Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 7 Şubat 2018, Çarşamba 11:39

FETÖ, karaparalarını "VIP minibüs"le elden taşımış

FETÖ, karaparalarını VIP minibüsle elden taşımışBursa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel  Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, elektronik kelepçeyle ev  hapsinde tutulan, aralarında "örgütün para kasaları"nın bulunduğu öne sürülen 4  iş adamı hakkında Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklamaya ilişkin talep yazısında,  FETÖ'nün milyon dolarları bulan kara paralarını özel araçlarla elden nasıl  naklettiğinin detayları yer aldı.
Paylaş  
13
16
13
0

Eski Vali Şahabettin Harput'un da aralarında bulunduğu 17'si tutuklu,  31'i tutuksuz, 12'si firari 60 sanığın Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesinde  yargılanmalarına devam edilirken, elektronik kelepçeyle ev hapsi verilen 4 iş  adamı hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca duruşmadan bir gün önce 12  Ocak'ta mahkemeye sunulan talep yazısında gerekçeler sıralandı.

Aralarında "örgütün para kasaları"nın da bulunduğu öne sürülen 4  sanığın, FETÖ'yle irtibatı nedeniyle kapatılan Orhangazi Üniversitesinin  mütevelli heyeti üyesi oldukları ve örgütün tam bağlılığı olmayan üyelerini,  bağlı dernek, vakıf ve şirketlerde idari görevlere getirmedikleri vurgulandı.

Ev hapsinde tutulan 4 iş adamından H.G'nin bir süre cezaevinde  kaldıktan sonra etkin pişmanlıktan faydalanarak tahliye edildiği anımsatılan  talep yazısında, yeniden tutuklanmasına yönelik gerekçelere yer verildi.

"İÇİNDE 4,5 MİLYON DOLAR PARA BULUNAN ÇANTA"

Talep yazısında, gizli tanık "Kartal"ın şu ifadeleri yer buldu:

"M.O, N.K'ye Bursa'ya yalnız dönmesi için talimatlar verdi. Bu talimat  doğrultusunda N.K. İstanbul'dan Bursa'ya yol alırken Yalova'ya geldiğinde ikinci  bir talimat verilerek uygun bir yerde beklemesi ve konumunu bildirmesi söylendi.  M.O, N.K'ye 'VIP minibüs ile birileri gelecek, sana emanet getirecekler, gereğini  yaparsın' demiş. N.K. de Yalova meydanda benzinliğin karşısında kameraların  olmadığı yerde çay ocağında beklemeye başlamış, gelen VIP minibüsle sonradan  Bursa il imamı olarak görev yapan daha önce İstanbul'da alt düzey imamlık  görevinde bulunan Cansun Sarıyıldız ile Bursalı iş adamı H.G. geldiler. N.K'ye  para dolu çanta vererek bu çantayı M.O'nun gemicilik yapan kayınpederi M.B.  isimli kişiye teslim etmesi talimatı verdiler. N.K. içinde 4,5 milyon dolar para  bulunan çantayı, İstanbul Kozyatağı'nda evine yakın bir yerde M.B'ye teslim  etti."

Gizli tanık Kartal'ın başka bir ifadesinde geçen, sanık iş adamı  H.G'nin 17-25 Aralık'tan sonra da aktif olarak örgüt içinde görev aldığı  iddiasına da yer verilen talep yazısında, şunlar kaydedildi:

