Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 23 Ağustos 2019, Cuma 09:23
banner

"Halktan aldığım yetkiyi sonuna kadar kullanmakta kararlıyım"

Halktan aldığım yetkiyi sonuna kadar kullanmakta kararlıyımCumhurbaşkanı Akıncı, Alsancak Deniz Festivali'nde yaptığı konuşmada Kıbrıs sorunu ile ilgili de konuşma yaptı. Kıbrıs Türk halkının talebinin net olduğunu vurgulayan Akıncı, "Bana yetkiyi siz verdiniz, halktan aldığım bu yetkiyi sonuna kadar kullanmakta kararlıyım" dedi.
Paylaş  
3
2
3
0

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün akşam katıldığı Alsancak Deniz Festivalinde, Kıbrıs Konusunda önemli açıkamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Eylül ayı başında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin özel danışmanı Lute’nin adaya geleceğini ve görüşmelerin olacağını belirterek, Eylül ayının sonuna doğru New York’ta Genel Sekreter Gutteres ile, Kıbrıslı Rum ve Türk Liderlerin ayrı ayrı görüşeceğini ve muhtemelen üçlü bir görüşme de gerçekleşebileceğini söyledi.

Kıbrıs sorununda yıllardır süren çıkmazı aşmak için tüm güçleriyle uğraşmaya devam edeceklerini dile getiren Akıncı, “Bir tek amacımız vardır küçük çocukların, bizlerin yaşadığı gelecek belirsizliğinden kurtarılması, adanın geleceğinin sağlam temellere oturtulması, Kıbrıs Türk halkının en az Rumlar kadar bu adada hak sahibi söz sahibi olduğunun uluslararası toplum açısından da tescil ettirilmesidir”dedi.

Adanın sadece Kıbrıs Rum Toplumuna ait olmadığını, adadaki tanınmışlık, devlet olma hakkının da yalnızca Rum toplumuna ait olmadığını söyleyen Akıncı, Kıbrıslı Türklerin de en az Rumlar kadar hak sahibi olduğunu kaydetti.

Akıncı, Kıbrıs Türk Halkının, istediği şeylerin 3 temelde özetlenebileceğini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Halkının isteklerinden ilkinin, bu topraklarda kimsenin tahakkkümü altına girmeden özgür insanlar olarak yaşamak olduğunu söyleyen Akıncı, Kıbrıs Türk Toplumuna azınlık hakları öngören yaklaşımlara hiçbir zaman evet demediklerini bundan sonra da demeyeceklerini vurguladı.

"DESANTRALİZASYON DİYORLAR AMA, ORTAK KARAR VERMEYE YANAŞMIYORLAR"

İkinci noktanın siyasi eşitlik olduğunu söyleyen Akıncı, “Rum Yönetimi, bazı öneriler geliştirmeye çalışıyor. Desantralizasyon yapalım diyorlar. Yapalım. Bu aslında yıllardır bizim savunduğumuz şey. Yetkiler daha fazla iki kurucu devlette toplansın.

Buna bir itirazımız yok ama geri kalacak olan yetkilerde , az sayıda yetki olsa bile kararlar nasıl alınacak işin püf noktası buradadır. Kararları birlikte almaya yanaşmıyorlar. Kıbrıs Türk halkının oy ve söz hakkının olmasını istemiyorlar. Azaltılacak olan yetkiler çerçevesinde, biz karar verelim diyorlar, böyle bir şey olamaz” dedi.

Akıncı, Kıbrıs Türk toplumunu tahakküm altında bırakacak, siyasi eşitliğini ve kararlara etkin katılımını içermeyecek bir formüle asla evet demeyeceklerini vurguladı.

"BU ADADA GÜVENLİĞİ SADECE KENDİMİZ İÇİN DEĞİL, HERKES İÇİN İSTİYORUZ"

Kıbrıs Türk Toplumunun üçüncü talebini, her toplum ve insanın hakkı olan güvenlik içinde yaşama hakkı olduğunu dile getiren Akıncı, “çekinmeden bunun altını çizerim. Bu adada güvenliği yalnızca kendimiz için istemiyoruz, bu adada yaşayan herkes için, Rumlar için de güvenlik içinde bir gelecek istiyoruz. Bunun yolları vardır. Oturulur konuşulur ve bulunur”diye konuştu.

"HALKTAN ALDIĞIM YETKİYİ SONUNA KADAR KULLANMAKTA KARARLIYIM

‘Kıbrıs Türk halkı özgürlük istemesin, kararlara etkili olarak katılmasın, güvenliğini boş versin’ yaklaşımlarının kabul edilemeyeceğini dile getirerek, saydığı önemli hususları gözetecek bir çözüme her zaman hazır olduklarını ve bunun için uğraşmaya devam edeceklerini ifade eden Akıncı, “Bunun yetkisini ben sizlerin oylarıyla aldım, bu yetkiyi ben Kıbrıs Türk halkından aldım , bazıları yeri geldiğinde bu konuda da bizim tuttuğumuz yolun yanlışlığını söylemek istiyorlar, bunu ifade ediyorlar. Bu konuda da şunu söylemek istiyorum. Halktan aldığım yetkiyi sonuna kadar kullanmakta da kararlıyım bunun da bilinmesini isterim” dedi.

Kıbrıs’ta adil kalıcı eşitlikçi barış içinde bir çözüm için yollarına devam edeceklerini kaydeden Akıncı, bu mücadele devam ederken bir yandan da, KKTC’nin belediyeleri, muhtarlıkları, hükümeti ve diğer kurumlarıyla halkın günlük yaşamı, ekonomisi, sosyal kültürel, demokratik siyasal yaşamı için atılması gereken tüm adımların bir an bile ihmal edilmeden atılması gerektiğini söyledi.

Akıncı, gelecekte adı ne olursa olsun, bulunacak olan bir çözümün-temel unsurlarının KKTC’nin saydığı bu unsurların gelişmesi olacağını dile getirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
6
 
0
 
4
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Taçoy: "Davul benim sırtımdaysa nasıl çalınacağını ben bilirim"
image Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Elektrik kurumu ile ilgili herkesin strateji belirlemeye çalıştığını kaydederek, “Yasalara göre davul Bakanın sırtında, tokmağı herkes eline alamaz. O davul benim sırtımdaysa nası...
Devlet Piyangosu'nda büyük ikramiye devretti
image Devlet Piyangosu'nun 18 Eylül 2019 tarihli çekilişi dün akşam gerçekleşti ve büyük ikramiye 28 Eylül'e devretti.
Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof Dr. Sözen: "Türkiye donanmasını gönderir"
image Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Sözen, Türkiye'nin daha önce KKTC'nin hak sahibi olduğu 3’üncü parselde ENİ şirketini durdurduğunu hatırlatarak, “Bu 7. parselin bir kısmı doğrudan Türkiye'nin hak gördüğü bir p...