Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Ocak 2019, Cumartesi 13:53
banner

İstanbul'da bir "Hachiko" hikayesi...

İstanbul'da bir Hachiko hikayesi...Hürriyet Gazetesi yazarı Nuran Çakmakçı, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin “Rocky”sini yazdı...
Paylaş  
12
13
12
0

Nuran Çakmakçı, bugünkü köşe yazısında İstanbul Aydın Üniversitesi Kampüsü içerisinde heykeli dikilen ve efsaneleşen bir köpeğe yer verdi.

Köpeğin hikayesi, 2003 yılına dayanıyor... Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı olan ve aynı zamanda Girne’deki Kıbrıs İlim Üniversitesi’ne ciddi yatırım yapan Mustafa Aydın’ın o yıllarda henüz kampus haline dönüşüm evresini tamamlamamış olan bölgenin teftişini yaparken bir sokak köpeğine rastlaması, olayların da tam olarak başlangıcı oluyor.

Nuran Çakmakçı, bu efsanenin doğuşuna köşesinde şu şekilde yer veriyor:

Soğuk ve yağmurlu bir gün, henüz tek blok halinde olan ve daha sonra kampusa dönüşecek üniversiteyi gezen mütevelli heyet başkanı Mustafa Aydın, bir sokak köpeğiyle karşılaşır. Önce öğrencileri korkuttuğunu düşündüğü için sinirlenir; “Buradan atın” der. Yerinden hiç kıpırdamayan ve kendisine dik dik bakan köpek daha sonra öğrencilerin ve çalışanların “kralı” olur. Kampusun inşaatından bugüne kadar üniversitenin kapısından bir an olsun ayrılmayan ‘Rocky’, şimdi arazide devriye geziyor, etrafta adeta kuş uçurtmuyor. Tanıdığı çalışan ve öğrenciler dışında kampusa giren yabancılara pek de göz açtırmıyor.

KAMPUSLA BİRLİKTE KRALLIĞI DA BÜYÜDÜ

Rocky’nin kampusu bu kadar sahiplenmesi karşısında duygulanan Mustafa Aydın, tam 10 yıl sonra onun heykelini dikiyor:

“Adeta kraldı. Bütün kampusu sahiplendi. Aradan geçen 10–15 yıl içinde kampusla birlikte onun krallığı da büyüdü. Kuruma sadakatle hizmet etti. Onun krallığı şimdi ebedi. Kurumu benimseyerek sadakatle hizmetin, ahde vefanın simgesi oldu heykeli.”

Aydın, halen üniversitede hayatını sürdüren Rocky ile tanışmasını ve heykelini dikme nedenlerini de şöyle anlatıyor:

“Burayı 2003 yılında kampus olarak belirlerken tek blok vardı. Çamur içinde, küçük bir yerdi. Açık alana çıktığımızda bizi karşıladı. O sırada pek de hoş bakmadım. Sık sık gelince güvenlik görevlisine ‘Bu ne yapıyor? Ortalıkta miskin miskin dolaşıyor’ dedim. Güvenlik görevlisi de ‘Hocam, akşamları aslan kesiliyor, içeri kimseyi sokmuyor’ dedi. Buraya tam olarak taşınınca öğrenciler ondan çekinmeye başladı. Ben de ‘Atın bunu buradan’ dedim. Ancak bana öyle bir baktı ki sonra da ‘Hiç kimse dokunmasın’ dedim. Şimdi 16-17 yaşında. Heykel bir vefanın göstergesi. Bizim aramızda kurumu en çok benimseyenlerin başında geliyor. Heykel fikrini ben düşündüm. Güzel Sanatlar Fakültemizin dekanıyla görüştüm. Heykelini yaptırdım. Kurum sadakati, bağlılık, kurumu koruma çok önemli. Bu aslında kurumun bütün çalışanlarına bir mesaj. Vefa olursa bir köpek de olsa heykeli dikilir. Bütün canlıların kutsal olduğuna inanıyorum. Vefa, sadakat, aidiyet temel ilkelerdir.”


Nuran Çakmakçı'nın yazısını okumak için>>>

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

T.C. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "ABD, uluslararası hukuku yok sayıyor"
image Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin bir kez daha uluslararası hukuku yok saydığını, bu kararın, İsrail'in ilhakını asla meşrulaştırmayacağını söyledi.
Gazimağusa'da yurtta rahatsızlanarak hayatını kaybeden Düşüner, son yolculuğu...
image Kaldığı yurt odasında aniden rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden üniversite öğrencisi 26 yaşındaki Yasin Düşüner, memleketi Bursa'nın İnegöl ilçesinde toprağa verildi.
İYİ Parti Milletvekili Çıray: "Türkiye'nin hakları tehdit altında"
image İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’nin Kıbrıs’taki ve Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını ve bu hakların bekasını tehdit altında olduğuna dikkat çekti.