Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 27 Ağustos 2019, Salı 16:40
banner

Gürcafer'den "emlakçı" tepkisi: "Halkın haraca bağlanmasıyla eşdeğer"

Gürcafer'den emlakçı tepkisi: Halkın haraca bağlanmasıyla eşdeğerİnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Gürcafer, Emlakçılar Birliği Başkanı'nın inşaat ve gayrimenkul sektöründe mafyalaşma olduğuna dair açıklamalarını eleştirerek "Halkın kendi gayrimenkullerini emlakçı aracılığıyla satmasının zorunlu kılınmaya çalışıldığını, bunun halkın haraca bağlanmasıyla eşdeğer” olduğunu savundu.
Paylaş  
120
116
121
5

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı’nın inşaat ve gayrimenkul sektöründe mafyalaşma olduğuna dair iddialarını ‘mesnetsiz’ olarak değerlendirdi. Halkın kendi gayrimenkullerini emlakçı aracılığı ile satmasının zorunlu kılınmaya çalışıldığını belirten Gürcafer, “Halkın haraca bağlanmasıyla eşdeğerdir” dedi.

Açıklama şöyle:

“Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nin ‘18/1998 Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yasası’ ve ‘19/1998 Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası’ ile kurulmuş, ilgili yasalarca denetlenen ve müteahhitlik mesleğini icra etmek isteyen firmaların yasal olarak kayıtlı olma zorunluluğunun bulunduğu bir sivil toplum örgütü olduğu herkesçe bilinmektedir.

Kurumsal bir yapıya sahip olan Birliğimiz, ekonomist, avukat, mühendis, şehir plancısı gibi uzmanlardan oluşan 30 kişilik uzman kadrosu ile Lefkoşa Merkez, Mağusa ve Girne olmak üzere üç şubesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Müteahhitler Birliği, sektörün disiplinize edilmesi, doğru pazarlara ulaşılması, arz talep dengesinin korunması, yasal eksikliklerin giderilmesi, kayıt dışılığın önüne geçilmesi, yerli isdihtamın artırılması, inşaat sektöründe standartlaşma, tüketici - alıcı güvencesi için garanti sigorta fonunun oluşması, ülke imar planı çalışmalarının tamamlanması gibi birçok konuda çalışmalar yapmaktadır.

Tüm bu çalışmaların öncesinde pilot olarak örnek ülkeler tespit edilerek araştırmalar yapılmakta, devamında bilimsel araştırma temeline dayanan çözüm önerileri ortaya konmaktadır.

Müteahhitler Birliği, çalışmalarının neticesinde getirdiği tüm önerilerinin ülke ve toplum çıkarlarına ters olmamasını esas almakta ve uluslararası örneklere uyumluluğunu dikkate almaktadır.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği tarafından hazırlanarak İçişleri Bakanlığı’na gönderilen ‘Emlakçılar Birliği Yasası’ da aynı ilkelerle tarafımızca incelenmiştir. Birlik olarak, hazırlanan yasada sakıncalı gördüğümüz hususları rapor halinde ilgili bakanlığa sunmuş bulunmaktayız.

 Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği olarak tavrımız açıktır. Eğer kendi ayakları üzerinde duran bir ekonomi istiyorsak kayıt dışı olan her şeyi kayıt altına almamız gereklidir. Emlakçılık mesleğini icra edecek olan özel ve tüzel kişilerin de kayıt altına alınmasını ve bunun bir yasa ile düzenlenmesini destekliyoruz.

Ancak, halkın kendi gayrimenkullerini emlakçı aracılığı ile satmasının zorunlu kılınmaya çalışılması, halkın haraca bağlanmasıyla eşdeğerdir ve biz buna asla müsade etmeyeceğiz. Avrupa ülkelerindeki uygulamara bakıldığında da, burada yapılmak istenenle benzer bir uygulamaya rastlamak mümkün değildir.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı’nın yerel bir gazetemize vermiş olduğu demeçte, ülkenin mafya sarmalı içerisinde olduğunu ve bundan kurtulabilmek için ivedi olarak ‘Emlakçılar Birliği Yasası’nın Meclis’ten geçirilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı’nın basına verdiği bu bilgilerin hiçbir temele dayanmayan, mesnetsiz bilgiler olduğunu, asıl amacının siyaset üzerinde baskı oluşturarak yasayı dar bir zümrenin çıkarları doğrultusunda istediği gibi geçirebilmek için acımasızca manüpülasyon yaptığını kamuoyunun bilgisine getiririz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
5
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Ağustos 2019, Salı
        -

27 Ağustos 2019, Salı
Feridun kemal         - Magusa
Sn. Sungur hep cebe yssasi yapti. Bu apartnan dairelerinin ortak kullanim yasasini yapti mi ki? Temizlugi yapilsin asansoru islesin ve insan gibi yasayalim. Yook. Kendi para kazansin renc rover alsin havuzlu villada kslsin. Arabuluculuk yapt
Sin rant elde etsin. Hukumet kursun hukumet kursun. Eskidi bunlar sungur sulalesi eskidiiiii.

27 Ağustos 2019, Salı
Karpazli         - Karpaz
Yuh be ubp.nin kucuk prensi sungur oglu sungur. Hanii. Kendini ubp icinde buyukten satan ve/veya oyle zanneden. Bu ulkenin mammasini yiyin ve daha buyuk nanmalar icin yasa cikarin. Hade be ordan maskaralar.

27 Ağustos 2019, Salı
Feridun kemal         - Magusa
Ye sungurum ye. Allah doyursun gozunu. Yagma yooook.

27 Ağustos 2019, Salı
        -

banner
banner
banner
banner

ÇOGEM'de "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" etkinliği
image Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi'nde (ÇOGEM), "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" dolayısıyla etkinlik düzenledi.
UBP eski Genel Sekreteri Miroğlu, ölüm yıldönümünde anılacak
image UBP eski Genel Sekreteri Miroğlu ölümünün 14'üncü yıldönümünde törenle anılacak.
Kamu-Sen, geçici memurlara iş güvencesi verilmesi konusundaki önerilerini yin...
image Kamu-Sen, "Kamuda geçici olarak istihdam edilen memurlara iş güvencesi verilmesi konusunda önerilerini" tekrar sunduklarını açıkladı.