Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Şubat 2019, Salı 20:42
banner

Tsipras: "Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB'nin normal bir üyesi olmalıdır"

Tsipras: Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB'nin normal bir üyesi olmalıdırTC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Tsipras görüştü, görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi.
Paylaş  
5
4
2
0

Kıbrıs Postası

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Tsipras arasındaki görüşme tamamlandı. Görüşme sonrası liderler basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda iki ülke arası ilişkiler ve AB konularının yanı sıra Kıbrıs sorununa da değinildi

ERDOĞAN: "TÜRKİYE İÇİN KIBRIS TÜRKLERİNİN SİYASAL EŞİTLİĞİ TEMEL PARAMETREDİR"

Erdoğan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada Kıbrıs konusunda ortak bir yol haritası belirlenmesi gerektiğini belirterek Kıbrıs Türkünün eşitliğinin temel parametre olduğu vurgusunu yaptı.

“Kıbrıs konusunda içinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ortak bir vizyon ve yol haritası belirlenmelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği net olmalıdır. Kıbrıs Türkleri'nin eşitliği temel parametre olmalıdır.”

TSİPRAS: “FEDERAL KIBRIS CUMHURİYETİ, AB’NİN NORMAL BİR ÜYESİ OLMALIDIR”

Yunanistan Başbakanı Tsipras da görüşme sonrası konuşmasında “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti” vurgusu yaptı.

Tsipras, “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti, AB’nin normal bir üyesi olmalıdır” ifadesini kullandı.

Tsipras'ın Kıbrıs sorununa ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Kıbrıs konusunda adil ve kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyledim. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin normal bir üyesi olarak var olmalı. Tabii ki, geçmişte yapılan bazı hataları tekrar etmekte fayda yok. Bir ön hazırlık görüşmelerinin yapılmasını önerdim, özellikle güvenlik konusunda. Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka saygı gösterilmesine değindim. Enerji konusunda ilişkilerimizde köprü rolü oynamasını söyledim. Bazı enerji projelerinde işbirliği yapıyoruz, bu işbirliğini Türk Akım'da daha da ileri götürebiliriz. Halklarımızın hayat standartlarını yükseltmek için neler yapabiliriz. Yaz aylarında gemi seferlerinin yapılmasında mutabık kaldık. İki ülke arasındaki iş adamlarının işbirliğinin artması sağlanacaktır."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı hakkında konuştu: "Olay tüm boyutlar...
image Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimi hakkında ilk kez konuştu.
Kılıçdaroğlu'na saldıran 5 kişi gözaltında
image Ankara'nın Çubuk ilçesindeki asker cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırının faillerinden Osman Sarıgün Sivrihisar'da yakalandı. Gözaltına alınan 5 kişinin de ifade işlemlerinin Çubuk'ta sürdüğü b...
İbrahim Kalın'dan Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya kınama: "Hukuki süreç baş...
image Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Ankara’daki şehit cenazesinde yapılan saldırıya ilişkin, “Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi il...