Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 7 Mart 2019, Perşembe 08:24
banner

Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki gemilerimiz çalışmalarını sürdürecek"

Erdoğan: Doğu Akdeniz'deki gemilerimiz çalışmalarını sürdürecekT.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı televizyon programında Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına da değindi. Erdoğan, “çalışmaların süreceği” mesajını verdi.
Paylaş  
3
3
3
0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına da değinen Erdoğan, “Doğu Akdeniz’deki gemilerin çalışmalarını sürdüreceğini" belirtti.

Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki petrol aramasına ilişkin bir soru üzerine, petrol arama işinin kolay olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Benim milletimin, CHP'ye gönül verenler de dahil olmak üzere bir şeyi bilmesi lazım. Çünkü dış politikada bunların bir ihaneti var, bu devam ediyor. Petrol arama işi öyle kolay iş değil. Eskiden gemimiz yoktu, ne arama, ne sondaj. Bunlar olmadığı için biz 'acaba uluslararası bazı şirketlerle bunu yapabilir miyiz?' diye Karadeniz'de onlarla adımlar atıyorduk. Diyelim ki Exxon Mobil'i getirdik, Karadeniz'de aramalar yaptılar, Shell'i getirdik aramalar yaptılar ve çok korkunç paralar harcadılar. Yani bizim gibi 50, 100 filan değil, 150, 200, 250 milyon dolarlar harcadılar. Hiçbir şey bulamadan da gittiler. Petrol işi öyle rastgele kolay bir şey değil."

Türkiye'nin şu anda arama, sondaj gemisi olduğunu ve arama yaptığını belirten Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

"Tabii burada bu tür harcamalar 50 de olacak, 100 de olacak. Şimdi burada bir kuyu açarsın, iki açarsın, üç ararsın, dördüncü olmaz, beşinci de olur. Ama yakaladığın andan itibaren de bu senin bütün yaptığın harcamaların hepsini sana iade eder. İşin yapısı, karakteri bu. Ama bu CHP zihniyetinde bunlar yok. Her zaman söylüyorum, bunların bir dikili ağacı var mı? Yok. Onun için bunlar bu çalışmalardan rahatsız oluyorlar. Çünkü biz bunu yakaladığımız anda güçleneceğiz. Şu anda o bölgede araştırma yapan ülkelerle de görüşmelerimiz var. Beraber onlarla yapabilir miyiz, yapamaz mıyız diye. Onlarla da bu çalışmayı yürüterek, böyle bir imkanı yakalarsak onu da deneyeceğiz. Dolayısıyla bu adımları beraber atma şansını da yakalayabiliriz. Şu anda Fatih, Yavuz bu bölgede inşallah devreye girecekler. Arama noktasındaki gemilerimiz de çalışmalarını sürdürecekler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın 16 ultra derin sondaj gemisini aldığını ifade ederek, "çok uygun fiyatlarla aldık. Aramalarımız kararlılıkla devam ediyor. CHP bu çalışmalardan bile maalesef rahatsız oldu. Bu gemilerimizin zamanla başka ülkelere kiralanması da mümkün olacak. Oralarda da tabi o alacağı kira bedelleriyle, kısa zamanda bu gemiler de kendi kendini zaten finanse etmiş olacak" dedi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki petroller üzerinde oyun oynuyorlar"
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeni bir adım daha atıyorlar. Bir araya geliyorlar. Doğu Akdeniz'deki petroller üzerinde oyun oynuyorlar” ifadelerini kullandı.
KKTC, Türkiye'nin çay ihracatı şampiyonları arasında
image Türkiye'den yılın ilk iki aylık döneminde 59 ülkeye yapılan 666 tonluk çay ihracatından 1 milyon 674 bin 434 dolar gelir elde edildi. KKTC, Türkiye’den çay ithal eden ülkeler arasında, Belçika ve Almanya’nın ardından ...
Türkiye'de KKTC vatandaşları da dahil 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak
image Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacak. Atama yapılacak alanlar ve taban puan ve kontenjan listesi MEB tarafından açıklandı. KKTC vatandaşları için Türkiye vatandaşlığı olma şartı aran...