Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Eylül 2019, Çarşamba 07:57
banner

Kıbrıs Postası takipte: 2 madde tamam

Kıbrıs Postası takipte: 2 madde tamamUBP - HP Hükümetinin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Maliye ile Çalışma Bakanlığı başlıkları altında 300 Gün hedefler arasında yer alan Araç Otomasyon Sisteminin devreye girmesi ile Engelli İstihdam Teşvikleri kapsamında iki karar üretildi...
Paylaş  
4
3
4
0

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

UBP-HP Hükümetinin geçtiğimiz günlerde açıkladığı Maliye ile Çalışma Bakanlığı başlıkları altında 300 Gün hedefler arasında yer alan Araç Otomasyon sisteminin devreye girmesi ile Engelli İstihdam Teşvikleri kapsamında iki karar üretildi…

Buna göre Bakanlar Kurulu’nda E-Maliye konusunda Maliye Bakanlığı ile ilgili firma arasında yeni bir sözleşmenin imzalanabilmesineimkân verecek bir karar alındı. 

Bu çalışma ile vatandaşın seyrüsefer gibi konularda internet üzerinden hizmet alması kolaylaşacak. Uygulama Ocak 2020’den itibaren hizmete girecek.

Engelli vatandaşların istihdamı konusunda da karar üreten Bakanlar Kurulu, engelli vatandaşların özel sektöre istihdamında sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının  4 yıl boyunca ilgili fondan ödeneceği, buna ek olarak istihdam edilen engelli vatandaşın maaşına ek olarak asgari ücretin %80’i kadar ilave maaş alması sağlanacak.Söz konusu iki karar hükümetin 300 Günlük hedefleri arasındaydı…

KIBRIS POSTASI MADDE MADDE TAKİP EDECEK

UBP - HP Hükümetinin çeşitli nedenlerle beklentileri karşılamayan 100 günlük icraatını anlattığı ve 300 günlük hedeflerini de her bakanlık için madde madde ortaya koyduğu basın toplantısı ardından Kıbrıs Postası, bu vaatlerin takipçisi olacağını ve kamuoyunu gelişmelerden her gün gazetemizin arka kapağında yayımlayacağı çizelge ile haberdar ederek olumlu olumsuz gerekçeleri ile duyuracağını açıklamıştı…

BAKANLAR KURULU KARARLARI

Yaklaşık 5 saat süren toplantı sonrasında basına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyon sürecinin ikinci etabıyla ilgili ihale bağlamında özel bir izin verilmesi kararı alındığını dile getirdi.

Özersay toplantıda ayrıca “geçit hakkı” konusundaki mevzuatın sadece yol bağlamında olmaktan çıkarılarak elektrik ve gaz konularını da içermesi için değişiklik yapıldığını söyledi.

İskele Belediyesi bütçesi, Güzelyurt Belediyesinin sağlık, temizlik, içme suyu, kanalizasyon tüzükleri, Mehmetçik Belediyesinin içme suyu tüzüğü, Vadili Belediyesi bütçesi gibi bir çok belediyeyle ilgili mevzuat hakkında onay işlemleri yaptıklarını dile getiren Özersay bu sayede belediyelerin işlem gerçekleştirebilmesinin ve gelirlerini artırabilecek şekilde tahsilat yapabilmesinin sağlandığını dile getirdi.

İSKELE RUHSAT ÜCRETİ GÜNCELLENDİ

Otellerin sahillerde, izin alarak yaptıkları iskelelerle ilgili, “İskeleler Tüzüğü”nde değişiklik yapıldığını dile getiren Özersay, devletin gelir elde edeceği şekilde ruhsat ücretlilerinin güncellendiğini kaydetti.

1 OCAK 2020’DE SEYRÜSEFER ÖDEMELERİ ONLINE OLACAK

E-Maliye sisteminin bir devamı olarak, Maliye Bakanlığı’na ilgili firmayla yeni bir sözleşme yapma yetkisi verildiğini kaydeden Özersay, buna göre araç otomasyon sisteminin tamamlanacağını ve 1 Ocak 2020 itibarıyla seyrüsefer ödemelerinin internet üzerinden yapılmasına başlanacağını dile getirdi.

ÖZEL SEKTÖRDE İSTİHDAM EDİLEN ENGELLİLERİN SOSYAL SİGORTA VE İHTİYAT SANDIĞI ÖDEMELERİ FONDAN YAPILACAK

Özersay, Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı önerisiyle, özel sektörde istihdam edilecek engelli vatandaşların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının 4 yıl boyunca fondan ödenmesi ve Yine fondan maaşlarına ek olarak asgari ücretin yüzde 80’i kadar ödeme yapılması kararı alındığını kaydetti.

Özersay bu sayede özel sektörde engelli vatandaşların istihdamının teşvik edileceğini dile getirerek konuyla ilgili detaylı bilginin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılacağını dile getirdi.

Toplantıda Haspolat Meslek Lisesi’nin adının Osman Örek Meslek Lisesi olarak değiştirilmesi kararı alındığını da dile getiren Özersay muz üretiminin Genel Tarım Sigortası Fonu kapsamına dahil edilmesi kararı alındığını da dile getirdi.

Özersay hükümet yetkililerinin bir süredir yapılan girişimler sonucu THY’nin KKTC’ye gelen öğrencilere yüzde 15 indirim sağlama kararı aldığını da söyledi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Sahte mahkeme kararıyla 'erişim engeli' talebi
image Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi adı kullanılarak İstanbul Barosu’ndan Avukat Uğur Yılmaz ismiyle gönderilen 'erişim engeli' kararlı mailin sahte olduğu ortaya çıktı.
Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi denetimlerine devam ediyor
image Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi içme ve kullanma suyu ile gıda güvenliği denetimlerine devam ediyor.
Çalışma Bakanlığı'ndan Sosyal Sigortalar Dairesi ile ilgili duyuru
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Dairesi'nin borç yapılandırmasında olduğu bankanın kredi faizinde indirime gitmesi için gerekli girişimin yapıldığını duyurdu.