"H.G'nin halen FETÖ yöneticileriyle organik bağı devam etmektedir.  Göstermelik olarak 17-25 Aralık'tan sonra döndüğü söylense de halen örgüt  içerisindedir. Her türlü yardımı çok cömert şekilde yapmaktadır. Bu süreçte, M.O.  tekrar N.K'den Kazakistan'ın başkentine para götürmesi talimatını verdi. Yine  aynı usul ile N.K'nin M.O'nun talimatı ile H.G'den aldığı 2 milyon doları  Kazakistan'ın başkenti Astana'ya götürdü ve bu yerdeki A.B'ye teslim etti. Bu  olay da 2011 yılında gerçekleşti zira bu tarihte Astana'da FETÖ'ye ait bir iş  merkezi yapılıyordu. N.K. 2 milyon doları Ördekli Kültür Merkezi'nde H.G'den  teslim aldı. N.K'nin 2013 yılında Küçük Sanayi'de bulunan bir iş yerinin  sahibinin oğlundan aldığı 1 milyon lira civarındaki parayı H.G'ye teslim etmek  üzere alıp Orhun isimli kişiye verdiğini biliyorum. Orhun isimli kişinin soyadını  bilmiyorum. Yukarıda ifademde belirttiğim gibi Orhun bir arabafabrikasının  yakınında bir araba galerisinde bulunan dergahta görevlidir. Bu galeri çok lüks  arabalar satar."

Talep yazısında yer verilen bilir kişi raporunda, sanık H.G'nin,  başkanı olduğu kapatılan Uludağ Kültür ve Eğitim Vakfı üzerinden, örgütün  "himmet" adı altındaki kara paraları akladığına dair detaylara yer verildi.

Öte yandan, H.G'nin bu paraların kaynağını gizleyerek terörün  finansmanını sağlamak için ticari olmayan ve gerçek kişi mevduat hesabı üzerinden  belirtilen yöntemlere başvurduğu tespit edildiği ve H.G'nin FETÖ/PDY terör örgütü  üyesi olduğu yolunda kuvvetli suç şüphesi ve delillerine ulaşıldığı, adı geçen  sanığın yasa dışı FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün alt kademe yöneticisi olduğu  ve bu örgütü finanse ettiğinin anlaşıldığı değerlendirmesi dikkati çekti.

"FETÖ, DERNEK BAŞKANI YAPTIKLARINDAN BOŞ KAĞIDA İMZA ALIYORDU"

Talep yazısında ayrıca gizli tanık "Fatma"nın şu ifadelerine yer  verildi:

"Örgüte bağış yapan kişiler makbuz istediklerinde Uludağ Eğitim ve  Kültür Vakfına yönlendiriliyor, orada kendisine makbuz kesilip veriliyordu,  öğrendiğim kadarıyla Uludağ Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı H.G. diye biriydi.  Örgüt mütevelli heyet abileri tarafından, her mütevelli heyet, örgüte ait bir  kurumda şirket ortağı, yönetim kurulu başkanı gibi görevle görevlendirilirler.  Mütevelli heyet üyesi, örgüt hocası tarafından özel olarak çağrılır. Bu görev  kendisine tebliğ edilir. Şirkete ortak yapıldığında o kişiden boş kağıda imza  atması sağlanır. Sebebi de örgüte ait şirkete ortak olan örgüt mensubu kişi vefat  ettiğinde mirasçıları herhangi bir talep etmemesi için bu şekilde usul  edinilmiştir."

H.G'nin etkin pişmanlıktan faydalanarak tutuklu bulunduğu cezaevinden  tahliye edildiği anımsatılarak, sanığın FETÖ'yle irtibatını inkar ettiği ve örgüt  yapılanmasına dair yeni ve önemli ayrıntıları paylaşmadığı da talep yazısında yer  aldı.

Talebin ardından bir üst mahkeme tarafından yapılan değerlendirmede,  tutuklanmaları istenen H.G. ve diğer 3 iş adamının elektronik kelepçeyle ev  hapsinde tutulmaları kararlaştırılmıştı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çavuşoğlu Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı ile telefonda görüştü
image Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın yeni Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos ile telefon görüşmesi yaptı.
Türkiye ile Yunanistan, 'Denizcilik Mutabakatı' imzaladı
image Türkiye ile Yunanistan arasında denizcilik alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Buna göre, deniz turizmini geliştirmek için kurvaziyer gemilerinin her iki tarafın limanlarına uğramaya teşvik edilmes...
Erdoğan: "Kıbrıs'taki menfaatlerimizi korumadığımızda ileride nasıl sorunlar ...
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs'taki menfaatlerimizi korumadığımız zaman ileride karşımıza nasıl sorunlar çıkacağını biliyoruz" dedi.