Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 29 Mayıs 2019, Çarşamba 18:00
banner

Türkiye'den AB raporuna sert tepki: "Kıbrıs konusunda Yunan tezlerini savunan iddialar var"

Türkiye'den AB raporuna sert tepki: Kıbrıs konusunda Yunan tezlerini savunan iddialar varTürkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı, AB'nin yayımladığı 'Türkiye İlerleme Raporundaki' ifadelere sert tepki göstererek, raporda Kıbrıs konusunda Yunan tezlerini savunan bazı iddialar olduğunu vurguladı.
Paylaş  
4
3
2
0

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği'nin (AB) bugün yayımladığı 'Türkiye İlerleme Raporu'ndaki ifadelere sert tepki gösterdi.

Kaymakçı, açıklamasında AB’nin Türkiye’nin katılım sürecini Kıbrıs'ı bahane ederek müzakerelere başladıktan kısa bir süre zorladığını hatırlattı. Faruk Kaymakçı, Raporda Kıbrıs konusunda Yunan tezlerini savunan bazı iddialar olduğunu işaret ederek, Türkiye, hem kendi haklarını, hem de KKTC'deki insanların haklarını korumak zorundadır. “Kıbrıs sorunu çözülmeden, Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması büyük bir hatadır, bugün de Avrupa'da bu hata kabul edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı'nın konuşmasından satır başları:

Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin temeli tam üyeliğe dayanmaktadır. Biz AB ile al-ver ilişkisine dayanan bir ilişkiden yana değiliz. Biz hem Avrupa'nın hem de Türkiye'nin çıkarına olacak tam üyelikten bahsediyoruz.

Raporda, tüm aday ülkelerden sadece aday ülke olarak bahsedilirken, Türkiye'den hem aday ülke hem de stratejik ortak ve bölgesel ortak olarak bahsedildi. Bu Türkiye'nin ağırlının rapora yansıma demektir.

Raporda, Türkiye'nin AB'den uzaklaştığına dair tutarsız ifadeler var. Türkiye, sapsağlam yerinde duruyor. Türkiye, Avrupa'dır. Ancak AB'yi Avrupa'dan ve aday ülke Türkiye'den uzaklaştırmaya çalışan bazı çevreler de var. Biz bunlara itibar etmek istemiyoruz.

AB, katılım sürecimizi Kıbrıs'ı bahane ederek müzakerelere başladıktan kısa bir süre zorlaşmıştır. Şu anda müzakere sürecimizde 14 fasıl siyaseten engellenmiş durumda. 16 fasıl açtık, 1'ini kapattık. Eğer siyasi engellemeler olmasaydı, şu anda rahatlıkla 25-30 faslı açıp kapamış olabilirdik.

Raporda Kıbrıs konusunda Yunan tezlerini savunan bazı iddialar var. AB'nin üçüncü ülkelerle sınır belirleme yetkisi yoktur. Türkiye bu konuda uluslararası hukuka uygun hareket etmektedir. Hem kendi haklarını, hem de KKTC'deki insanların haklarını korumak zorundadır. Hem Mogherini, hem Hahn AB'nin ikili sorunları ithal etmemesi gerektiğini ifade etti. Kıbrıs sorunu çözülmeden, Güney Kıbrıs'ın AB'ye alınması büyük bir hatadır, bugün de Avrupa'da bu hata kabul edilmektedir.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
3
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Diyanet'ten çizgi film açıklaması: Dini ve milli duygulara aykırı
image Diyanet'in aylık Aile Dergisi'nde bazı çizgi filmlerin çocukları 'şiddete yönelttiği' bazılarının da 'dini ve milli duygulara aykırı olduğu' belirtildi. Bu çizgi filmler arasında He-man, Voltran, Bugs Bunny, Ninja Kap...
Salda Gölü davasında mahkeme yetkisizlik kararı verdi
image Isparta İdare Mahkemesi, Salda Gölü'nde Millet Bahçesi projesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davayı yetki yönünden reddederek, dava dosyasının Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmesine karar ver...
Türkiye Kültür Bakanı Yardımcısı hayatını kaybetti
image Türkiye Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Van'ın Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti.