Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 16 Şubat 2018, Cuma 16:52
banner

Yunan Dışişleri Bakanı: "Türkiye, Kıbrıs'ta kovboyculuk yapıyor"

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye, Kıbrıs'ta kovboyculuk yapıyorTürkiye'nin asabi bir ülke haline geldiği doğrultusundaki görüşlerini tekrarlayan Koças, "Türkiye, Suriye perasyonunda işlerin beklendiği gibi ilerlemediğinden; Irak'la açık bir cephenin varlığından; Ermenistan ile sınırlarının kapalı olmasından; Kıbrıs'ta kovboyculuk yapmasından ; ABD ve Almanya gibi avrupa ülkeleriyle arasının açık olmasından kaynaklanan asabi bir ülke haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
8
11
8
2

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koças, Yunan Alpha TV kanalına verdiği demeçte Türk-Yunan ilişklerinde yaşanan son Kardak krizini değerlendirken, Türk sahil güvenlik botununun Yunan sahil güvenlik botuna çarpmasına "Türkiye bu hareketleriyle kırmızı çizgileri aşmıştır" diyerek tepki gösterdi.

Koças çarpışmada zarar gören modern "Gavdos" sahil güvenlik botu için Türkiye'ye tazminat davası açılıp açılmayacağına "Yunan Dışişleri bakanlığının hukuk dairesinin başlattığı inceleme sonunda açıklığa kavuşacağını" söyledi "ve böyle bir sonuca varılırsa kendisinin şahsen çok mutlu olacağını" da sözlerine ekledi.

Koças, "Benzeri bir durumda Yunanistan'ın aynı barışçıl bir davranış sergilemeyeceği" uyarısında da bulunurken "Türkiye iyi bilmelidir ki, Yunanistan ne Suriye'dir ne de Irak'tır" şeklinde konuştu.

"Kardak kayalıklarının uluslararası hukuk kuralları ve anlaşmalar uyarınca Yunanistan'a ait olduğu açıktır" görüşünü savunan Koças, Kardak kayalıklarının Türkiye'ye ait olduğunu söyleyen Türk Dışişleri Bakanlığı açıklaması için "Türk münasebetsizliğinden kaynaklanan bu tür tartışmalara girmek istemediğini" söyledi.

Koças buna rağmen, Yunanistan'da baş gösteren "savaş naralarını" da gayrı ciddi olarak niteledi ve "Bu gibi savaş naraları 1897 savaşına; 1922 felaketine ve 1974'te Kıbrıs'ın işgaline yol açmıştır.." diyerek Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın "diplomatik kurallar çerçevesinde, serin kanlı bir mantıkla haklarını koruduğunu" belirtti.

'TÜRKİYE ASABİ BİR ÜLKE OLDU'

Türkiye'nin asabi bir ülke haline geldiği doğrultusundaki görüşlerini tekrarlayan Koças, "Türkiye, Suriye perasyonunda işlerin beklendiği gibi ilerlemediğinden; Irak'la açık bir cephenin varlığından; Ermenistan ile sınırlarının kapalı olmasından; Kıbrıs'ta kovboyculuk yapmasından ; ABD ve Almanya gibi avrupa ülkeleriyle arasının açık olmasından kaynaklanan asabi bir ülke haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin bu nedenle Ege'de Yunanistan'ı sürekli tahrik etmesinin ardında da bu asabiyetinin yattığına" inanan Koças "Türk pilotlarının üçte ikisi görevlerinden alınmış olduğundan Yunan pilotlarının Türk savaş uçaklarını radarlarına kilitleme oranının kat be kat arttığını"görüşünü savundu..

Ege'de "gri bölgeler" olmadığını da belirten Koças "Türkiye iyisi mi bu konuyu hiç açmasın ve bugünkü durum neyse bunu kabul etsin" dedi ve "böyle bir hukuki tartışma açılırsa kendisine ait olan bazı kayalıkların da kendisine ait olmadığını da görecektir" şeklinde konuştu.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
2
 
1
 
5
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
16 Şubat 2018, Cuma
Dogu ileri         - Lefkosa
Be bulli gözlu seni turkiye kadar tas dussun kafana utanmazlar en iyi turk ölü turkmus serefsizler bir ölür bin dogarik allah türkü korusun

16 Şubat 2018, Cuma
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Adam istemeden de olsa doğruyu söylemiş! Ancak Türkiyenin Kıbrısa at hırsızları ve haydut müsveddeleri yüzünden geldiğini ekleyememiş...!

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluçay, İstanbul'da Kudüs Platformu Konferansı'na katıldı
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Parlamentolar arası Kudüs Platformu tarafından düzenlenen konferansa katılmak amacıyla gittiği İstanbul'da temaslarına başladı.
MHP'li Erbaş: "KKTC'ye, özellikle turizm alanındaki teşviklerin devam etmesi ...
image MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM’de, Türkiye'nin uluslararası alandaki tanıtım faaliyetlerinde KKTC'nin de yer alması gerektiğini işaret ederek, “KKTC'ye, özellikle turizm alanında yapılan teşviklerin devam e...
Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri ile telefonda görüştü
image Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü.