Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Ekim 2019, Salı 17:19
banner

Hatay: 'Mavi köşkün koskocaman bir masal üzerine kurulduğunu biliyor muydunuz?'

Hatay: 'Mavi köşkün koskocaman bir masal üzerine kurulduğunu biliyor muydunuz?'Araştırmacı-Gazeteci Mete Hatay, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Mavi Köşk hakkında anlatılanların masal üzerine kurulduğunu öne sürdü…
Paylaş  
21
18
19
3

banner

Girne Postası – Sosyal Medya

Hatay, “Mavi köşkün koskocaman bir masal üzerine kurulduğunu biliyor muydunuz?” başlıkla paylaştığı yazıda, evin iddia edildiği gibi 1950’lerin sonunda değil, 1973 yılında inşaatının bittiğini belirtti.

Hatay’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Öncelikle ev iddia edildiği gibi 1950’lerin sonunda değil de 1973 yılında inşaatı bitmişti. Vyronas Pavlides o tarihte silah niye kaçırsın? Devlet ve limanları zaten Rumların elindeydi. Yani evin stratejik vesaire hikayesinin yanlışlığı evin yaşıyla birlikte ortaya çıkıyor. Binadaki birçok eşya 1974’den sonra civar yerlerden ganimetlenmiş eşyalar. Örneğin Altın kaplama tablo Ayia Marina Kilisesinden alınmış bir ikon. Omorfo kütüphanesinden de onlarca kitap var orada. Pavlides ünlü bir iş adamıydı. Hukuk okumuş ama hiç avukatlık yapmamıştı. Kuzeni ünlü hukukçu Başsavcı Stelyos Pavlides’dir. Ailesi yıllarca General Motors, Vauxhall Motors, Adam Opel, ve British Tyre ve Rubber Co Ltd’in bayiliğini yapmışlardı. Gay olması dışında evle ilgili anlatılan birçok cinsel içerikli hikaye birlerinin fantazisinden çıkmış herhalde!! Pavlides’in Türk bölgelerinde birçok malı mülkü vardı. Arası da Türklerle iyiydi.

Makarios’u hiç sevmezdi. Şu an İngiliz Elçiliğinin malı olarak kullanılan Dereboyundaki Şekspir binası da bu ailenindi. Sanırım 1960’larda İngilizlere satmışlardı. Zavallı Pavlides’in birçok evi ve mülkü muhtelif zamanlarda Kıbrıslı Türk silahlı güçlerinin eline geçmiştir. Örneğin, Arabahmet ilkokulu, eskiden Pavlides ailesine ait bir Garajdı. 1964 yılından sonra mücahitlerin eline geçti. Kadifekale olarak bilinen Saint Hilarion’a çıkarken inşa edilmiş kaleye benzeyen bina da Pavlides’indi. Hatta Rumlar orayı Pavlides kulesi olarak bilirler. Eğlenmeyi çok seven sık sık parti yapan çok zengin biriydi. Hiç evlenmedi ve çocuğu yoktu. Aynı zaman da yazlık olarak şu an GKK’nın kullandığı Beyaz Ev de onundu. Bu bina 1964’de mücahitlerin eline geçince, Pavlides diğer evi yapmak zorunda kalmıştı. Bütün zenginliği kuzenlerine kaldı. Evdeki Pavlides’in resmi bile photoshoplanmış bir resim. Ağzına akıllarınca sigara koyarak onu daha Mafya görünüşlü yapmışlar…”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
9
 
0
 
2
 
1
 
1
 
3
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
1
9 Ekim 2019, Çarşamba
Kemal         - Girne
2 Kere Ingiltere'den gelen yakinlarim icin 1 kerede Kanada'dan gelen yegenlerimi oraya goturdum.Rahmetlik dedem cok iyi bilirdi oralarini.Her ziyaretimizde degisik masal dinledik ezberci askerden,inanin gulmekten,sinirden zor tutardim kendimi.Tepebaşındaki 60,70 yaslari ustulere sorun bu mavi kosku.Onlar 73de biten bu binanin acilisina,dedemde dahil cogu davetliydi.TCden gelen turistlerin (!) savaş fetşizmi dolayısı ile en çok ziyaret ettikleri yerler, 1. Bombalanmış turistik Maraş, 2. Her onbaşının kendine göre yalanları ile anlattığı ganimet ambarına dönüştürülen özel villa; Mavi Köşk!Hayatimiz hep yalan adanin kuzeyinde.Bundan kim neden nemalanır bilemem; ancak yıllardır aynı durumu ve bazı arşiv kaynaklarını yetkililere iletmeme, anlatılanların yalan yanlış şeyler olduğunu bildirmeme rağmen ne yazık ki geriye dönük bir düzeltme söz konusu olmadı. Kemikleşen bir durumun düzeltilmesi maalesef bizde çok da kolay olmuyor.En azından ben gelen misafirlerimi oraya götürmekten vazgectim.

8 Ekim 2019, Salı
İlker Koç         - girne
Yazar Mete Bey iyi saçmalamış. Ağır taramalı tüfek ile Türk askerinin tarandığı yer hala gözümün önünde. Şimdi ona da bir bahane uydurup ''yok canım bu adam sila kaçakçılığı yapmıyordu oraya kazdırdığı siperden aşağıdan gelen tehlikelere karşı şeker atıyordu'' der. Bu kadar Rumcu olmayın azıcık akıllı olun. Geçmişini bilmeyen geleceğini göremez.

8 Ekim 2019, Salı
Ali         - Girne
Yaşa be Mete bak neler da biliyormuşsun seen..:)

banner
banner
banner
banner

İçişleri Bakanı Baybars: "Birlikte daha güçlü, daha iyiyiz"
image İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, KKTC ile Türk Dünyası arasında çok derin ve sarsılmaz kültürel bağların olduğuna işaret ederek, "Birlikte daha güçlü, daha iyiyiz" dedi.
Sucuoğlu: "Af, sadece KKTC içerisinde yaşayan ve cezaya düşenleri kapsıyor"
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, affın sadece KKTC içerisinde yaşayan ve cezaya düşenleri kapsadığını belirtti.
Ataoğlu, DP Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı
image DP Milletvekili Fikri Ataoğlu, DP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.