Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Şubat 2012, Pazar 18:38
banner

Hocalı'da katledilen Azeriler Lefkoşa'da düzenlenen mitingle anıldı

Hocalı'da katledilen Azeriler Lefkoşa'da düzenlenen mitingle anıldıHocalı Katliamı’nın 20. yıldönümü olan bugün, Dağlık Karabağ’da Ermeniler tarafından katledilen Azeriler, Lefkoşa’da düzenlenen mitingle anıldı. Mitingde, Ermenistan’la birlikte, “Ermeni soykırımı yoktur” diyenleri cezalandırma için yasa çıkaran Fransa da protesto edildi.
Paylaş  
84
93
76
3

Hocalı Katliamı’nın 20. yıldönümü olan bugün, Dağlık Karabağ’da Ermeniler tarafından katledilen Azeriler, Lefkoşa’da düzenlenen mitingle anıldı. Mitingde, Ermenistan’la birlikte, “Ermeni soykırımı yoktur” diyenleri cezalandırma için yasa çıkaran Fransa da protesto edildi.

“Ellerinde Hepimiz Hocalı hepimiz Türküz”, “Hocalı için adalet”, “3 devlet bir milletiz”, “Sözde Ermeni soykırımına hayır, gerçek soykırım Hocalı’da işlendi” yazılı pankartlarla TMT Mücahitler Derneği önünde toplanan kalabalık, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Ne mutlu Türküm diyene” sloganları atarak Lefkoşa Şehitler Anıtı önüne yürüdü.

Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992’de Ermenistan ordusu tarafından öldürülen 613 sivili anmak için bir araya gelenler arasında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, UBP Milletvekili Zorlu Töre, bazı kurum kuruluş ve dernek temsilcileriyle, Azerbaycanlılar yer aldı.

Anıt önünde düzenlenen etkinliğe, saygı duruşu ve Türk ve Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla başlandı. Anıta çiçek bırakıldı. Daha sonra sırasıyla, Kıbrıs Türk Gençlik Birliği Başkanı Hatice Şahin, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Elçibey döneminde Azerbaycan Başbakanı olan Penah Hüseyin, Azerbaycan’da yayınlanan Musavat Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Rauf Arifoğlu, Karabağa Gönüllü Giden Türkiyeli Gençlerin Birliği adına Yusuf Arpacık, Azerbaycan Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Fahreddin Sadıkoğlu ve Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan birer konuşma yaptı.

Konuşmaların yanı sıra, şehitler için dua edildi; Kemal Karaderi şiir ve Ahmet Ötüken gençlik andını okudu.

ŞAHİN

Kıbrıs Türk Gençlik Birliği Başkanı Hatice Şahin, Hocalı katliamının kara bir leke olduğunu belirterek acısını hala daha yüreklerinde hissettiklerini söyledi. 20 yıl önce katliamın bir şehri tarih sayfalarından sildiğini dile getiren Şahin, tarihin Türklere yapılan katliamlarla dolu olduğunu aktardı.

Şahin, hesap sorulmadıkça katliamları yapanların da soykırımlara devam ettiğini kaydederek, “Karabağ’ı görmek istemeyenler Türkiye’ye soykırım dayatması yapmaya cüret ediyorlar” dedi.

Hocalı katliamı hakkında ayrıntılı bilgi veren Şahin, “Katliamda şehit düşenlerin ruhu şad olsun” dedi

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, 20 yıl önce Azerbeycan’da yaşanan katliamın acısının hala hissedildiğini ve Türklerin birlik içinde olduğunu dünyaya göstermek için toplandıklarını söyledi.

KKTC’nin de bir katliamın ardından kahramanlıklarla dolu bir dönemden geçerek bugünlere geldiğini belirten Tatar, “aynı milletin çocuklarıyız dayanışma ve sevgiyle dünyanın bu çifte standardını aşacağız” dedi.

Tatar, Türk dünyasının Türkiye’nin de desteğiyle sesini ve yapılan haksızlıkları dünyaya duyurup gücünü yayacağını söyledi.

HÜSEYİN

Elçibey döneminde Azerbaycan Başbakanı olan Penah Hüseyin de, Hocalı’da yaşananların acısını KKTC’de paylaşmaktan mutlu olduğunu belirtti.

Hüseyin, tüm Türk dünyasının acılarının ortak olduğunu ve bunların birlik beraberlik içerisinde atlatılacağına inandığını söyledi.

