Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 6 Eylül 2018, Perşembe 17:40

KKTC'li üreticilerden 'Patates Enstitüsü'ne ziyaret

KKTC'li üreticilerden 'Patates Enstitüsü'ne ziyaretKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inden gelen 35 kişilik heyet, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü'nü ziyaret etti.
Paylaş  
13
11
13
0

10 ziraat mühendisi ile 25 patates üreticisinden oluşan heyet, enstitüyü gezerek yerli patates tohumu üretim çalışmalarını inceledi.
Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC'de yerli patates çeşitlerinin demonstrasyon çalışmalarını gerçekleştireceklerini, uygun sonuç alındığı takdirde yerli çeşitleri göndereceklerini söyledi.
Enstitüde Ar-Ge çalışmalarının yanında eğitim ve yayın faaliyetlerini de sürdürdüklerini ifade eden Pırlak, şunları kaydetti:
"Geçen yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ekip arkadaşlarımız ile ziyaret ederek önder patates üreticilerine gübreleme, sulama gibi patatesle ilgili tüm konularda eğitimler verdik. Bu yıl Kıbrıs'tan 10 ziraat mühendisi, 25 önder patates üreticisi enstitümüze ziyarete geldi. Burada kendilerine bir çeşidin nasıl geliştirdiğini, yerli imkanlarla yerli çeşidi nasıl geliştirdiğimizi, laboratuvarımızı ve diğer seralarımızı gösteriyoruz. Yeni çeşitlerimizin her yerde demonstrasyon çalışmasını gerçekleştiriyoruz. İnşallah önümüzdeki sene Kıbrıs'ta da yerli çeşitlerimizi göndererek orada da demonstrasyon çalışmalarını gerçekleştirip uygun sonuç aldığımızda yerli çeşitlerimizi Kıbrıs'a göndermek istiyoruz."
Kıbrıs Türk Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun ise Kıbrıslı önder çiftçiler olarak Patates Araştırma Esntitüsünü ziyaret ettiklerini aktararak, "Kıbrıs'ta yıllarca Avrupa ülkelerine patates ihracatı yaptık. Taki 1994 yılına kadar. Fakat son yıllarda patateste Kıbrıs'ta gerilik oluştu. Önümüzdeki yıllarda Niğde ile işbirliği yaparak yerli patates çeşitlerini denemek istiyoruz." dedi.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'de benzine 27 kuruş zam yapıldı
image Türkiye'de benzinin litre fiyatına bu gece yarısından geçerli olmak üzere 27 kuruş zam yapıldı.
Çeler, Türkiye'de düzenlenecek 'Liderler Oturumu'na katılıyor
image Türkiye’de 20 Şubat'ta Yaşlılık Şûrası gerçekleştirecek. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasını gerçekleştireceği Şura’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler de ‘Dünya’da Yaşlı Dostu Politikalar’ konu...
Ombudsman Dizdarlı, TBMM'de konuşma yaptı
image Ombudsman Emine Dizdarlı TBMM’de konuşma yaptı.