Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 8 Mayıs 2019, Çarşamba 10:32
banner

Anadolu Yıldızı tatbikatı KKTC'nin de katılımıyla Ege'de başlıyor

Anadolu Yıldızı tatbikatı KKTC'nin de katılımıyla Ege'de başlıyorAnadolu Yıldızı-2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, 8 ülkeden 16'sı yabancı 66 gözlemcinin katılımıyla, Ege Denizi'nin uluslararası sularında ve İzmir Menemen Dumanlı Dağı'nda gerçekleştirilecek. Tatbikata KKTC'den de 1 fırkateyn katılacak.
Paylaş  
3
3
2
0

Anadolu Yıldızı-2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, İzmir'de 8-9 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Anadolu Yıldızı- 2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, 8 ülkeden 16'sı yabancı 66 gözlemcinin katılımıyla, Ege Denizi'nin uluslararası sularında ve İzmir Menemen Dumanlı Dağı'nda gerçekleştirilecek.

8-9 Mayıs tarihlerindeki tatbikata, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik arama kurtarma unsurları katılacak. İzmir'de gerçekleştirilecek Anadolu Yıldızı-2019 Arama Kurtarma Tatbikatı, Konak Orduevi'nde Albay Ahmet Seyfi Selçuk tarafından yapılan bilgilendirme brifingiyle başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arama kurtarma unsurları ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin katılımıyla, Ege Denizi ve İzmir Menemen'deki Dumanlı Dağı'nda gerçekleştirilecek Anadolu Yıldızı- 2019 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, iki aşamada yapılacak. TSK arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini denemek, işbirliği ve koordinasyonu en üst düzeye çıkarmak ve unsurların arama kurtarma usullerinin uygulanmasına yönelik eğitimlerini geliştirmesi amaçlanan tatbikata, 8 ülkeden 16'sı yabancı olmak üzere, 66 gözlemci katılacak.

İLK AŞAMA EGE DENİZİ'NDE

Anadolu Yıldızı- 2019'un yarın gerçekleşecek ilk aşaması, hava şartlarına göre Ege Denizi'nde İskiri ve İpsala adalarının arasında kalan bölümde veya Sakız ile Midilli adalarının arasında kalan bölümde yapılacak. Senaryoya göre batan ve yanan bir ticari geminin yardım talep etmesi üzerine gemide bulunan kazazedelerin kurtarılması için harekete geçilecek.

Düzenlenecek arama kurtarma operasyonuna Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan da 5 arama kurtarma gemisi,1 arama kurtarma uçağı ile 2 arama kurtarma helikopteri ve KKTC'den de 1 fırkateyn katılacak.

İKİCİ AŞAMA DUMANLI DAĞI'NDA

Tatbikatın ikinci aşaması 9 Mayıs Perşembe günü İzmir Menemen Dumanlı Dağı'nda gerçekleştirilecek. Anadolu Yıldızı-2019'un kara safhasında, bu kez kaybolan dağcılar için harekete geçilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı 'Acil Konum Belirleme Sistemi'nin fiilen deneneceği operasyonda, Jandarma ekipleri tarafından arama-kurtarma harekatı başlatılacak. Senaryoya göre, karadan aramanın yeterli olmaması nedeniyle, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezini temsilen TSK Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden yardım talebinde bulunulacak. Yardım talebi üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi görevlendirilecek müşterek arama kurtarma harekatı başlatılacak. Tatbikatın bu safhasına Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma helikopteri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 1 arama kurtarma uçağı ve 2 arama kurtarma helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan da Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) dağcılık timi ile 1 arama kurtarma helikopteri katılacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Akdeniz'in en büyük adasına 'Girit' dedi: 30 bin TL'yi kaybetti
image 'Kim Milyoner Olmak İster' programında, dün akşam bir yarışmacı, şıklarda Kıbrıs'ın da olduğu yüz ölçümü en büyük Akdeniz adasına yanlış yanıt vererek 30 bin TL'yi kaybetti.
Fatih Altaylı: "Hani Kıbrıs Cumhuriyeti bağımsız ülke idi? KKTC bile çok daha...
image Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında, "Türkiye asker çekerse, Yunanistan Türkiye'ye Kıbrıs doğalgazından pay önerecekmiş. Hani Kıbrıs Cumhuriyeti bağımsız bir ülke idi? KKTC bile çok daha bağımsız" ifa...
Türkiye'den İdlib uyarısı
image Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, "İdlib'de bir felaket riskiyle karşı karşıyayız. Rejimin son saldırıları yüz binlerce kişiyi yerinden edebilir ve bu durum Türkiye, Avrupa ve ...