Ana Sayfa >> Yazarlar Hakan GÜNDÜZ | 9 Şubat 2018, Cuma
Erhürman Baybars'a "sorular"
Paylaş  
24
134
23

Hükümetimiz oluştu artık sorularımıza muhatap bulabileceğiz. Hem soralım hem yorumlayalım. Hade bakalım buyurun:

Bu ülkede bir güvenlik sorunu var mı?

* Bir grup ülkem vatandaşının demirlerle, barbarca bir insanı döve döve öldürmesi. Sonra  parti yapması. Ve öldürülen gencin 6 ay önce saldırıya uğradığı ile ilgili polise başvurması.
* Bir grup ülkem insanının 2 kişiyi kafasını döve döve kırması. Asker ve alkollü olduğu söylenen bu şahısların yarattığı taşkınlıkların cezasını bölge gençliğinin vermesi.

* Bir grup ülkem insanının Afrika gazetesini basıp, cana ve mala kast edecek şekilde saldırıda bulunması, şiddetle ayaklanması, linç girişiminde bulunması. Olayın infial yaratması.  Polisin müdahale edememesi.  

* Bir grup ülkem insanının meclisi işğal etmesi ve meclis damına bayrak dikmesi, yemin törenini karıştırması, devletin müdahale edememesi.

* Bir grup ülke insanının tutuklandıktan sonra başka bir ülkenin elçilik mensupları tarafından cezaevinin ziyaret edilmesi ve “bizim çocuklara iyi bakın” talimatının verilip verilmediği iddiası. Bu tutukluların bu talimattan sonra cezaevinde ve yargıda ayrıcalık görüp görmediği durumları.

* Bir grup ülkem insanının toplumsal olayları yatıştırmaya çalışan Cumhurbaşkana saldırı teşebbüsleri ve bunun gazeteciler tarafından önlenmesi.

*Afrika gazetesine ve meclise saldıranların dava hakiminin ölüm tehditleri aldığı iddiası ile sıkı polis koruması ile evinin, iş yerinin ve hareketlerinin sıkı bir şekilde korunması.

Bizim yorumumuz bu ülkede net bir güvenlik sorununun olduğudur. Bir devletin varlık nedenlerinin başında, anayasal temel haklardan da olan  “kişilerin can ve mallarının korunması” yer alır. Sadece bu nedenin ortadan kalkması ya da güvenin sarsılması bile devletin gerekliliğini sorgulatır. Yukarıdaki olaylarda olduğu gibi her birey ve grup kendi yargılamasını yapar ve cezasını keserek kendi infazını gerçekleştirmeye çalışır. 

Böyle bir durumda ne mi olur?

Kaos- karğaşa, barbarlık, sapkınlık, çözülme dağılma. 

“Bu ülkede bir güvenlik sorunu var mı?”  sorusnun muhatabı Başbakan Tufan Erhurman ve İç İşleri Bakanı Ayşegül Baybars’tır.

Öncelikle Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a başarılar dilemek isterim. Bakanlıklar içindeki en zor bakanlığı devraldı. İşlem hacmi en yüksek bakanlık. En çok deneyim ve devlet tecrübesi isteyen bakanlık. Hani yeni hükümetin ısrarla vurguladığı liyakat ilkesine en ihtiyaç duyan bakanlık. İşi çok zor.

 Bakanımız yukardaki konularda  acilen devletin tavrını   toplumla paylaşmak durumundadır. Toplumun en önemli derdi müşavirlikler değildir. Güvenlik ve toplumsal barış şu anda toplumsal kaygının ilke sırasında yer almaktadır. Bu kaygıyı azaltmak ve toplumu önce psikolojik ama en kısa zamanda da reel anlamda rahatlatacak tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ama bunlar hemen kamuoyuna açıklanmalıdır.

İçişleri bakanımız Ayşegül Baybars, “UBP den aldığı bayrağı” ileriye taşıyacağını deklere etmiştir. Yani koalisyon ortaklığı bile yapmayız, bu konuda görüşmeyiz diyerek reddettiği bir parti anlayışını nasıl olur da ileriye taşımak için devralır anlamadım. Çünkü bayrak taşımak için ayni takımda olmanız gerekir. Tam da bu noktada “varsa eğer farkı ortaya koymalı, sayın bakanın yaptığı sürçü lisan mı yoksa UBP nin bayrağını mı taşıyacağını ?” ortaya koymalıdır. 

Acilen hem de çok acilen…

Sayın Başbakan Tufan Erhurman da polisin bu olaylardaki tartışmalı durumunu bildiği halde “polisi iç işlerine bağlama gibi bir önceliğimiz yoktur” demiştir. Bu durum da göz ardı edilmemelidir. Sürü soru da burada var:

Yani polisimizin çalışma düzeninde bir sıkıntı yok, zaten bu olaylarda bir kusuru da yok mu demektedir? 

 Polis çalışma esasları öncelikli olmadığına göre hükümet tarafından  güvenlik konusunda “her şey yolunda” mı görülmektedir? 

Öyleyse Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı siyah çelengi hak edecek şekilde, gereksiz müdahalelerde mi bulunmuştur

Yoksa “öncelikli bir mesele olduğu açıktır ama bizim hükümet olarak şimdi böyle çetrefilli durumlar ile uğraşacak önceliğimiz yok” mu denmektedir? 

Öyleyse “ne demek değişmez”  havada kalmayacak mıdır?

Soru çok yazarken yoruldum…

#Neler!

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
YAZARIN SON 10 YAZISI
12 Şubat 2018, Pazartesi    Hükümet..! “Bırakın müşavirliği de tecavüzleri, cinayetleri önleyin…”
8 Şubat 2018, Perşembe    Erhürman ve Baybars’a sorular
25 Ocak 2018, Perşembe    "Bomba"
23 Ocak 2018, Salı    Toplumsal yamyamlık
12 Ocak 2018, Cuma    Siz Serdar Denktaş’ı çocuk mu sanıyorsunuz?

Hükümet..! “Bırakın müşavirliği de tecavüzleri, cinayetleri önleyin…”
Hakan GÜNDÜZ | 12 Şubat 2018, Pazartesi
Sayın Hükümet, Sayın Başbakan Tufan Erhürman, Sayın  Bakanlar Kudret Özersay,  Serdar Denktaş,  Cemal Özyiğit  ve Ayşegül Baybars …
Kıbrıs Türk Toplumunun derdi  “Müşavirlikler” mi sanıyorsunuz?  
Toplum olarak dehş...
Erhürman ve Baybars’a sorular
Hakan GÜNDÜZ | 8 Şubat 2018, Perşembe
Hükümetimiz oluştu, artık sorularımıza muhatap bulabileceğiz. Hem soralım hem yorumlayalım. Hade bakalım buyurun:
BU ÜLKEDE BİR GÜVENLİK SORUNU VAR MI?
* Bir grup ülkem vatandaşının demirlerle, barbarca bir insanı d...
"Bomba"
Hakan GÜNDÜZ | 25 Ocak 2018, Perşembe
Bence bomba. Kıbrıs Türk siyasetinin kurt politikacısı, her zamanki kilit adamı, bu günlerin de en kritik sürecini yöneten Serdar Denktaş’ın ifade ettiği basına yansıyan şu cümleleri bomba “Üçlü koalisyon adına zorlam...


 
 

t0=1519078444.6895 t1=1519078444.723 t2=1519078444.997 t3=1519078444.9975 t4=1519078445.4979 t5=1519078445.6948