Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Mayıs 2019, Pazar 12:58
banner

TBMM'nin bu haftaki gündemi: KKTC ile imzalanan 'Sosyal Güvenlik Anlaşması'

TBMM'nin bu haftaki gündemi: KKTC ile imzalanan 'Sosyal Güvenlik Anlaşması'TBMM bu hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Saner ve Türkiyeli mevkidaşı Müezzinoğlu’nun 23 Şubat 2017’de Ankara’da imzaladığı ‘Sosyal Güvenlik Anlaşması’ açık oylamaya sunacak.
Paylaş  
3
3
3
0

Kıbrıs Postası

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bu hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Hamza Ersan Saner ve Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Ankara’da imzaladığı ‘Sosyal Güvenlik Anlaşması’ açık oylamaya sunulacak. 23 Şubat 2017’de imzalanan anlaşma, her iki ülkenin vatandaşları ve çalışanlarının sosyal güvenlik haklarının korunması ve güvence altına alınabilmesi için imzalandığı ifade ediliyor.

ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİNDE…

TBMM’nin resmi internet sitesinden elde edilen bilgilere göre, anlaşma yürürlüğe girdiğinde; Her iki taraf mevzuatına tabi olanlar sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri bakımından eşit işlem görecek. Mevzuatta öngörülen sosyal güvenlik yardımlarına hak kazanılması için KKTC ve Türkiye’de geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi mümkün olacak. Her iki taraf sigortalıları ve aile bireylerinin sağlık yardımları güvence altına alınacak. Aylık veya gelir almaktayken diğer ülkede ikamet edenlerin aylık ve gelirleri yeni ikamet yerinde de ödenecek.

Her iki taraf sigortalılarının geçici iş göremezlik hallerinde sağlık yardımlarından yararlanmaları mümkün olabilecek. Her iki taraf yetkili makam ve kurumları sosyal güvenlik alanında birbirlerine her türlü yardımı sağlayacak, gereken kolaylığı gösterecek. Öte yandan, geçici olarak diğer akit tarafta çalışanların, kendi nam ve hesabına çalışan ve diğer akit taraf ülkesinde bulunanların, diplomatik misyon mensuplarının ve devlet hizmeti görmek üzere diğer akit taraf ülkesinde bulunanların tabi olacağı sosyal güvenlik mevzuatı belirlenecek ve böylece mükerrer sigortalılık önlenecek.

KKTC ile Türkiye arasında 2017 yılında imzalanan 'Sosyal Güvenlik Anlaşması'

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45'inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Antaly...
image Kıbrıs Barış Harekâtı'nın 45'inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Antalya'da törenler düzenlendi.
İbrahim Kalın'dan dikkat çeken Kıbrıs Barış Harekatı mesajı
image Twitter hesabından Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümüyle ilgili paylaşımda bulunan TC Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerimizin her daim yanında olmaya devam edecektir" ifa...
Bahçeli: "AB'nin Doğu Akdeniz'de ne işi vardır? Bu alanda ne hakla hangi yetk...
image Türkiye'deki MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "AB'nin Doğu Akdeniz'de ne işi vardır? Bu alanda ne hakla hangi yetkiyle söz söyleyebilmektedir? Mesele hidrokarbon arama faaliyetlerinin ötesine çoktan geçmiştir. Me...