Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Eylül 2019, Cuma 12:20
banner

Tatar: "Kıbrıs Türk halkı Türkiye ile birlikte yürüdü, yürümeye devam edecek"

Tatar: Kıbrıs Türk halkı Türkiye ile birlikte yürüdü, yürümeye devam edecekBaşbakan Tatar, Ankara'da düzenlenen "Kıbrıs'ta Son Söz" panelinde yaptığı konuşmada "Kıbrıs Türk halkı Türkiye ile birlikte yürüdü, yürümeye devam edecek" dedi.
Paylaş  
4
3
3
0

Başbakan Ersin Tatar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile Prof. Dr. Necdet Basa koordinatörlüğünde Ankara’da gerçekleştirilen ‘Kıbrıs’ta Son Söz’ panelinde konuştu.

Başbakan Ersin Tatar sözlerine; ‘Kıbrıs meselesi daha da önem kazandı. Biz Türkiye’nin desteğine önem veriyoruz geçmişte olduğu gibi Kıbrıs Türk halkı Türkiye ile birlikte yürüdü ve yürümeye devam edecektir, bazı kesimler federal bir çözümde modası geçmiş garantörlüklerin şekil değişmesi gibi tezgahlarla Kıbrıs Türkü’nü Türkiye’den koparmak istemektedirler biz buna müsaade etmeyeceğiz’ diyerek başladı.

Konuşmasında Kıbrıs Türkünün geçmişte verdiği mücadeleleri anımsatan Tatar, ‘Ada’da hukuksuzluğu yapanın Kıbrıslı Rumlar olduğuna vurgu yaptı.

Tatar, ‘esas amaç Kıbrıs Türk halkının refahı, Doğu Akdeniz’de istikrarın sürdürülebilmesidir bunun için de KKTC’nin yaşaması gerekir. Artık macera istemiyoruz tehlikeli oyunlara Kıbrıs Türk halkı gelmemelidir’ diye konuştu.

Başbakan Ersin Tatar, uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuka göre Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunu kabul eden dünyanın Kıbrıs Türk Halkına ambargo uygulanmasının yersiz ve haksız olduğuna da vurgu yaptı.

Maraş konusunda ise Tatar, hukuk temelinde 1974’ten beri kapalı olan Maraş’ın tamamıyla açılmasıyla önemli bir hamle yapmış olacağız’ ifadelerini kullandı.

Başbakan Tatar, ‘esasında Türkiye ile bir millet iki devletiz artık Kıbrıs’ta federal temelde anlaşmadan ziyade egemen eşitliğe dayanan bir anlaşma olmalıdır’ diyerek; ‘Artık Siyasi eşitlik değil egemen eşitlik esastır. Bu AB çatısı altında iki devlet olabilir konfederasyon olabilir’ diye konuştu.

Tatar sözlerini; ‘Proaktif siyaset diyoruz, Ercan’a direk uçuşlar başlayacak, Maraş açılacak, bu mesajları veriyoruz. Ekonomi mali işbirliği protokoller ekonomiyi tetikleyen itici güçlerdir. Hükümetin siyaseti şudur: önümüze bakacağız moralimizi yüksek tutacağız çünkü biz güçlüyüz. Doğu Akdeniz’de büyük Türkiye ile varlığımızı güçlü şekilde sürdüreceğiz’ diyerek tamamladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
4
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
1
banner
banner
banner
banner

KKTC Ülkü Ocakları Güney Kıbrıs'ta KKTC bayrağına yapılan saldırıyı kınadı
image KKTC Ülkü Ocakları yazılı bir açıklama yaparak Güney Kıbrıs'ta KKTC bayrağına yapılan saldırıyı kınadı.
Tatar: "Bayrağımızı yakanların peşini bırakmayacağız"
image Başbakan Ersin Tatar Güney Kıbrıs'ta ELAM militanlarının KKTC bayrağını yakmalarına tepki gösterdi ve "Kıbrıs Türkü'nün özgürlük ve egemenliğinin simgesi bayrağımızın yakılması kimsenin haddine düşmüş değildir. Hüküme...
Akıncı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Güney Kıbrıs'ta ırkçı, faşist Elamcılar tarafından KKTC bayrağı yakılmasını kınadı.