Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Ağustos 2019, Pazartesi 15:38
banner

Dünden Bugüne Kıbrıs Sorunu Paneli gerçekleşti

Dünden Bugüne Kıbrıs Sorunu Paneli gerçekleştiBağımsızlık Yolu ve Baraka Kültür Merkezi'nin organize ettiği Bağımsız Kıbrıs eylemi kapsamında düzenlenen "Dünden Bugüne Kıbrıs Sorunu: Beklemekten Öte Bir Barış Mücadelesi İçin Neler Yapılabilir?" başlıklı panel 10 Ağustos Cumartesi  günü gerçekleşti.
Paylaş  
5
5
5
1

Baraka Kültür Merkezi lokalinde gerçekleşen ve Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu’nun konuşmacı olduğu Dünden Bugüne Kıbrıs Sorunu Paneli’nde, tarihsel süreç içinde Kıbrıs sorunu, siyasal öznelerin soruna yaklaşım biçimleri ve devrimci bir siyasetin barış mücadelesi anlamında bugün neler yapabileceği tartışıldı.

“GÜNDELİK YAŞAMIN SORUNLARI ÜZERİNDEN YÜKSELEN BİR SOL MÜCADELE MÜZAKERELE ÇOK FARKLI BİR ETKİ YAPABİLİR”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu konuşmasında, özellikle son dönemde Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak “federasyon önerisinin tüketildiği” yönündeki tartışmalara değindi ve “uzun bir süredir müzakerelerin federasyon zemini üzerinde yapıldığını ancak hem müzakere eden tarafların  zamana oynayan ve gerçek anlamda federasyon istemeyen özneler olduğunu hem de tartışılan federasyon biçiminin liberal bir federalizm olduğunu dikkat çekti ve emekçilerin çıkarlarına göre politika üreten ve bu zemin üstünden bir federasyon tartışan bir müzakere sürecinin hiç yaşanmadığını” söyledi.

Kıbrıs sorununa devrimcilerin nasıl bakması gerektiği ve özellikle müzakerelerin tıkandığı son dönemde neler yapılabileceği noktasının da üzerinde duran Rahvancıoğlu, “bugüne kadar federasyon istediğini söyleyen kesimler gündelik siyaseti ağırlıkla Kıbrıs sorununa endeksli bir şekilde ele aldılar. Halbuki emekçilerin sorunları, özel sektör çalışanlarının sendikalaşması, kadın özgürleşmesi ve ekolojik mücadele gibi gündelik yaşamın sorunları üzerinden yükselen, özellikle de Türkiye göçmeni kesimlerini bu ülkenin bir parçası sayan bir sol mücadelenin müzakerelere çok farklı bir etki yapabileceğini” vurguladı.

Panel, Rahvancıoğlu’nun konuşmasının ardından soru-cevap ve katkılarla zenginleştirilerek son buldu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
4
 
1
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
12 Ağustos 2019, Pazartesi
Pervin         - Lefkosa
Bu gencler kendi tarihlerini ogrenmeli. Kibris Turku 1964-74 yillari arasi ne acilar cekti. Bunnar saniyor ki Rumlar tamamdir. Ama degiller. Gencler tam bagimsiz Kibris derken Guneyde Yunan bayraklarindan gecilmez. Kullandiklari milli mars Yunaninki. Yunan milliyetciligi hakimdir. Isterseniz ilk once bu konuyu irdeleyiniz.

banner
banner
banner
banner
banner

İş İnsanları Derneği, uyuşturucu ile mücadele konusunu ele aldı
image Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) haftalık bilgilendirme toplantıları çerçevesinde Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu'yu ağırladı.
Narenciye üreticilerinden, narenciye alanlarının ava kapatılmasına destek
image Bakanlar Kurulu'nun narenciye alanlarının ava kapatılması yönündeki kararına Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği'nden destek geldi.
Erhürman: "İmzalı metni görebilsek hep birlikte çok daha doğru değerlendirmel...
image CTP Genel Başkanı Erhürman, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak, 20 Temmuz'da imzalanan metni görmenin, çok daha doğru değerlendirmeler yapmak açısından gerekli olduğunu belirtti.