ARİFOĞLU

Azerbaycan’da yayınlanan Musavat Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Rauf Arifoğlu ise, 26 Şubat 1992’nin Türklüğün sınav günü olduğunu belirtti.

Türklerin sesini duyurmasının çok önemli olduğuna işaret eden Arifoğlu, Türklerin tüm dünyada giderek güçlendiğini yanlışları düzeltmeye başladığını dile getirdi.

ARPACIK

Karabağa Gönüllü Giden Türkiyeli Gençlerin Birliği adına konuşan Yusuf Arpacık da, acıların paylaşılınca azaldığını kaydederek, Hocalı’da yaşananları anlattı.

Arpacık, Türk dünyasının uyanmaya başladığını ve bu uyanışın dünyaya huzur verdiğini söyledi.

SADIKOĞLU

Azerbaycan Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Fahreddin Sadıkoğlu ise, Hocalı’da yaşananların
Azerbaycan Türkü’ne değil insanlığa yapılan vahşet olduğunu belirtti.

Hocalı’da yaşananların Ermenilerin eserlerinde aydınlandığını ve yaşanan vahşeti hiç gizlemeden dünyaya duyurduklarını anlatan Sadıkoğlu, gerçeklerin birgün herkes tarafından görülerek kabul edileceğini söyledi.

ERSAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan ise, Hocalı’nın 21. yüzyılda yaşanan en büyük facia olduğunu söyleyerek Ermenileri kınadı.

Kıbrıs Türk halkının da 1963-1974 yılları arasında soykırıma maruz kalmış bir toplum olarak Hocalı’da yaşananları iyi anlayabildiğini ifade eden Ersan, “Unutmadık, unutmayacağız unutturmayacağız” dedi.

TAK

 

Fotoğraflar: Ahmet İkidereli


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
27 Şubat 2012, Pazartesi
gerçek         - kıbrıs
Ermenilerin yaptığı katliam elbette ki affedilmez. Ama bunu tüm Ermenilere de mal etmek yanlış. Acaba Azerbaycan da bizdeki katliamları kınayacak mı. KKTc denen bu devleti Azerbaycan asla tanımaz. Çünkü Rumlarla arası çok iyi. Ve kendi durumlarına benzetmekteler buradaki durumu.Acı ama gerçek olan da bu.

27 Şubat 2012, Pazartesi
kerem         - Lefkoşa
Erhan: Hocalı'da yaşananlar tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir olaydır. Benzerleri Kıbrıs'ta Türklere karşı da yapılmıştır. O yüzden benim ükemle ilgisi yok demek biraz hafif bir laf oluyor.

Ayrıca bu ülkenin geri kalanı senin gibi düşünseydi, ne Başbakan bu konu ile ilgili olarak Meclis'te konuşurdu, ne Parlamenterler Birliği ve Demokrat Parti basın açıklaması yapardı, ne de camilerde bile yaşanan bu trajedi ile ilgili olarak halkı bilgilendirici hutbe okunurdu. Demekki bu topraklarda birileri yaşanan bu vahşeti ciddiye alıyor.

Zaten bugün çıkıp bizimle hiçbir ilgisi olmayan konularda ve olaylarda gösteri ve basın açıklaması yapan sendika, STÖ'ler ve muhalefet partilerinin olduğu bu güzel topraklarda, bizimle benzer kaderi paylaşan soydaşlarımızı anmayı bile zul sayan bir zihniyete neden izahat vermeye çalıştığımı inan ben bile sorguluyorum...

26 Şubat 2012, Pazar
Erhan         - Lefkosa
Benim ulkemle ilgis yok,niye miting yapilmasina izin veriliyor anlamis degilim.Azerbaycan kesinlikle KKTC dostu degildir.

banner
banner
banner
banner

On Beş Kasım Kıbrıs Üniversitesi açılış töreni gerçekleşiyor
image On Beş Kasım Kıbrıs Üniversitesi, 2019 - 2020 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştiriliyor.
Babasının fotoğrafını ekranda gören Özersay, duygu dolu anlar yaşadı
image Global TV'de katıldığı programda, Alaminyo'da şehit düşen babasının fotoğrafını gören Özersay, duygu dolu anlar yaşadı, göz yaşlarına hakim olmadı.
Bugünün en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık
image 15/11/2019 tarihli en çok okunan 10 haberi sizler için hazırladık.