Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 10 Haziran 2018, Pazar 09:00
banner

Kıbrıs gazilerinin yarısından çoğu halâ hayatta

Kıbrıs gazilerinin yarısından çoğu halâ hayattaKıbrıs Postası’nın ulaştığı Türkiye Muharip Gaziler Derneği, hayatta olan Kıbrıs gazilerinin 27 bin 800 civarında olduğunu açıkladı.
Paylaş  
13
3
13
1

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Derneğin yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’nin 20 Temmuz 1974'te başlattığı 35 bin ile 40 bin civarında askerin katıldığı Kıbrıs Barış Harekatı’na katılıp gazi olanların yarısı hayata gözlerini yumdu.

Türkiye'nin 20 Temmuz 1974'te 35 bin ile 40 bin civarındaki askeri ile Kıbrıs’ın kuzeyine başlattığı “Kıbrıs Barış Harekatı”na katılan askerlerden 415 Kara, 65 Deniz, 5 Hava, 13 Jandarma olmak üzere toplam: 498 şehit ve 1.200 yaralı verdi. Kıbrıs Türk tarafı ise, 70 mücahit ölü, 270 sivil ölü, 1,000 yaralı. Kıbrıs Türkleri genel olarak 1672 şehit ve binlerce yaralı verdi. Rumlar ve Yunanlılar ise 4 bin ölü, 12.000 yaralı verdi.

TÜMGAZİDER: “Hayatta olan Kıbrıs Gazileri ‘27 800’ civarında”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği (TÜMGAZİDER)’nin Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, Kıbrıs Barış Harekatı’na katılıp gazi olanların, neredeyse yarısının hayata gözlerini yumduğu anlaşılıyor. TÜMGAZİDER, şu anda hayatta olan Kıbrıs Gazileri sayısının‘27 bin 800’ kişi civarında olduğunu ifade etti.
                      

“Kıbrıs'ın tamamı alınabilirdi”

Öte yandan, 1974 yılında Başbakan Bülent Ecevit döneminde gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nda Kıbrıs'ın tamamının alınabileceğini söyleyen TÜMGAZİDER kurucu şube başkanlığını yapan, "En Yaşlı Kıbrıs Gazisi" unvanını taşıyan, aynı zamanda Kore gazisi 95 yaşındaki emekli Hakim Kıdemli Albay Ali Cesuroğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye medyasına açıklama yaparak,“Hata ettiler. Lefkoşa'yı hemen hemen boşaltmışlardı. Hava meydanı da bizim elimizdeydi. Orada yanlış bir hesap oldu. Sadece tapusunu alıyormuşuz gibi o kısmı aldığımız zaman o bizde kalacakmış gibi bir algı oluştu. Halbuki çoğunu al pazarlıkta verirsen ver. Elin güçlü olsun. Asker, asker olarak siyasetçiler kadar politikadan anlamaz. Asker ne emir verilirse onu yapar” ifadelerini kullandı.

Her gün 1 Kıbrıs gazisi ebediyete uğurlanıyor

Öte yandan, Türkiye medyasına yansıyan haberlere göre otalama her gün bir Kıbrıs gazisinin vefat haberi geliyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Haziran 2018, Pazar
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Allahtan ölenlere rahmet kalanlara sağlık ve huzur dilerim...🙏👏👏❤

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'de köpek şoku atlatılamadan bu kez de ayakları kesilmiş kedi bulundu
image Türkiye, bacakları kesilmiş halde bulunan yavru köpeğin şokunu yaşarken benzer bir haber de Bursa'dan geldi.
ABD'li milyarder Soros: "Türkiye'nin Kıbrıs'taki varlığı AB'nin önünde engel"
image Spekülasyonlarıyla ekonomik krizlerin kaderini belirleyen milyarder yatırımcı ve fon yöneticisi George Soros, Balkanlar'daki Türkiye-Rusya-Çin etkisinin kırılması için ABD ve AB'yi 'göreve çağıran' bir makale yayımlad...
Aydın Doğan hakkındaki zorla getirme kararı kaldırıldı
image İş adamı Aydın Doğan hakkında "Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet etmek" iddiasıyla yargılandığı davada celse arasında verilen zorla getirme kararı kaldırıldı