Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 19 Ağustos 2019, Pazartesi 08:21
banner

Savaşan: "9 Ağustos'ta zorlama bir yol haritası belirlendi"

Savaşan: 9 Ağustos'ta zorlama bir yol haritası belirlendiUBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan katıldığı bir televizyon programında 9 Ağustos görüşmesinde zorlama bir yol haritası belirlendiğini vurguladı.
Paylaş  
6
4
7
1

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Savaşan, 9 Ağustos liderler buluşması öncesinde Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Başbakan Tatar ve siyasi parti temsilcileri ile mutabakata vardığı gerek siyasi eşitlik, gerekse de hidrokarbon konularındaki önerilerinin, Rum Liderliği tarafından kabul edilmediğine dikkat çekti.

Savaşan, “9 Ağustos görüşmesinden zorlama bir yol haritasından başka bir şey çıkmamıştır” ifadelerini kullandı.

Rumlar hidrokarbon ve siyasi eşitliği paylaşmak istemiyor...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 9 Ağustos tarihinde yapılan liderler görüşmesinde bildik tavrını sürdürdüğünü ifade eden Savaşan, “Rum tarafı siyasi eşitlik konusunda, eşitsizlik yaratmaya çalışıyor. Ayrıca hidrokarbon meselesini de Kıbrıs çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması görüşmelerinin dışında tutmak istiyor. Bu da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs Türk Halkıyla yönetimi ve zenginliği paylaşmak istemediği anlamına geliyor. Rum liderliğinin mevcut zihniyeti değişmediği sürece Kıbrıs’ta yakın gelecekte paylaşıma dayalı federal bir ortaklığın kurulmasını beklemek gerçekçi olmaktan uzaktır” dedi.

GKRY tüketilmiş bir süreci başlatmaya çalışıyor...

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın gerek UBP’nin, gerekse de hükümetin, Kıbrıs Türk tarafının barışçıl tutumunu muhafaza ederek, bir yandan işbirliğine dayalı farklı ortaklık modelleri ile diğer yandan AB içinde iki devlet de dahil çok daha gerçekçi ve Kıbrıs’ın mevcut şartlarında gerçekleştirilebilir yeni fikirlerin masaya getirilmesi konusundaki kararlı duruşunu anımsatan Savaşan, “9 Ağustos görüşmesinde sonuç alıcı ve takvimlendirilmiş bir sürecin başlatılacağına yönelik herhangi bir sinyal verilmemiştir. Tam aksine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), BM Genel Sekreteri’nin de desteğini alarak kırk yıldır sonuç alınamamış, aslında tüketilmiş bir süreci başlatmaya çalışmıştır” dedi.

Türkiye’nin desteği ile ezberleri bozan fiili hareketlilik sürdürülecek...

Hükümetin gerek Maraş, gerekse de hidrokarbon konusunda Türkiye’nin de tam desteğini alarak sürdürülen politikanın bu güne kadar oluşan ezberleri bozduğuna dikkat çeken Ahmet Savaşan, “kararlılıkla atılan adımlar sayesinde adada ve adanın etrafında fiili bir hareketlilik başlamıştır. Başbakan Ersin Tatar’ın kararlı ve cesaretli duruşu sayesinde yaratılan bu hareketlilik sayesinde, Kıbrıs’ta eşit egemen iki halk olduğu gerçeği haklı eylemlerle Dünya’ya gösterilmeye devam edilecektir” şeklinde konuştu.

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleme zamanı geçti...

UBP başbakanlığında kurulan hükümetin ana hedefinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin refah seviyesinin artırılması doğrultusunda, üretken, sürdürülebilir ve rekabet edebilir bir ekonomik yapının istikrarlı büyümesini sağlamak olduğunu anımsatan Ahmet Savaşan, “ülke insanımızın hükümetimizden  başlıca beklentisi, sağlıkta, eğitimde, tarımda, turizmde ve daha bir çok alanda gerçekçi adımlar atarak kalıcı çözümler üretmesi olduğunun bilincindeyiz. Artı aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleme zamanı geçmiştir. İnanıyorum ki Kıbrıs ve Maraş konularında Anavatan Türkiye’nin de desteğini alarak hükümetimizin attığı adımlar, hayatın diğer alanlarında da kararlılıkla devam ettirilecek ve insanımız daha güçlü bir devlette geleceğinden endişe duymadan, refah içinde yaşayabilecektir. Hedefimiz de çalışmalarımız da, gaylemiz de bu yöndedir” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
4
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
1
19 Ağustos 2019, Pazartesi
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Bütün amacınız bu statükonun, sahte düzenin, kandırmacının devamıdır. Hep gayri meşru, şımarık bir çocuk olarak kalmak istersiniz. Böylelikle hamhuma devam!

banner
banner
banner
banner
banner

Tatar'dan Akıncı'ya: "Demagoji yapıyor"
image Tatar-Akıncı tartışması büyüyor. Başbakan Ersin Tatar, sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Akıncı'yı işaret ederek, "Demagoji yapıyor" dedi.
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 21/09/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.
Taçoy'dan uluslararası şirketlere uyarı: "Haklarımıza zarar verecek adımlar c...
image Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Güney Kıbrıs'ın, Eni ve Total şirketleriyle yeni doğal gaz anlaşmaları imzaladığını belirterek, uluslararası şirketlere uyarıda bulundu ve "Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatleri...