Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Şubat 2019, Salı 20:42

Tsipras: "Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB'nin normal bir üyesi olmalıdır"

Tsipras: Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB'nin normal bir üyesi olmalıdırTC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Tsipras görüştü, görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi.
Paylaş  
5
4
2
0

Kıbrıs Postası

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Tsipras arasındaki görüşme tamamlandı. Görüşme sonrası liderler basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda iki ülke arası ilişkiler ve AB konularının yanı sıra Kıbrıs sorununa da değinildi

ERDOĞAN: "TÜRKİYE İÇİN KIBRIS TÜRKLERİNİN SİYASAL EŞİTLİĞİ TEMEL PARAMETREDİR"

Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs konusunda ortak bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini belirterek Kıbrıs Türkünün eşitliğinin temel parametre olduğu vurgusunu yaptı.

“Kıbrıs konusunda içinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ortak bir vizyon ve yol haritası belirlenmelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği net olmalıdır. Kıbrıs Türkleri'nin eşitliği temel parametre olmalıdır.”

TSİPRAS: “FEDERAL KIBRIS CUMHURİYETİ, AB’NİN NORMAL BİR ÜYESİ OLMALIDIR”

Yunanistan Başbakanı Tsipras da görüşme sonrası konuşmasında “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti” vurgusu yaptı.

Tsipras, “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’nin normal bir üyesi olmalıdır” ifadesini kullandı.

Tsipras'ın Kıbrıs sorununa ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kıbrıs konusunda adil ve kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyledim. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin normal bir üyesi olarak var olmalı. Tabii ki, geçmişte yapılan bazı hataları tekrar etmekte fayda yok. Bir ön hazırlık görüşmelerinin yapılmasını önerdim, özellikle güvenlik konusunda. Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka saygı gösterilmesine değindim. Enerji konusunda ilişkilerimizde köprü rolü oynamasını söyledim. Bazı enerji projelerinde işbirliği yapıyoruz, bu işbirliğini Türk Akım'da daha da ileri götürebiliriz. Halklarımızın hayat standartlarını yükseltmek için neler yapabiliriz. Yaz aylarında gemi seferlerinin yapılmasında mutabık kaldık. İki ülke arasındaki iş adamlarının işbirliğinin artması sağlanacaktır."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Cumhur İttifakı genişledi: 44 ilde AK Parti, 7 ilde MHP aday gösterdi
image 21 ilde daha AK Parti ve MHP tek adayla seçime girecek. MHP 17 ilde, AK Parti ise Kars, Kırklareli Iğdır ve Osmaniye belediye başkan adaylarını çekti. Bolu, Bilecik ve Kars’ta Cumhur İttifakı ortak aday çıkaraca...
HSK'dan Balyoz kararı: "50 hakim ve savcı kovuşturulsun"
image Türkiye'deki Hakim Savcılar Kurulu, 50 hakim ve savcının kovuşturulması yönünde karar verdi.
Bakan Çeler, Ankara'da 1. Yaşlılık Şurası'na katılacak
image Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan 1. Yaşlıl...