Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 10 Ocak 2019, Perşembe 10:53
banner

'Muhattap' sorunu çözüldü: TC'den KKTC'ye mali kaynak akışı yetkisi artık Erdoğan'da

'Muhattap' sorunu çözüldü: TC'den KKTC'ye mali kaynak akışı yetkisi artık Erdoğan'daTürkiye’den KKTC’ye mali kaynak aktarımı konusundaki yetki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verildi.
Paylaş  
17
13
18
0

Kıbrıs Postası

Bir süredir, Türkiye’deki sistem değişikliği sonrası, Türkiye’den KKTC’ye mali kaynak aktarımı konusunda ‘muhatap bulamama’ sorunu gündemdeydi.

Mali kaynak aktarımıyla ilgili muhatap sorununa ilişkin yetki değişimi yapıldı ve Türkiye’nin “2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu”nun E Cetvelindeki 4. Maddesinde aktarıldığı üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verildi.

Aynı maddede, KKTC’ye yönelik TC Cumhurbaşkanlığı’nın yurt içinde veya yurt dışında uygun göreceği yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere kamu idarelerinin bütçelerinde mevcut veya yeni açılacak tertiplere aktarma yapmaya Cumhurbaşkanı’nın yetkili olduğu ve bütçelerine ödenek aktarılacak veya ödemede bulunulacak kuruluşların görevlendirme şekli ile harcama usul ve esaslarının Cumhurbaşkanlığı tarafından belirleneceği kaydedildi.

İlgili maddede şu ifadelere yer verildi:

4. a) Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin 12.01.41.00-01.1.00-1-07.2 tertibindeki ödenekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yönelik olarak Cumhurbaşkanlığının yurt içinde veya yurt dışında uygun göreceği yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere 5018 sayılı Kanuna ekli (I) ve (II) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinin bütçelerinde mevcut veya yeni açılacak tertiplere aktarma yapmaya Cumhurbaşkanı yetkili olup, bütçelerine ödenek aktarılacak veya ödemede bulunulacak kuruluşların görevlendirme şekli ile harcama usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde sermaye giderleri, transfer giderleri ve diğer amaçlarla kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği emrine gönderilen ödeneklerin kullanım, amaç, yöntem ve şartları Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yapılacak protokol ile tespit olunur.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
3
 
0
 
3
 
2
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Unkapanı köprü altında biriken sudan bir kişinin cesedi çıktı
image İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Unkapanı altgeçidini su bastı. Ekiplerin su tahliye çalışmaları sırasında altgeçitten ceset çıktı. Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları sürüyor.
FETÖ şüphelileri Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalandı
image Muğla'nın Bodrum ilçesinde, FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla 6'sı aranan 9 kişi, deniz yoluyla yurt dışına geçmeye çalıştıkları sırada gözaltına alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos mesajı
image Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmara depreminin 20'nci yıl dönümüne ilişkin, "Hiçbir zaman unutmayacağımız bu felaketin sebep olduğu kayıpların bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz" dedi.