Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 15 Mart 2019, Cuma 12:47
banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İslam düşmanlığı katliam boyutuna ulaştı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam düşmanlığı katliam boyutuna ulaştıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyada yükselişi seyredilen ve teşvik edilen İslam düşmanlığı bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliam boyutuna ulaşmıştır. Şayet derhal önlem alınmazsa, felaket haberlerine yenilerinin eklenmesi kaçınılmazdır" dedi.
Paylaş  
3
3
3
0

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü hastanede iki gün  önce hayatını kaybeden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile  Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu için Galatasaray  Üniversitesi'nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'na rahmet dileyerek,  yakınları ve akademi dünyasına başsağlığı dileğinde bulundu.

Kaybettikleri her ilim insanının dünyada yeri doldurulamaz bir boşluk  bıraktığını anlatan Erdoğan, "Son yıllarda Halil İnalcık, Fuat Sezgin, Kemal  Karpat gibi her biri kendi alanında gerçekten çok çok önemli isimleri ardı ardına  dar-ül bekaya uğurladık." diye konuştu.

Erdoğan, bugün de Beril Dedeoğlu'nun vefatı vesilesiyle bir arada  olduklarını belirterek, Dedeoğlu'nun aynı zamanda bakan, rektör, YÖK üyesi,  Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi sıfatlarıyla uzun  zamandır birlikte çalıştığı bir mesai arkadaşı olduğunu vurguladı.

Dedeoğlu'nun görev yaptığı her yerde birikimi, üretkenliği,  çalışkanlığı, nezaketi ve hanımefendiliği ile sevilen, saygı duyulan bir isim  olduğunu dile getiren Erdoğan, "Uluslararası ilişkiler alanında yerli ve milli  bakış açısıyla yaptığı değerlendirmeler  her zaman ufkumuzu açmış, önümüzü  aydınlatmıştır. Hocamız hayatı boyunca kitap, makale, tebliğ, konferans ve  röportaj olarak ortaya koyduğu ürünlerin yanı sıra yetiştirdiği öğrenciler ve  üstlendiği görevlerle de daima ülkesine karşı mesuliyetini yerine getirmeye  gayret etmiştir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağrından çıktığı topluma hizmet etme heyecanı  ve çabasına bizzat şahit olduğu Beril Dedeoğlu'nu genç denebilecek bir yaşta  kaybetmenin üzüntüsü içerisinde olduğunu dile getirerek, "Halbuki bizim Beril  Hocamızla birlikte yapmayı planladığımız daha çok çalışma vardı. Gerçekten  Türkiye, özellikle uluslararası ilişkilerle güvenlik politikaları ile ilgili  hususlarda her türlü katkıya ihtiyacımız olan kritik bir dönemden geçiyor. Eminim  kendisinin de zihninde planı hazır olan daha çok çalışması, projesi, eser taslağı  bulunuyordu." dedi.

 Onun bıraktığı yerden, öğrencileri ve mesai arkadaşlarının  çalışmalarını devralarak nihayete erdireceğini anlatan Erdoğan, ilim dünyasından  kayan bir yıldız olarak gördüğü Dedeoğlu'na bir kez daha Allah'tan rahmet,   ailesine, akademi dünyasına ve sevenlerine başsağlığı diledi.

YENİ ZELANDA'DA İKİ CAMİDE KATLİAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası bir olay olması hasebiyle Yeni  Zelanda'da Cuma namazı kılmak için bir araya gelen Müslümanlara yönelik saldırıyı  nefretle kınadığını belirtmek istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Dünyada uzunca bir süredir yükselişi seyredilen ve hatta teşvik  edilen İslam düşmanlığı, bu saldırıyla bireysel taciz çizgisini geçerek toplu  katliam boyutuna ulaşmıştır. Saldırının uzun bir planlamanın ve motivasyonun  sonucu olduğu dolayısıyla fevri bir davranış denilerek geçiştirilemeyeceği  bellidir.

Ülkemizi, milletimizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği  anlayışın Batı toplumlarını bir kanser gibi hızla ele geçirmeye başladığı  açıktır. Kaldı ki ülkemi dahi Anadolu ve Batı olarak ayırmak suretiyle orada da  kendine has değerlendirmeler yapan ortada gerçekten bir terörist, bir katil var.  Şayet derhal önlem alınmazsa bu kötü gidişin önünü alan felaket haberlerine  yenilerinin eklenmesi kaçınılmazdır. Tüm dünyayı özellikle de Batı ülkelerini,  insanlığın tamamını tehdit eden bu tehlikeli gidişe karşı süratle tedbir almaya  davet ediyoruz. Yeni Zelanda'daki saldırıda hayatlarını kaybeden masum  kardeşlerimize şahsım ve milletim adına Allah'tan rahmet diliyorum. Sadece bu  konuyu bile uzun uzadıya değerlendirme ihtiyacı hissedeceğimiz Beril Hocamızı bir  kez daha tazimle yad ediyorum."

Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Konferans Salonu'nda düzenlenen  törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra  Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü İbrahim Kalın,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya,  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım,  Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ertuğrul Karsak ile akademisyenler ve  öğrenciler katıldı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45'inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Antaly...
image Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45'inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Antalya'da törenler düzenlendi.
İbrahim Kalın'dan dikkat çeken Kıbrıs Barış Harekatı mesajı
image Twitter hesabından Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümüyle ilgili paylaşımda bulunan TC Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin her daim yanında olmaya devam edecektir" ifa...
Bahçeli: "AB'nin Doğu Akdeniz'de ne işi vardır? Bu alanda ne hakla hangi yetk...
image Türkiye'deki MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AB'nin Doğu Akdeniz'de ne işi vardır? Bu alanda ne hakla hangi yetkiyle söz söyleyebilmektedir? Mesele hidrokarbon arama faaliyetlerinin ötesine çoktan geçmiştir. Me...