Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ekim 2019, Perşembe 11:46
banner

KKTC Dışişleri: 'Rum liderliğinin statükonun muhafazası çabası nafiledir'

KKTC Dışişleri: 'Rum liderliğinin statükonun muhafazası çabası nafiledir'KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Maraş ile ilgili hükümetin sürdürdüğü çalışmaların kararlılıkla devam ettiği vurgulandı.
Paylaş  
2
2
2
0

banner

Konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Hükümetimizin Kapalı Maraş’a dair aldığı karar uyarınca sürdürülen çalışmalar uluslararası hukuk çerçevesinde, vakıflar ve eski sakinlerin hakları gözetilerek devam etmektedir.

Kapalı Maraş’ın, 45 yıldır Rum liderliğinin uzlaşmaz tutumu nedeniyle kaderine terk edilmiş bir yer durumdayken, bu kararla yaşama katılmasına dair bir adım atılmıştır.

Hükümetimiz adına Bakanlığımız koordinatörlüğünde sürdürülen çalışmalar kararlılıkla devam etmektedir.

RUM LİDERLİĞİ KENDİ HALKINA ZARAR VERİYOR

GKRY, ilgili tüm taraflarca kabul edilemez olarak nitelendirilen statükonun muhafaza edilmesine yönelik çabalarını devam ettiriyor. Hükümetimizin aldığı kararla, Kapalı Maraş’ta başlatılan envanter çalışması ilerlerken, Rum yönetimi bu çalışmaları engellemeye yönelik girişimlerine bir yenisini eklemiştir. Rum liderliğinin girişimiyle toplanan BM Güvenlik Konseyi, herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayan kararları tekrar eden bir açıklamayla statükoya hizmet ettirilmiştir. Kaldı ki, atıfta bulunulan kararların biri çeşitli vesilelerle güven yaratıcı önlemler kapsamında gündeme gelen paketlerin Rum tarafınca reddiyle güncelliğini yitirmiştir. Vurgulanması gerekir ki, Rum liderliğinin bu çabaları sadece statükonun devamını sağlamaya yönelik değildir. GKRY, propaganda aracı olarak kullandığı unsurları yitirme kaygısıyla, hükümetimizin aldığı kararı çeşitli vesilelerle olumlu karşıladıklarını tarafımıza ileten Kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin, yani kendi halklarının haklarına zarar verecek şekilde girişimde bulunmaktadan da geri durmamaktadır. Hükümetimizin kararıyla Bakanlığımızın koordinatörlüğünde başlatılan çalışmalara, uluslararası hukuka uygun şekilde, Kapalı Maraş’ın eski sakinlerinin haklarını da gözetilerek kararlılıkla devam edilecektir.

MÜZAKERE ZEMİNİNE KARAR VERECEK OLAN TARAFLARDIR

Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak ortak bir vizyon olup olmadığına dair ilgili tarafların katılımıyla gayriresmi beşli toplantının yapılmasının gündemde olduğu bu günlerde BM Güvenlik Konseyi’nin aynı açıklamada spesifik bir çözüm modeline atıfta bulunmasını da doğru bulmuyoruz. Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümün hangi zeminde müzakere edileceği ancak ve ancak tarafların rızasıyla belirlenebilir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

KKTC'li tekvandoculardan Mehmetçiğe 'selam'
image KKTC'li tekvandocular, asker selamı verdi ve Dr. Küçük Müsabakalarına hazır olduklarını belirtti.
Arıklı ASAM'da "Doğu Akdeniz'deki Gelişmeler ve Kıbrıs" konulu bir konferans ...
image YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM)'da "Doğu Akdeniz’deki Gelişmeler ve Kıbrıs" konulu bir konferans verdi.
Özgürgün: "UBP'de veya ülkede kişisel hesap yapmayı siyaset sananlara fırsat ...
image Eski başbakan Hüseyin Özgürgün, dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili, UBP milletvekillerinin de onay vermesinin ağrına gittiğini vurgulayarak, Ersin Tatar'ın eli kolu bağlı, çaresiz bir tavır içinde, dipsiz kuyuy...