Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 22 Ağustos 2019, Perşembe 15:00
banner

YDP'den 'Maraş' açıklaması: "Elimizde önemli bir fırsat var. Maraş konusunda AİHM'ye hazırlıklı gitmeliyiz"

YDP'den 'Maraş' açıklaması: Elimizde önemli bir fırsat var. Maraş konusunda AİHM'ye hazırlıklı gitmeliyizYeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Asiltürk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Maraş konusundaki çağrısının Kıbrıslı Türkler için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.
Paylaş  
5
2
3
0

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Asiltürk, “Maraş konusunda AİHM’e hazırlıklı gitmeliyiz. Maraş konusunda açılım hazırlıkları yapan hükümeti ve vakıfları bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz” dedi.

Yazılı açıklamasında AİHM’nin Maraş konusunda gerekli savunmaları ve belgeleri mahkemeye ulaştırması için taraflara 4 Kasım’a kadar süre verdiğini belirten Asiltürk, “İngiliz yönetimi tarafından Rumlara peşkeş çekilen vakıf mallarımızın iadesi için AİHM’in bu konuyu gündemine alması büyük bir fırsattır” ifadelerini kullandı.

Maraş’ın büyük ölçüde Türk vakıf arazisi olduğunu, bunu tapu kayıtlarında da olduğunu ve bunların ellerinde bulunduğunu belirten Suphi Asiltürk, müstemleke yönetiminin çıkardığı kanunla vakıf mallarını sahipsiz bırakarak kullanıcılarına tapu ettiğini, uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini söyledi.

Vakıf mallarının uluslararası hukuka göre satılamayacağını, devredilemeyeceğini söyleyen Suphi Asiltürk, “Vakıf malları kamulaştırılsa bile ancak emsal değere sahip bir başka mal ile takas edilebilir. Bu haklı tezimizi, uluslararası alanda tescil ettirebilmek için elimize ciddi bir fırsat geçmiştir. Umarız ki devletimiz gerekli tüm hazırlıkları yapar, Vakıflar Müdürlüğü ile birlikte hakkımızı tescil ettirmek için her türlü gayreti gösterir” dedi.

Suphi Asiltürk, geçmişte AİHM ve Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndaki mahkemelerde Kıbrıslı Türklerin haklarının iyi savunulmadığını, tasarruf adı altında iyi hukukçulardan faydalanılamadığı ve bu sebeple haklı davaların bile kaybedildiğini savundu, “Bu bilinen bir gerçektir” ifadelerini kullandı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Maliye Bakanı Amcaoğlu, Telsim heyetini kabul etti
image Maliye Bakanı Amcaoğlu, KKTC Telsim Genel Müdürü Alper ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Türk-Sen Başkan Yardımcısı Özinal: "Siyasiler ellerini üzerimizden çeksin"
image Türk-Sen Başkan Yardımcısı Özinal, siyasilerin Kıb-Tek'in işleyişine müdahalede bulunduğunu savunarak siyasilere "ellerini üzerimizden çekmeleri konusunda uyarmayı bir borç bilirim” dedi.
Akıncı'dan Anastasiadis'e çağrı: "Siyasi eşitlik, Kıbrıs Türk halkının talebi...
image Cumhurbaşkanı Akıncı, New York'taki temasları önceki Ercan'da açıklamalarda bulundu. Akıncı, Kıbrıs Türk halkının taleplerinin net olduğunu söyleyerek Anastasiadis’e çağrıda bulundu. Akıncı “Siyasi eşitlik ve etkin ka...