Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 12 Eylül 2018, Çarşamba 16:15
banner

Arıboğan: "ABD, Kıbrıs müdahalesi sonrası Türkiye'nin SSCB'ye yakın olmasından endişelendi"

Arıboğan: ABD, Kıbrıs müdahalesi sonrası Türkiye'nin SSCB'ye yakın olmasından endişelendiÜsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arıboğan, ABD'nin, Kuzey Kıbrıs müdahalesi sonrası Türkiye'nin Sovyetler Birliği'ne yakın bir politika uygulayabileceğinden endişe ettiğini vurguladı.
Paylaş  
4
1
4
0

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, 12 Eylül darbesinin dış güçler tarafından desteklendiğini belirterek, "Bütün askeri darbeler dış desteklidir. Hiçbiri, sadece iç dinamiklerle hareket etmez. Dünyadaki bütün askeri darbeler için aynı şeyi söyleyebilirim. Türkiye'de olmuş ve olabilecek bütün askeri darbeler dış desteklidir." dedi. Prof. Dr. Arıboğan, Türkiye'de 12 Eylül 1980'de gerçekleşen darbenin ekonomik, siyasi arka planını ve darbeyi değerlendirdi.

“ABD, KIBRIS MÜDAHALESİ SONRASI TÜRKİYE’NİN SOVYETLER BİRLİĞİ’NE YAKIN OLMASINDAN ENDİŞELENDİ”

Arıboğan, Türkiye’de yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntıların, ABD'nin, Kıbrıs müdahalesi sonrası Türkiye'ye uyguladığı ekonomik ambargonun, darbe sürecini hızlandırdığını söyledi. ABD'nin, Kıbrıs müdahalesi sonrası Türkiye'nin Sovyetler Birliği'ne yakın bir politika uygulayabileceğinden endişe ettiğini vurgulayan Arıboğan, şunları kaydetti: "Ecevit hükümetlerine karşı olumsuz bir tutum olduğu gibi Erbakan öncülüğünde şekillenen Türkiye'deki İslamcı düşünceye ve İslami siyasete karşı da tavrı vardı. Çünkü bir yandan 1979'da Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali, bir yandan da İran devrimi söz konusu olmuştu. Yani uluslararası ortamda, Amerikalıları ve onların egemenliğini zedeleyebilecek, endişe verici gelişmeler vardı. Türkiye'nin de bu gelişmelerin bir parçası olabileceğinden çok endişe duymaya başlamışlardı ve silah ambargosunun yeterli olmadığını görüp, ekonomik birtakım zorlamalara da giriştiler."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akdeniz'de 4.9 büyüklüğünde deprem
image Kandilli Rasathanesi'nden alınan bilgiye göre Fethiye açıklarında deprem meydana geldi.
Mersin'de karaya oturan geminin etrafına bariyer çekildi
image Mersin'de fırtına ve büyük dalgalar nedeniyle bir süre sürüklendikten sonra karaya oturan kargo gemisinin etrafına tedbir amaçlı bariyer çekildi.
Dönmez: "Akdeniz'de bayrağımızı dalgalandırarak milletimizi gururlandırıyoruz...
image Türkiye Enerji Bakanı Dönmez, “Gemilerimiz ve platformlarımızla Akdeniz'de bayrağımızı dalgalandırarak tüm milletimizi gururlandırıyoruz” ifadelerini kullandı.