Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 7 Mart 2019, Perşembe 09:21
banner

Deprem Tahmin Uzmanı Sütçü: "Akdeniz'de sadece 3 ayda, 2 tane 5,0'ın üzerinde deprem oldu"

Deprem Tahmin Uzmanı Sütçü: Akdeniz'de sadece 3 ayda, 2 tane 5,0'ın üzerinde deprem olduDeprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, “bu yıl sadece 3 ayda 5,0'ın üzerinde deprem oldu; 2 tanesi Akdeniz'de, 1 tanesi Çanakkale'de oldu” ifadelerini kulandı. Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, "Marmara Denizi'ndeki hareketlilik arttı. 4 ayda bir deprem olması gerekirken, son aylarda 8 depremin meydana gelmesi depremlerin arttığını gösteriyor" dedi.
Paylaş  
1
1
1
0

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, yaptıkları deprem tahmin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Marmara Denizi'nde hareketliğin arttığını belirten Sütçü, 4 ayda 1 deprem olması gerekirken, son aylarda 8 depremin meydana geldiğini söyledi.

Sütçü, tahminleri nasıl yaptıklarına, sıcaklıkla deprem ilişkisi ve Türkiye'de olabilecek büyük depremlerin nerede olacağına dair açıklamalarda bulundu. Ayrıca Sürçü, 2019 yılını Türkiye'de afet yılı olarak gördüğünü belirtti.

“AKDENİZ'DE SADECE 3 AYDA, 2 TANE 5.0'İN ÜZERİNDE DEPREM OLDU”

Sıcaklığın depremle ilişkisini açıklayan Sütçü, "1624 yılında Galileo termometreyi bulmuş ama sıcaklığa etki eden faktörler arasına depremleri almamış. Bunu bir noksanlık olarak görüyorum. 288 bin 161 uydu görüntüsünde, depremlerle sıcaklı arasında bağlantıyı yüzde 100 olarak gördük ve doğrulandı. Verilerimizde Türkiye'yi merkez olarak aldığımızda, Grönland Adası, Orta Amerika, Hint Okyanusu ve Çin'den daire çizerek bu alanlardaki yüksek ve alçak hava basıncını günlük olarak 18 saat takip ediyoruz. Bu takipte büyük depremler hiçbir zaman alçak hava basınca olduğunu görmedik. Alçak hava basıncında olduğunu görmediğimiz için de yağmur ve kar yağarken de rastlamadık. Yani şuandaki verilerimizde göre, herhangi bir yere yağmur ya da kar yağarken, 7 büyüklüğünde bir depreme rastlamadık. Bu nedenle depremler ile sıcaklık arasında bir bağlantı olduğunu yüzde 100 doğruladık" ifadelerini kullandı.

Sütçü sözlerini şöyle tamamladı:

"2018'i en az deprem olan yıl olarak görüyoruz. 3'lük depremleri baz olarak aldık. Daha önce Kandili verilerine baktığımızda 3'lük depremleri veriyordu. 3.0 ve daha büyük depremleri 2003 yılından itibaren aldığımızda 924 deprem olmuş. En az deprem olan yılı 2018 olarak görüyoruz. 2019'da ise şuana kadar 3 tane 5,0'ın üzerinde deprem oldu. Geçen sene 1 yıl boyunca 3 tane deprem oldu. Bu yıl sadece 3 ayda 5,0'in üzerinde deprem oldu; 2 tanesi Akdeniz'de, 1 tanesi Çanakkale'de oldu. 2017'de daha çok deprem olmuştu; 5,0'ın üzerinde 21 deprem oldu. Buna göre 2019'u daha az deprem yılı olarak görüyorum."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiyeli gazeteci Taki Doğan, yaşamını yitirdi
image Gazeteci Taki Doğan (68), akciğer rahatsızlığı nedeniyle Ankara'da bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
TC Milli Eğitim Bakanlığı'ndan matematik dersinin zorunluluğuyla ilgili açıkl...
image TC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok konuşulan matematik dersi zorunlu olmayacak konusuyla ilgili açıklama yaptı.
Akdeniz'de sondaj yapacak ikinci gemide son hazırlıklar
image Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) ait Deepsea Metro-1 adlı petrol platformu Osmangazi Köprüsü'nün karşı ayağında bulunan Çolakoğlu Limanı'na çekildi. Platformun havuzlama ve boya çalışmaları burada yapılac...