinin de bu ifadeyi beğendiğini belirtti. Oktay da bu ifadeyi tekrarlayarak KKTC için 'Serhat Vatan' terimini zikretti.
Paylaş  
5
8
5
0

Kıbrıs Postası

Başbakan Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında KKTC’ye gelen TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kabul etti.

Oktay, "750 milyon TL bugün itibariyle serbest" müjdesini verdi.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın ardından söz alan Başbakan Ersin Tatar ise, “Sizleri burada ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Tatar, Türkiye’nin garantörlük haklarına dayanarak adaya müdahale ettiğini ve barışı sağladığını, barışın da devam ettiğini belirterek, hidrokarbon konusunda KKTC’nin ne kadar önemli bir devlet olarak ortaya çıktığını gösterdiği ifade etti.

TC ve Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan ve KKTC’nin çok önemli bir üçlü olduğunu belirten Tatar, karşılıklı ilişkilerin gelişmesinin, Türkiye ile KKTC’nin daha iyi kaynaşabilmesi anlamını taşıdığını söyledi.

Ankara hükümetinin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hassasiyetlerini önemsediklerini belirten Tatar, şöyle devam etti:

“Asrın projesinin gerçekleşmiş olması, yılda 75 milyon küp suyun Anadolu’dan buraya aktarılmasından duyduğum memnuniyeti dile getirmek isterim. Şuan hükümetimizin projesi asrın projesindeki tarım suyu ayağını tamamlamaktır. Çeşitli alanlarda KKTC’nin üretken ve verimli pozisyonunu arttırmak başlıca görevlerimiz arasında. Bu duygularla sizleri buradan bir kez daha selamlıyorum. Mesaj şudur; KKTC bu yaşında yoluna anlamlı bir şekilde devam ediyor.”

Tatar, “KKTC devleti her zaman Türkiye ile güçlenmeye devam edecektir. Geçenlerde bir büyüğümüz KKTC’yi ziyaretinde, KKTC’nin artık büyüdüğünü, yavru vatan değil, Serhat Vatan olduğunu söyledi. Ben bu ifadeyi çok beğendim” dedi, ardından da sözlerini sonlandırdı.

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da Serhat Vatan vurgusunda bulunarak toplantıyı sonlandırdı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
1
 
6
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

İkamet izni olmayan 9 kişi tutuklandı
image KKTC'de ikamet izni olmayan 9 kişi tutuklandı.
Avcılık Federasyonu, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları önüne siyah çelenk bırak...
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Avcılık Federasyonu, İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.
"İzolasyon altında yaşayan ülkenin insanları olarak, kimliğin ne anlama geldi...
image Maliye Bakanı Amcaoğlu, Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) gerçekleştirilen etkinlikte konuştu. Amcaoğlu, "Bizler izolasyon altında yaşayan ülkenin insanları olarak, tescilin, kimliğin ne anlama geldiğini ve ticari anlamd...