Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 13 Ağustos 2018, Pazartesi 11:27
banner

Erenoğlu: "Amerika'ya takılıp Kıbrıs'ı unutmayın"

Erenoğlu: Amerika'ya takılıp Kıbrıs'ı unutmayınKKTC’nin dünyanın en stratejik noktalarından biri olduğunu söyleyen Türkiye Sahil Güvenlik eski komutanı emekli Koramiral Can Erenoğlu, “Kıbrıs Türkiye’nin güvenliğinin yanı sıra, dünya ölçeğinde var olmasının da anahtarıdır” dedi.
Paylaş  
15
11
15
1

Türkiye Sahil Güvenlik eski Komutanı emekli Koramiral Can Erenoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki son gelişmeleri değerlendirdi. Adanın jeopolitik önemini, doğalgaz ve petrol aramaları için parsellere ayrılmasını masaya yatıran Erenoğlu, Kıbrıs'ın dünyadaki en önemli yerlerinden biri olduğunu açıkladı.

“TÜRKİYE VE KKTC BU PARSELASYONU KABUL ETMİYOR”

Erenoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin KKTC çevresi dahil Doğu Akdeniz'i 13 parsele ayırarak doğalgaz aramaları için ruhsatlandırdığını hatırlatarak, “Türkiye ve KKTC bu parselasyonu kabul etmiyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi buna rağmen yabancı şirketlere doğalgaz arama ruhsatı vermeye devam etti. AB'yi arkasına alıp, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de Antalya ve İskenderun körfezine hapsetmek, zengin doğal kaynakları kendi arzuladıkları ülkelere kullandırmak amacındalar.

Türkiye ve KKTC buna izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı. “Rum yönetimi, Afrodit gazını Kahire’ye bağlamak için Mısır’la anlaştı” Sahil Güvenlik eski Komutanı emekli Koramiral Can Erenoğlu şöyle devam etti: “Rum Yönetimi, 12'nci bloktaki Afrodit gazını boru hattıyla Kahire'ye bağlama üzerine Mısır ile anlaştı. 2020'de tamamlanması planlanan projeye AB de destek veriyor.

Önümüzdeki yıllarda Kafkasya, Orta Asya ve Hazar petrolleri ile doğalgazı, borularla İskenderun Körfezi'ne gelecek ve dünyaya pazarlanacaktır. Irak petrolü, halen İskenderun'a, Bakü petrolü de Ceyhan'a akmaktadır. İskenderun, Mersin ve Ceyhan limanları Türkiye'nin ithalat ve ihracatında önemli bir rol oynamaktadır.

“KIBRIS 20 YIL ÖNCESİNİN ADASI DEĞİLDİR”

Bu gelişmeler Doğu Akdeniz'deki gerginliği çatışmaya dönüştürebilecek ve tarafları tahrik edici adımlardır. Bu anlaşmaların yürürlüğe girmesi halinde uluslararası hukuk katledilerek Kıbrıs Türklerinin haklarının gasp edilmesi söz konusu olacağından buna müsaade edilmeyecektir. Kıbrıs 20 yıl öncesinin adası değildir.

KKTC'nin varlığı, Türkiye'nin savunma ve güvenliğinin yanı sıra, bölge ve dünya ölçeğinde var olmasının da anahtarıdır. Çünkü Doğu Akdeniz artık dünya jeopolitiğinin kalpgahı haline gelmiştir. Doğu Akdeniz, dünyanın en stratejik bölgesi olacaktır. Türkiye, güvenliği ve ulusal çıkarları açısından bu bölgeyi kontrol eden Kıbrıs'tan vazgeçmemeli…

Yetki alanları ilan etmeli Bir deniz coğrafyası üzerinde yer alan deniz ülkesi Türkiye, bekasının sağlanması ve ulusal çıkarlarının korunması açısından donanmasını güçlendirerek bölgedeki faaliyetlerini kararlılıkla sürdürmeli ve Akdeniz'de de deniz yetki alanlarını belirleyerek dünyaya ilan etmelidir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
8
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Ağustos 2018, Pazartesi
Ismail Keskin         - Girne
Merak etmeyin sayın komutan,bu Büyük oyuncağı kimse unutmaz, ancak bilerek unutulur.Bu da pek mümkün değil. diğer

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Diyarbakır'da bin 300 yıllık olduğu tahmin edilen kitap ele geçirildi
image Diyarbakır'da, papirüse Arap alfabesiyle altın ve gümüş yazmalı, 51 yaprak ve 102 sayfadan oluşan dini motifli kitabı satmaya ve almaya çalıştıkları iddiasıyla 7 zanlı hakkında soruşturma başlatıldı.
3 kişinin katili 250 kamerayla takip edilerek yakalandı, KKTC'ye kaçma olasıl...
image Adana polisi, boşanma davası açan eşini, kayınbiraderi ve baldızını öldürüp, kayınvalidesini de yaraladıktan sonra kaçan zanlıyı 250 güvenlik kamerası izleyip kroki çıkartarak yakaladı. Özel ekip, zanlının fabrikatör ...
TC Milli Savunma Bakanı Akar: "Kıbrıs'taki sorunların diyalogla çözülmesi içi...
image Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs'ta ve Akdeniz'de yaşanan sorunların barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi için çalıştıklarını dile getirdi.