Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 3 Haziran 2019, Pazartesi 08:55
banner

TC Milli Savunma eski Bakanı: "KKTC'nin tanınma zamanı çoktan geldi"

TC Milli Savunma eski Bakanı: KKTC'nin tanınma zamanı çoktan geldiTürkiye Millî Savunma ve Adalet eski Bakanı Türk, "KKTC'nin Türkiye dışında başka devletlerce de tanınması zamanı çoktan gelmiştir" dedi.
Paylaş  
3
4
2
0

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma ve Adalet eski Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, “KKTC’nin Türkiye dışında başka devletlerce de tanınması zamanı çoktan gelmiştir. Bu açıdan şimdiye değin Ada’da tek devlet olarak Rumların elinde kalan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayı sürdüren İİT ülkelerinin KKTC’yi tanımaları büyük önem taşımaktadır. KKTC ile asıl dayanışma böyle olur” dedi.

Mekke’de toplanan 14. İslâm İşbirliği Teşkilâtı (İİT) Zirvesi’nin  dün  açıklanan Sonuç Bildirgesi’nde  üye ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile “dayanışma içerisinde” olmalarının istenmesi üzerine, Prof. Dr. Türk, şunları söyledi:

‘OLUMLU BİR ADIMDIR’

“İİT  Zirvesi Sonuç Bildirgesi’nde  üye ülkelere yapılan KKTC ile dayanışma çağrısı, İslâm ülkeleri işbirliği örgütünün KKTC konusundaki sessizliğine son vermesi bakımından olumlu bir adımdır; ama yetersizdir. Asıl sorun, 15 Kasım 1983 günü Kuzey Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi’nin Birleşmiş Milletler Antlaşması’yla da tanınan milletlerin kendi kaderini belirleme hakkını kullanarak ilân ettiği KKTC’nin kuruluşundan bu yana geçen 36 yıl içinde Türkiye dışında bir ülke tarafından tanınmamasından kaynaklanmaktadır. Uluslararası hukuk açısından haksız olan bu durum, KKTC’nin siyasî ve ekonomik bakımdan tecrit edilmesine,  uluslararası ilişkilerde yalnızlaştırılmasına yol açmakta; Rum tarafına Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında uluslararası ilişkilerde ve kuruluşlarda avantaj, Ada’ya kalıcı barışın gelmesini engelleyici bir tutumu sürdürmek olanağını vermektedir. Kalıcı barışa ancak uluslararası hukuk açısından eşit taraflar arasında yürütülecek müzakerelerle ulaşılabilir. Artık KKTC’nin Türkiye dışında başka devletlerce de tanınması zamanı çoktan gelmiştir. Bu açıdan şimdiye değin Ada’da tek devlet olarak Rumların elinde kalan Kıbrıs  Cumhuriyeti’ni tanımayı  sürdüren  İİT ülkelerinin KKTC’yi tanımaları büyük önem taşımaktadır. KKTC ile asıl dayanışma böyle olur. Bunu sağlamak için Türkiye’nin elindeki bütün olanakları kullanması gerekir.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü
image TC Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü.
Kılıçdaroğlu: "Türkiye Doğu Akdeniz'de kaybetti"
image CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Doğu Akdeniz'de Türkiye kaybetti" ifadelerini kullandı.
Mersin Valisi Su, Mendeli'yi kabul etti
image Mersin Valisi Ali İhsan Su, KKTC Mersin Başkonsolosluğu'na atanan Zalihe Mendeli'yi makamında kabul etti.