Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Eylül 2019, Salı 07:40
banner

"Siyasi eşitlik yoksa egemen eşitlik"

Siyasi eşitlik yoksa egemen eşitlikLute'un mekik diplomasisi ardından ülkemize gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rum tarafına siyasi eşitlik yoksa egemen eşitlik temelinde bir ortaklığın görüşülmesi gerektiği mesajı verdi.
Paylaş  
3
3
3
0

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Rum tarafı Türk tarafıyla, iktidar ve refahı, siyasi eşitlik temelinde paylaşmak istiyorsa, bunun ilkeleri üzerinde önceden anlaşılır ve sonra müzakereler başlar. ‘Yok, ben bunu yapamam’ diyorsa, o zaman siyasi eşitlik temelinde bir ortaklık değil egemen eşitlik temelinde bir ortaklık kurulmaya çalışılır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliği ve güvenliğini güvence altına alan hiçbir modelini dışlamadıklarını ancak “Kıbrıs Türkü’nün siyasi eşitliğin önceden kabul edilmesi” gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “müzakereler hele bir başlasın sonra bakarız” yaklaşımının 50 yıl denendiğini ve bir sonuç elde edilemediğini söyledi.

Anastasiadis’in, iki devletli çözüm, gevşek federasyon, adem-i merkeziyetçi gibi farklı modellerden bahsettiğini kaydeden Çavuşoğlu,  “Anastasiadis farklı kişilere farklı şeyler söyleme konusunda mahirdir. O nedenle 5’li bir toplantıda bunlar netliğe kavuşsun dedik. Neyi müzakere edeceğimizi birlikte kararlaştırmamız lazım. BM’nin de olduğu ortamda, 5 artı BM formatında gayri resmi toplantı olsun ve neyi müzakere edeceğimizi burada belirleyelim” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, bu yapıldıktan sonra da referans şartlarının netleştirilebileceği ve müzakerelere yeniden başlanabileceğini anlattı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Savaşan: "Temizlik gününde sınıfta kaldık!"
image Dünya Temizlik Günü, "Haydi Yapalım!" (Let’s Do It!) çevre temizliği farkındalık hareketinin, 169 ülke ile eş zamanlı olarak 21 Eylül'de çeşitli kuruluşlar yanısıra konseyin de katılımı ile Kuzey Kıbrıs'ın kısıtlı say...
CTP 6 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek 27'inci Olağan Kurultay hazırlıkları...
image Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 6 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek 27'inci Olağan Kurultay hazırlıklarını sürdürüyor.
Gençlik Merkezi Birliği Başkanlığı'na Fatoş Giritli seçildi...
image Gençlik Merkezi Birliği'nin Başkanlığı'na Fatoş Giritli getirildi.